Företagen förlorare

Ledare 2011-03-16 | Uppdaterad 2011-03-16

Stundens allvar i riksdagen i dag illustreras av att kvittningssystemet som skapat sådan osäkerhet vid voteringar temporärt är avskaffat. Mobiliserig pågår inför kammarens beslut där regeringen ser ut att gå mot sitt första större nederlag sedan Sverigedemokraterna deklarerat att partiet ska stötta den röd-gröna linjen och därmed stoppa minskat statligt ägande av Posten, SBAB, Telia Sonera och Vattenfall.
Sverigedemokraternas motstånd till att börsens vanligen allra största ägare ska minska sitt innehav är inte så överraskande. Partier som har en snäv nationalistisk syn på ekonomin brukar sällan försvara frihandel eller utländskt ägande, utan värnar vanligen statligt inflytande i näringslivet. Socialdemokraternas och miljöpartiets inställning förvånar dock desto mer. Möjligheten att ge regeringen en ordentlig näsknäpp tycks väga tungt, för att sedan förmodligen ta nya steg mot tuffare styrningsdokument över de statliga företagen. Bolagen ses då mer som affärsverk än som statligt ägda företag.
För bara några år sedan var inriktningen en helt annan. Det var en Socialdemokratisk regering som släppte in privata ägare i Telia och sedan fusionerade bolaget med finländska Sonera. Då var även vänsterpartiet med på noterna.
I debatten anförs nu vikten av statligt inflytande med tanke på bolagets stora telenät i Sverige. Men den kontrollmakten har staten i dag inte via bolagsstämmor, utan genom Post- och Telestyrelsens verksamhet. Myndighetsutövning och tillsyn är kopplad till lagar som beslutas av riksdagen och förordningar som regeringen författar, inte till aktiebrev och ägande.
Inte heller i fallet med bolånebanken SBAB övertygar argumenten för ett fortsatt statligt ägande. Det är SBAB som mer än något annat bolåneinstitut associeras med bolånerally och slopade räntor på topplån. Storkunder har fått lägre räntor än den som lånat mindre belopp. Här har det statliga ägandet som givit SBAB bättre möjligheter till upplåning både snedvridit konkurrensen och medverkat till lånekarusellen på bostadsmarknaden.
Regeringen har å sin sida inte alltid övertygat genom att motivera privatiseringar eller minskat ägande med att statsskulden därigenom kan betalas av. I det långa loppet är det korrekt, kortsiktigt ger dock de statliga bolagen stora utdelningar direkt in i statskassan.
Ett bättre svar på privatiseringsfrågan är att forna statliga bolag som fått ett breddat ägande mått bra av det. Praktiken bekräftar teorin som säger att det i statliga företag finns en osäkerhet om framtida vinster. Finns makten hos politiker med oklara mål eller hos företagsledningen? Så hämmas företaget av ägarformen. Statligt ägande måste därför motiveras med till exempel moraliska eller andra särskilda skäl. De har knappt anförts i den aktuella debatten.
Efter omröstningen i dag kommer diskussionen föras i termer av vinnare och förlorare i det parlamentariska maktspelet. Eller vilken roll finansmarknadsminister Peter Norman nu får när ett vallöfte inte realiseras. Om sakfrågan, vilket statligt ägande som är motiverat, lär det bli desto tystare.



Disqus

I bästa fall är råden bara dyra

Ledare [Uppdaterad i går 16:58]


Läs mer


Vinster med besparingar Värna Växjös välfärds kärna

Ledare [Uppdaterad i går 17:16]


Läs mer


Utan flyg kraschar Växjö

Ledare [Uppdaterad i går 17:16]


Läs mer


Rättvisa kräver mod

Ledare [Uppdaterad 2012-05-20]


Läs mer


Jo, skilsmässor är ett problem

Ledare [Uppdaterad 2012-05-18]


Läs mer


huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad i går 22:55]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Senaste ledarna på smp.se


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Linnéuniversitetet - Kritik mot disciplinnämnden • Växjö:Svenska kyrkan - antalet dop minskar • Alvesta: Erik fick både jobb och kärlek • Privatekonomi: Kundkort ger guldkant • Personligt: Livliga barn • Älmhult: OK Älme en pigg 65-åring

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Fiesta 1.6TDCI 75Hk TITANIUM -10
Röd 1.300 mil 129.000 kr

Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA