Arabisk vår i Sälen

Demokrati på export

Ledare 2012-01-18 | Uppdaterad 2012-01-17

Följer islamistisk vinter efter den arabiska våren – eller kommer våren följas av demokratins varma sommar? Frågan dominerade Folk och försvars rikskonferens i ett snöigt Sälen under tisdagen.

Påpassligt presenterade biståndsminister Gunilla Carlsson (M) en förstärkning av det svenska demokratistödet till Nordafrika och Mellanöstern. Sverige ska bidra för att stärka partier, kvinnor och den fria pressen. Som så många andra tryckte Carlsson på de positiva effekterna av svenskt stöd gällande sociala medier som spelat in i det som beskrivits som bloggandets revolution. Till helhetsbilden som fläckar den blågula fanan hör dock också att svenska företag samtidigt anklagats för att ha levererat utrustning som möjliggjort totalitära staters massövervakning.
Något har hänt med synen på biståndet. Carlsson pekar på möjligheter, trots risker i termer av korruption och obefintlig demokratisk tradition. Moderaternas resa har varit lång. Opportunism, och den vanliga uppfattningen att bistånd per definition är felaktig användning av skattepengar, har ersatts av en kritisk-konstruktiv inställning till utvecklingsstödet. Intressant nog medan en seriös biståndskritik blir allt vanligare från andra samhällsinstitutioner.
Under eftermiddagen konstaterade SVT-journalisten Erika Bjerström att det finns en trötthet i Afrika över ”offerrollen”. Sju av tio av världens snabbast växande ekonomier finns för övrigt på den Afrikanska kontinenten. De regionala konflikterna blir färre. Bilden av Afrika var tämligen ljus. Biståndet däremot hyllades inte.

Samtidigt är det delvis fråga om ännu en omläggning av inriktningen. För något år sedan krymptes antalet mottagarländer från över 100 till dryga 40. Stödet på sammantaget 350 miljoner till denna region – en procent av det totala biståndet – rimmar väl regeringens och EU:s Afrikafokus. Likväl innebär det dock att antalet mottagarländer återigen ökar. Det rådande målet där fattigdomsbekämpning är i första rummet kompletteras också med demokratiska mål. Nordafrika och Mellanöstern lider som bekant av oljans tyranni, dock inte av någon brist på resurser.

Svårigheterna bör dock inte ignoreras. Gunilla Carlsson nämner betydelsen av dialog med Arabförbundet som utvecklats till en central aktör i kölvattnet av blodbaden i Libyen och Syrien. Längst i den demokratiska utvecklingen av medlemmarna har Libanon, Irak och det Palestinska området kommit. I övrigt är denna del av världen som Carlsson riktigt omnämnde i termer av ”civilisationens vagga” inte något demokratiskt föredöme.

När det gäller stöd till partier är det en fråga för de svenska riksdagspartiernas biståndsorganisationer. Moderaternas egen, Jarl Hjalmarson-stiftelsen, rekognoserade läget i Egypten under senhösten. ”Lång väg kvar till demokrati i Egypten”, löd rubriken på en sammanfattning som stiftelsens seniorrådgivare Thomas Gür skrev efter resan.
Erika Bjerström omtalade att europeiska prioriteringar av gender- och hbt-perspektiv i biståndet stundtals uppfattades som nykolonialism, bland biståndsmottagarna. Gunilla Carlsson påpekade betydelsen av värdighet och respekt i den ömsesidiga dialogen. Att demokratistöd från väst liksom upprepade krav på mänskliga rättigheter kan irritera företrädare utan erfarenhet av folkstyre bör dock inte hindra en för alla parter lönsam demokratiexport. Vår ska faktiskt följas av sommar.





Läsarkommentarer - policy

På smp.se kan läsarna genom läsarkommentarer tycka till i de flesta frågor, både om det som finns på sajten och sådant som engagerar i nyheter och reportage. Smp.se:s ansvarige utgivare har juridiskt ansvar för innehållet i kommentarerna. Därför kommer vi ta bort kommentarer som bryter mot våra regler, kommentarer kan raderas, helt eller delvis. smp.se kan också välja att stänga av möjligheten att kommentera vissa artiklar.

Så här vill vi att det ska fungera:

* Vi ser helst att inläggen undertecknas med ditt namn.

* Vi värdesätter snabba och raka inlägg, därför får kommentarer till artiklar max vara 700 tecken.

* Ditt inlägg ska ha en vänlig, civiliserad ton och hålla sig till ämnet.

* Debattspråket är svenska.

* Länkar och bilder accepteras, men leder de till olämpligt eller ovidkommande innehåll plockas de bort.

* Din kommentar kan komma att användas i andra sammanhang på smp.se eller i papperstidningen.

Det här vill vi slippa:

* Inlägg som kränker andra personer. Respektera andras uppfattning.

* Kommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget.

* Stötande uppförande som obscena ord eller sexistiska yttranden.

* Inlägg som är obegripliga eller av nonsenskaraktär.

* Hot, trakasserier eller lögner.

* Utpekande av andra personer som brottslingar.

* Uppmaningar till brottslig verksamhet.

* Kommersiella budskap. Vill ni annonsera, ta kontakt med vår annonsavdelning.

* Material som skyddas av upphovsrättslagen. Du får alltså bara bidra med sådant som du själv har skrivit, har upphovsrätten till eller fått tillstånd att publicera.

Disqus

huvudnyheter just nu

Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

Växjö:EM-fotbollen - Tre ambassadörslag utsedda • Alvesta: Livsöden inspirerade AnnaÄlmhult: Blodgivare droppade in när blodbussen kom till Älmhult • Konsument: Godaste sillen till midsommar • Sommarspanare: Eva Lundström - Sommarplågan

Mitt_Lammhult

Mitt Lammhult din lokala mötesplats.

Taggade.se

Taggade.se

En späckad tävlingskalender, reportage och resultat från olika lopp. Nu lanserar Smålandsposten en helt ny sajt för tävling och träning med fullt fokus på det som händer i sydostregionen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

logga
Logga
Bilen
Honda Accord 2,0i Elegance 5d -09
Blåmetallic 2.215 mil 159.000 kr