FRA kränker integriteten

Brev till ledarsidan 2008-06-04 | Uppdaterad 2008-11-11

Som flitig läsare av Smålandspostens ledarsida blev jag mycket besviken när jag tog del av ledaren om FRA-förslaget.


I motsats till artikelförfattaren och som forskare sedan många år i datasäkerhetsfrågor har jag en hel annan åsikt, som delas av forskarkollegor, advokatsamfundet och många institutioner som står på barrikaderna för den personliga integriteten.
FRA-förslaget är inget harmlöst ”inhämtade av elektroniska signaler” utan en fullständig över- vakning av all internettrafik och av alla medborgare som använder denna informationskanal. Några punkter härvid är speciellt viktiga: 1) det tidigare av journalisterna med all rätt som viktig ansedda meddelarskyddet sätts ur spelet om internettrafik (sms, epost, telefon etc) används. 2) överskotts- information kommer att uppgå till nästan 100 %, finns i statens händer (där den inte hör hemma) och kan missbrukas. 3) internationell forskning kring datorsäkerhet slår fast att om övervakning tillåts, så missbrukas den även av stater/myndigheter. Trots en mycket rigorös integritetslagstiftning i Tyskland har det delstatliga Deutsche Telecom (motsvarar Telia) nyligen missbrukat övervakningdata i mycket stor utsträckning. Skandalen är långt i från utredd. Och i FRA-förslaget får staten via FRA veta ALLT som skrivs eller sades via Internet. 4) intrånget i privatlivet ger FRA för Sverige unika möjligheterna att kartlägga människors vardag. Även här visar undersökningar/ forskning att finns det chansen att missbrukar data så gör man det. Därmed faller det beryktade argument att ”har jag inte gjort något så behöver jag inte fruktar något” platt till marken. Men viktigast är 5) att de av ledarskribenten så högt utlovade skyddsmekanismer är ofullständiga och kommer inte att gripa. Dessa kan hur lätt som helst kringgås, som advokatsamfundet tydligt markerade. Att en modig centerpartistisk riksdagsman som förra gången, när förslaget togs upp i riksdagen röstade nej, nu enligt riksradions P1 inte gör detta en gång till av fruktan för partiinterna konsekvenser belyser vad förslaget leder till.
Går förslaget igenom får vi datasäkerhetsforskare lära ut till allmänheten hur man via avancerad kryptering kan kringgå de ovannämnda hoten.

Detlef Quast, Fp
Fil dr, D.P.
Gästprof i informatik i Tyskland

Svar:
Rubrik: Quast sprider myten vidare

Detlef Quast sprider myten vidare om att alla medborgare ska övervakas. Så är inte fallet. Underrättelseverksamhet får enligt försvarsunderrättelselagen bara avse utländska förhållanden. Advokatsamfundet har i sin kritik av förslaget varit mycket svepande. Lagrådet är desto tydligare och gör bedömningen att ”en god balans nåtts mellan enskildas grundlags- och konventionsskyddade krav på skydd mot intrång i privatlivet och det allmännas rätt och skyldighet att svara för nationella säkerhetsintressen".

Sverige tillhör de länder som inkorporerat Europakonventionen i lagstiftningen. Det innebär att vi lyder under krav gällande skydd för privat- och familjeliv, hem och korrespondens. Det är bra, och avspeglas också i det förslag som ligger.

Det är till exempel inte tillåtet att lagra kommunikation för framtida behov. Vid Försvarets radioanstalt inrättas också ett integritetsskyddsråd med uppgift att utöva insyn i de åtgärder som vidtas för att säkerställa integritetsskyddet i signalspaningsverksamheten. Rådets ledamöter utses av regeringen och ska ha tillgång till all information som behövs för att det ska kunna fullgöra sin uppgift.

Det så kallade FRA-förslaget handlar om att göra lagen teknikneutral. I sin helhet innebär också propositionen en reglering av ett hittills oreglerat område, det vill säga all eterburen kommunikation - som mobil trådlös telefoni och internetuppkoppling. På detta område stärks nu integritetsskyddet.

FRA har bedrivit spaning mot icke-militär utländsk trafik sedan andra världskriget. Det är således inget nytt påfund. Tekniken förändras. Uppdraget ligger fast. Sverige ska skyddas från yttre hot.

Ledarredaktionen



Kommentarer

  • Eh...

    "Underrättelseverksamhet får enligt försvarsunderrättelselagen bara avse utländska förhållanden."

    I klartext: trafik som passerar landets gränser.

    Internetförbindelser passerar landets gränser hela tiden, oavsett om du skickar e-post till mormor i Karlskoga, chattar med din kompis via MSN eller om du surfar till en svensk Internetsida. Internet är uppbyggt på detta sätt. Detsamma gäller även mobiltelefonsamtal.

    Så fort trafiken passerar landets gränser kan man betrakta det som "utländska förhållanden", och därmed göra det giltigt att genomsöka, registrera och lagra.


  • Gamil, Hotmail...

    Så du menar i din inskränkthet att om försvaret öppnar din post, upptäcker att du är svensk och klistrar igen den igen har inget övertramp skett?
    Hur många av dina kamrater har Gmail eller liknande tjänster, baserade i utlandet och därmed garanterat kommer att läsas, och hur roligt tycker dom det är att FRA läser all deras post. Hurvida det är en dator eller en människa som läser och lagrar uppgifter är ju helt oväsentligt.

    Även svenskar får dessutom övervakas med detta förslag om det behövs för "utveckling" av verksamheten. Så kryphålen finns ju där, och så länge det sitter människor med fel och brister någonstans i kedjan kommer dom att utnytjas.


  • Er egen sida

    Men FRA:s tjänster till polisen har inte utlandsbegränsningar. Sen, ni har ju er DNS utomlands, samt att mail till er går via utlandet. Så det där med att passera gränsen kan ni ju glömma som argument. Jag vågar inte rösta i nästa val om detta går igenom. Det är inte så länge sedan IB affären. Sen, en liten utmaning, nämn ETT land med massövervakning motsvarande denna som inte är en diktatur. Tänk sedan på att denna övervakning går längst i hela världen, längre än vad Kinas och Nordkoreas övervakning går.


  • Läs SOU 2003:34

    För att vara FÖR FRA-lagen är ni väldigt dåligt informerade. I avsnitt 6.3.2 (sidan 130) i SOU 2003:34 står bland annat att läsa följande:

    "Källdatabasen är en mycket omfattande databas. Till denna förs ständigt nya uppgifter med den konsekvensen att äldre information i princip överlagras när kapacitetstaket nåtts. Lagringstiden varierar starkt. Merparten av data lagras mycket kort tid, men det finns
    också information som kan behöva lagras under lång tid."

    och

    "I sakens natur ligger att även personuppgifter som rör politiska åsikter, etniskt ursprung och andra känsliga personuppgifter kan förekomma."

    Hur tycker ni att det går ihop med ert påstående:

    "Det är till exempel inte tillåtet att lagra kommunikation för framtida behov."

    För övrigt är det inte säkert att bara för att det finns en kontrollfunktion så kommer den att få reda på allt. Administratörer och tekniker som handhar systemet på daglig basis kommer alltid att kunna missbruka systemet utan att detta framkommer till någon som helst granskningskommitté.

    Ni är naiva så det förslår. Om Säpo kan kringgå en lag om åsiktsregistrering i 29 år, då ska nog FRA kunna bryta grundlagen också. Nej, vänta nu, det gör de ju redan.


  • Lösnummer

    Om all internettrafik till och från SMP går via utlandet så upphör tidningens möjlighet till funktion som tredje statsmakt.
    Gå över till att sälja lösnummer och erbjud era prenumeranter resterande pengar åter. T.o.m Aftonbladet tar ju mer seriöst på sin granskande uppgift.


  • Opassande analyserar smp

    http://opassande.se/index.php/2008/06/10/7-dagar-kvar-tills-regeringen-sviker-svenska-folket/

    Jag håller med deras analys på alla punkter.

    /Gunnar


  • FRA: Avlyssningen gäller INTE hot.

    Till alla som inte bryr sig.
    Politiker ta ert ansvar nu rösta NEJ!http://swartz.typepad.com/texplorer/2008/06/fra-avlyssningen-g%C3%A4ller-inte-hot.html



huvudnyheter just nu

Trafikolycka på väg 25

Växjö [Uppdaterad i dag 07:38]

En trafikolycka vid halv sjutiden på tisdagsmorgonen där flera fordon är inblandade har inträffat på väg 25 strax öster om Hovmantorp. Två personer är förda till Växjö lasarett. Det blev stopp i trafiken med långa köer som följd.


Bil i brand

Växjö [Uppdaterad i dag 07:45]

Strax efter klockan två natten till tisdagen upptäckte en förbipasserande en bil som stod i brand vid Strykjärnet i Växjö. Enligt polisen är det oklart hur branden startat, men en teknisk undersökning ska göras under förmiddagen.


Senaste ledarna på smp.se


 

Tyck till:

Har du fått vårkänslor ännu?

Visa resultat



TV-guide

Vad visas just nu?

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Mediaspelaren

Smp.se:s mediaspelare

Smp.se satsar på multimedia. Här kan du enkelt hitta våra bildspel och vårt samlade utbud av webbfilmer. Biblioteket uppdateras kontinuerligt.

Senaste nytt från TT Sverige/världen

Kultur & Nöje

Cecilia Kraitz


Läs mer

reklam
logga
Logga
Bilen
Ford Focus CAB 2,0 Sport -08
Blåmet. 1.400 mil 169.000 kr

Serviceelektriker/Elektriker samt teletekniker
Elajo Elteknik AB söker serviceelektriker/elektriker samt teletekniker. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Projektutvecklare
Kärnhem Sydost AB söker projektutvecklare.
Arrow LÄS MER
Säljare
Älvsbyhus AB söker säljare till Kronobergs län, Ronneby och Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Kantpressare
BK Produkter AB söker kantpressare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Verksamhetsutvecklare
Strålfors AB söker verksamhetsutvecklare.
Arrow LÄS MER
Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
Distriktsansvarig
Mockfjärds Fönstermästaren AB söker distriktsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare/Beredare
AB Maskinarbeten söker säljare/beredare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Legevisitten Hemtjänst AB söker semestervikarier.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
Operatörer
Södra Cell Mönsterås söker operatörer.
Arrow LÄS MER
Serviceansvarig
NVS Installation AB söker serviceansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (28 ST.)
Arrow ANNONSERA