På plats: kristdemokraternas riksting i Västerås

Det nya kulturpartiet

Ledare 2009-06-26 | Uppdaterad 2009-06-25

Kristdemokraterna har sedan partiet startades på 1960-talet gjort politik av det som ofta klassats som icke-politik. Då betraktades etik som något flummigt och suspekt. Nu är värdegrund ett centralt begrepp i samhällsdebatten.

Det finns dock, alltjämt, en fixering vid det materiella, vid kronor och ören, vid procentsatser och nivåer. Det ofta odefinierbara som rör sig i folkdjupet, lämnas därhän. När Göran Hägglund tog över som partiledare hamnade han mitt i uppbyggnaden av alliansen. Samarbetet, sakfrågorna och kompromisserna tog all tid. Men när han nu, ett år före valet, talar inför sina partikamrater på det riksting som inleddes i Västerås på torsdagen placeras idéerna åter i centrum.

Oväntat för de flesta valde han att lägga tyngdpunkten på kulturens betydelse. Ett område som vanligen glöms bort, eller avhandlas mycket kort. Självkritiskt konstaterade han att borgerligheten varit alltför tillbakadragen i den diskussionen. Den förlorade bildningstraditionen, kulturarvet som bokstavligen vittrar sönder, snabba förändringar i samhället, oro, mark som inte längre är fast under fötterna är den bild han ger av dagens Sverige. Kulturen är det verktyg vi behöver för att möta livets svåra frågor, underströk han. Som med moralen håller kulturen ihop gemenskaper och skapar förutsättningar för det goda samhälle som är tryggt i sig själv, gick resonemanget. Kulturen hjälper oss att se oss själva i andra och genom andras ögon. Det är det som är själva kärnan i begreppet bildning, att se på världen med klarare ögon.

Perspektivet är välkommet. Ett par nyckelmeningar från talet: Den som inte är bekant med och har respekt för sin egen historia och kultur blir också osäker i mötet med andra kulturer. Rotlöshet och otrygghet i den egna identiteten är en viktig faktor bakom misstro och främlingsfientlighet.

Samtidigt bildar han front mot vad han benämner som den svenska kultureliten, som använt kulturen för sina egna politiska syften. Där utmaningar och provokationer varit de överordnade värdena. Inte minst har detta manifesterats under vårens konstdebatt, som utgått från ett fejkat självmordsförsök och en vandaliserad tunnelbanevagn.

Hägglund sa sig också vara förbluffad över att så få, också i partiväsendet, bjuder motstånd mot idén att man utan vidare ska ta någon annans egendom i anspråk - åsyftande den ifrågasatta upphovsrätten på nätet. Kulturarbetarnas rättigheter betonades, men också behovet av ett fördjupat samtal om integritetsfrågor.

Den kurs Göran Hägglund tagit ut kan mycket väl komma att attrahera en större del av borgerligheten än de omkring fyra procent av väljarkåren som säger sig vara beredda att rösta på partiet i dag.



Kommentarer

  • Konsten att ha och äta en kaka.

    Genom en från höger till vänster heltäckande väljarfriande politik ämnar KD ta marknadsandelar från övriga riksdagspartier. Hägglund mumsar redan nu i sig den kaka som han och allianskompisarna skulle ha levt på nästa mandatperiod och det bådar gott inför valet.


Fri handel inte svaret på allt

Ledare [Uppdaterad 2010-02-04]


Läs mer


huvudnyheter just nu

Senaste ledarna på smp.se


 

Dagens fråga

Har du blivit diskriminerad?

Visa resultat



Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från Kronoberg

VISA:

Senaste nytt från TT Sverige/världen

VISA:

Mediaspelaren

Smp.se:s mediaspelare

Här kan du enkelt hitta våra bildspel och vårt samlade utbud av webb-tv. Biblioteket uppdateras kontinuerligt.

reklam
logga
Logga
Bilen
Ford Scorpio 2,3 Hgv. -98
Blåmetallic 21.000 mil 15.000 kr

CNC-operatörer
Ljuders Nickelsilfverfabrik AB söker CNC-operatörer. Placering Hovmantorp.
Arrow LÄS MER
Privatrådgivare samt företagsrådgivare
Ölands Bank söker privatrådgivare samt företagsrådgivare.
Arrow LÄS MER
IT-tekniker
VIDA AB söker IT-tekniker. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Parkarbetare
Alfa Entreprenad söker parkarbetare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Värdar och värdinnor
Holmgrens Bil söker värdar och värdinnor.
Arrow LÄS MER
Inköpschef, strategisk inköpare samt operativ inköpare
Södra Procurement söker inköpschef, strategisk inköpare samt operativ inköpare.
Arrow LÄS MER
Lagermedarbetare
Helmer Nilsson AB söker lagermedarbetare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Webbutvecklare
Meridium Kalmar AB söker webbutvecklare.
Arrow LÄS MER
Platschef
MECA Scandinavia AB söker platschef (för Växjö, Ljungby och Värnamo). Stationering i Växjö.
Arrow LÄS MER
Assistent affärsutveckling/underwriting
Nordeuropa Liv & Hälsa AB söker assistent affärsutveckling/ underwriting. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kyrkokamrer
Torsås kyrkliga samfällighet söker kyrkokamrer.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (23 ST.)
Arrow ANNONSERA