Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Ledare 2013-01-26 | Uppdaterad 2013-01-25
På presskonferensen efter sitt tal i Helsingborg gjorde KD-ledaren Göran Hägglund sitt bästa för att åskådligöra skillnaderna mellan honom och den brittiske premiärministern David Cameron. "Britterna är EU-skeptiker, vi är Europavänner", ungefär.
Men av alliansföreträdarna blev det Göran Hägglund som först hängde på det Brysselkritiska utspel den konservative ledaren höll under veckan. Ett deltagande i euron uteslöts för svensk del och centraliseringen till Bryssel kritiserades framför allt på budget- och finanspolitikens område. Budskapet inför nästa års parlamentsval sammanfattades i orden "framåtsyftande EU-kritisk debatt".
Just orden EU-kritik är långtifrån de bästa. De brukar användas av personer som röstade mot medlemskapet och som vänt sig emot den europeiska solidaritet som gemenskapen är ett tecken på. Men Hägglund sätter egentligen ord på den linje den svenska regeringen haft under de senaste åren. Där finns den svenska kritiken mot bankunion och mot en gemensam finanspolitik. Där finns den stora förundran över varför Brysselbyråkrater lägger sig i den svenska rovdjurspolitiken vilket skapar sår på landsbygden. De frågorna har dock behandlats som de inte är Europapolitik. Få har i de sammanhangen varnat för centralisering och värnat subsidiaritetsprincipen - att beslut måste fattas på ändamålsenlig nivå. Europavänner måste kunna kritisera Bryssel när det förs tankar om kvoteringar i näringslivet.
En balanserad borgerlig EU-politik är emellertid inte något nytt. I Europaparlamentsvalet 2009 arbetade dåvarande partisekreteraren i Per Schlingmann (M) fram en tämligen Brysselkritisk linje för det största regeringspartiet. Utgångspunkten var bland annat att nationalstatens betydelse för demokratin var långtifrån överspelad. Schlingmann var möjligen denna gång före sin tid. Folkpartiet vann andra än vanliga liberala väljare med EU-flaggan och en Marit Paulsen vid rodret.
För KD finns också inneboende konflikter. Det var Kristdemokrater som lade grunden till det samarbete som utvecklades till unionen, något som det svenska partiet inte lyckats att göra känt. Till denna grupp av kontinentala partier orienterade sig partiet när KDS blev KD. Nu kan gamla nejsägare giftas samman med unga mer konservativa i partiet. Samtidigt ska idéarvet som partiet sökt sig till på kontinenten där också den "sociala marknadsekonomin" växte fram värnas. Ska Hägglund lyckas med att översätta Cameronlinjen till svenska måste Brysselskepsisen emellertid kompletteras med en vision om Europa. Vad hade exempelvis de kristdemokrater som en gång lade samarbetets grundstenar och garanterade freden och välståndet sagt om överstatliga skatter, svällande byråkrati och centralism?
På smp.se kan läsarna genom läsarkommentarer tycka till i de flesta frågor, både om det som finns på sajten och sådant som engagerar i nyheter och reportage. Smp.se:s ansvarige utgivare har juridiskt ansvar för innehållet i kommentarerna. Därför kommer vi ta bort kommentarer som bryter mot våra regler, kommentarer kan raderas, helt eller delvis. smp.se kan också välja att stänga av möjligheten att kommentera vissa artiklar.
Så här vill vi att det ska fungera:
* Vi ser helst att inläggen undertecknas med ditt namn.
* Vi värdesätter snabba och raka inlägg, därför får kommentarer till artiklar max vara 700 tecken.
* Ditt inlägg ska ha en vänlig, civiliserad ton och hålla sig till ämnet.
* Debattspråket är svenska.
* Länkar och bilder accepteras, men leder de till olämpligt eller ovidkommande innehåll plockas de bort.
* Din kommentar kan komma att användas i andra sammanhang på smp.se eller i papperstidningen.
Det här vill vi slippa:
* Inlägg som kränker andra personer. Respektera andras uppfattning.
* Kommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget.
* Stötande uppförande som obscena ord eller sexistiska yttranden.
* Inlägg som är obegripliga eller av nonsenskaraktär.
* Hot, trakasserier eller lögner.
* Utpekande av andra personer som brottslingar.
* Uppmaningar till brottslig verksamhet.
* Kommersiella budskap. Vill ni annonsera, ta kontakt med vår annonsavdelning.
* Material som skyddas av upphovsrättslagen. Du får alltså bara bidra med sådant som du själv har skrivit, har upphovsrätten till eller fått tillstånd att publicera.


