En grundlag värd namnet

Ledare 2008-12-18 | Uppdaterad 2008-12-17

Den kallades världens sämsta grundlag, den svenska 1970-tals konstitutionen som knappt inkluderade individuella rättigheter och där maktkoncentration och inte maktdelning satte sin prägel innehållet.

Nu skiljer sig visserligen dagens grundlag från 1970-talets. Förändringarna har varit ständiga och många - oftast till det bättre. Anpassningen till en europeisk rättskultur har stärkt grundlagen som dokument. Skyddet för äganderätten har stärkts. Genom inkorporerandet av den europakonventionen för mänskliga rättigheter blev Europadomstolen i Strasbourg en juridisk säkerhetsventill för svenskar.
Men förändringarna har skett efter lapptäckesprincipen, något helhetsgrepp har man inte vågat sig på, trots att exempelvis Demokratiutredningen i bred politisk enighet pekade på brister med domstolarnas relativt svaga ställning i landet.

Förrän nu. När grundlagsutredningen i går presenterades av landshövding Per Unckel är det värt att tala om ett paradigmskifte. Nu föreslås exempelvis inte skilda valdagar, varför den frågan ser ut att bli politiskt begravd för en lång tid framöver. Inte heller kunde utredningen enas om en starkare lagprövning genom en författningsdomstol. Uppenbarligen finns det inom socialdemokratin en föreställning om att författningsdomstolar på något sätt är synonymt med en försvagning av demokratin och synonymt med "högerpolitik". Säg det till socialdemokraterna i Tyskland som aldrig haft problem med den tyska författningsdomstolen! En tydligare lagprövning handlar egentligen inte om vänster eller höger, det är ett sätt att tydliggöra att politiska beslut inte får strida mot grundlagar, som också är politiska beslut.
På det stora hela taget är det dock relativt stora förändringar som också socialdemokratin efter hand accepterat, inte minst sedan miljöpartiet i utredningen i en rad frågor gjort upp med de borgerliga partierna. Domstolar får rätt att pröva lagar även om de inte "uppenbart" strider mot grundlagen. Lagrådet som är den instans som förhandsgranskar svenska lagar har då och då betraktats som en remissinstans som andra, som främst bör ha språkliga synpunkter på regeringens lagstiftningsarbetet. Nu får Lagrådet äntligen en tyngre roll. Utredningen föreslår också att regeringens utnämningsmakt över höga domare förändras. Därmed skulle den svenska traditionen kunna brytas där samma personer som en gång skrivit lagar i regeringskansliet sedan får uppdraget att tillämpa lagarna i Högsta Domstolen. Kanske har de även deltagit i prövningen av lagen i Lagrådet.

Får utredningen någon betydelse? Ja Ordförande Unckel har haft en fördel. Ledamöterna är alla namn med förankring i sina partier. Ingen ville ha en upprepning av ansvarskommitténs stora regionutredning där partierna omgående tog avstånd från vad deras representanter kommit överens om. Nu är partierna mer eller mindre bundna av flerpartiöverenskommelsen. Det betyder att förutsättningarna för att Sverige får grundlag med tydligare maktdelning och tydligare individuella rättigheter faktiskt ter sig ganska goda.



huvudnyheter just nu

SMP-live med Öster-Halmstad

Sport [Uppdaterad i går 23:08]

Öster hade inga som helst problem med exallsvenska Halmstad när lagen träningsspelade i Tipshallen. Matchen slutade 3-0 (2-0) efter två mål av Andreas Birgersson och ett mål av Johan Persson. SMP-live direktsände matchen som ni här kan se i repris. Daniel Rydström är kommentator och Dan Magnusson bisittare/expert.

 


Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i går 10:47]

I Smålandsposten i dag: Växjö - Sportlovskul på Smålands Museum • Gymnasiebetyget stänger dörren till vuxenutbildning • Personligt: Chris och Robin Lundberg föddes fyra månader för tidigt - nu fyller de 25 år • Krönika: Tina Persson - Tulpanens tid är här • Ekonomi: Bra Vision expanderar


Senaste ledarna på smp.se


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2,0 5D TITANIUM -08
Grå 7.024 mil 121.000 kr

Löneadministratör
Gota Media AB söker löneadministratör. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Teknikcoach
Securitas Direkt söker teknikcoach till fältorganisationen i sydöstra Sverige.
Arrow LÄS MER
Senior Javautvecklare
Iqmtel söker Senior Javautvecklare
Arrow LÄS MER
Undersköterskor, vårdbiträden samt personliga assistenter
Partnerskap Norden AB söker undersköterskor, vårdbiträden samt personliga assistenter.
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Arbetsledare
Stenger & Ibsen Construction AB söker arbetsledare, södra Sverige.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Erfaren Testledare
Fortnox söker erfaren testledare till Växjö
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Instrumentchef
Södra söker Instrumentchef till Mörrum
Arrow LÄS MER
OEM säljare och regionansvarig säljare
MMA AB söker OEM säljare och regionansvarig säljare sydost.
Arrow LÄS MER
Busschaufförer
Moheda Buss söker busschaufförer
Arrow LÄS MER
VD
VoB Syd AB söker VD.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (46 ST.)
Arrow ANNONSERA