Fri handel inte svaret på allt

Ledare 2010-02-05 | Uppdaterad 2010-02-04

Sverige får inte sälja vapen till Iran. Däremot lastbilar från Volvo och störningssystem som slår ut satellitsändningar från Ericsson, som också blir verktyg för regimen i det skendemokratiska landet. Saab Microwave Systems flygande stridsledningscentral ”Erieye” kan levereras till Pakistan, trots att landet omfattas av förbudet mot försäljning av krigsmateriel. Följdleveranserna sker på basis av avtal längre bak i tiden.

Att handelsfrågor är komplexa behöver inte påtalas. Men det är också skillnad på civila produkter och militär utrustning. Och det havsövervakningssystem svenska Rymdbolaget vill sälja till Libyen tillhör inte den senare kategorin. Ändå är inte affären oproblematisk.

I dag finns ungefär två miljoner flyktingar och migranter i Libyen, vilket delvis kan förklaras av det avtal som tecknats med Italien. Med det har de libyska myndigheterna ålagts att hindra flyktingar att ta sig med båt över till Europa. Ett avtal som fått hård internationell kritik, då flyktingarna hålls inspärrade på obestämd tid under svåra förhållanden.

Från Amnesty riktas nu kritik mot att den svenska regeringen genom handelsminister Ewa Björling (m) medverkat aktivt i försäljningen av Rymbolagets övervakningssystem. Försäljningsargumentet från bolaget är just att Libyen mer effektivt kan hitta flyktingbåtar. Även om inte rättsliga hinder ligger i vägen så pekar det reportage Svt:s Korrespondenterna gjort på handelsministerns oförståelse inför flyktingarnas situation.

Björling har inte fel när hon talar om problemen med människosmuggling, eller varje nations rätt att kunna bevaka sina gränser. Men när hon som svensk minister medverkar till försäljning av ett övervakningssystem i syfte att fängsla asylsökande på obestämd tid utan en chans till prövning, i ett land som vägrar ratificera FN:s flyktingkonvention, har anständighetens gräns passerats. Hon fanns på plats i Libyen på grund av sin politiska position, och har med sin närvaro därför i politisk mening legitimerat Libyens inhumana flyktingpolitik.

Diktaturer ska inte generellt utestängas från handel. Tvärtom medverkar öppna marknader till kulturell förståelse och utveckling. Men en handelsminister måste också kunna föra ett hållbart resonemang om mänskliga rättigheter och vara noga med vilka politiska signaler som skickas ut. På det området har uppenbarligen frihandelsministern, som Ewa Björling kallar sig på nätet, en del att lära.



Brev till ledarsidan Centern räds inte öppenhet

Ledare [Uppdaterad 2012-02-08]


Läs mer


huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i går 11:54]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad i går 09:36]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Senaste ledarna på smp.se


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2,0 5D TITANIUM -08
Grå 7.024 mil 121.000 kr

Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Regionsäljare
Värmebaronen söker Regionsäljare till Småland
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Konstruktörer inom Melanik, El/Automation & Mjukvara
Getinge Disinfektion AB söker Konstruktörer till Växjö
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (53 ST.)
Arrow ANNONSERA