Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Ledare 2011-10-26 | Uppdaterad 2011-10-25
Föreningen Nordulv har anmält skyddsjakten på vargen Kynna till Justitieombudsmannen. Ledaren för skyddsjakten misstänks för att inte vilja ha varg. Anmälan är något märklig, då syftet med skyddsjakten faktiskt är att skjuta vargen. Nu ska dock anmälan tolkas i vidare bemärkelse. Jaktledaren är också besiktningsman hos länsstyrelsen som har i uppdrag att kvalitetssäkra rovdjursangrepp på tamdjur. Nordulv tycker sig se ett jävsförhållande. Men jakt är en folkrörelse och inställningen till varg skiljer sig åt i jägarkåren.
Jägarförbundet förespråkar till exempel ingen vargutrotning, vilket ibland förespeglas i debatten. Ingen kritik har veterligen kommit från Nordulv mot de poliser som på fritiden bedriver civil spaning och bevakar vargarnas intressen i Riala utanför Stockholm, i en förening som liknar ett medborgargarde. Föreningsfriheten gäller alla yrkeskårer.
Ideellt engagemang och fritidssysselsättning är inte avhängigt vilken arbetsgivare man har. Man får vara jägare och besiktningsman, lika väl som man får vara polis och engagerad i en rovdjursförening. Nordulv sätter vargen framför medborgerliga rättigheter, i alla fall när det gynnar föreningens egna intressen.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA