Licensjakten på varg ställs in

Gläfsande från EU-kommissionen

Ledare 2011-08-18 | Uppdaterad 2011-08-17

Det finns en anledning till att nordens vargar inte attackerar människor, även om det under senare tid skett ett antal otrevliga incidenter. En barnvagn, som hamnar mellan en hund och en vargflock, en joggare som ringas in av gläfsande bestar.

De farligaste möten mellan varg och människa i modern tid har skett på djurparker, där attacker skett mot oförsiktiga besökare. Kanske hade de drabbade lyssnat för mycket på den organiserade rovdjurslobbyn och trott på budskapet att vargen är ofarlig. På Kolmården blev en kvinna omkullvält och biten i armen, i Lycksele höll en flicka på att bli av med tårna. Vi kan ändå vara relativt lugna, eftersom det finns gott om vilt i skogarna.

Det har inte alltid varit så. En rapport från Viltskadecenter vid Svenska Lantbruksuniversitetet pekar på attacker med dödlig utgång i en lång rad länder, även i Sverige under den tid vargen var etablerad här. Finland var särskilt hårt drabbat. Runt ständerna Kaukola, Kemio, Kivennapa, Tammerfors och Åbo dödades 62 barn och två vuxna under perioden 1831 och 1882.

Men när ulven utrotades i mitten av 1800-talet var det mot bakgrund att den huvudsakliga födan bestod av tamdjur. Älg och rådjur var sällsynta i stora delar av landet. Tack vare ansvarstagande markägare och en organiserad jägarkår är viltstammarna i dag relativt starka.

Om dagens vargstam på drygt 200 djur lämnades ifred skulle vi se en dramatisk ökning till ett par tusen vargar inom tio till femton år. Det skulle föra med sig stora konsekvenser, för djur- och markägare, för friluftslivet, turismen och jakten. Ibland ger debatten intrycket av att det bara är jägarna som drabbas av vargens återtåg i de svenska skogarna, som frågan vore begränsad till konkurrens om viltet. Toppredatorn vargen gör inga spillinventeringar och funderar heller inte på sammansättningen i klövviltstammarna.

Vargen behöver jagas och precis som alla andra rovdjursstammar regleras. Som ett svar på EU-kommissionens kritik väljer nu regeringen att ställa in licensjakten på varg. Alternativet hade varit en långdragen rättslig process under vilken jakten även då hade ställts in. Regeringen var alltså tvungen att visa vacker tass.

Samtidigt har kommissionen inte specificerat hur många vargar den anser att Sverige bör ha. Det betyder att samma process kan uppstå när regeringen sätter ett nytt tak för antalet vargar. Kommissionen stärker knappast sitt förtroende bland medborgarna genom att agera översittare.

Kommissionen borde också ha lyssnat mer på etablerade rovdjursexperter än på högljudda lobbygrupper som Naturskyddsföreningen och Djurskyddet Sverige. Large Carnivore Initiative for Europe, med officiell status som arbetsgrupp inom den internationella naturvårdsorganisationen IUCN, gav bara för ett år sedan grönt ljus åt den svenska vargförvaltningen.



Disqus

I bästa fall är råden bara dyra

Ledare [Uppdaterad i går 16:58]


Läs mer


Vinster med besparingar Värna Växjös välfärds kärna

Ledare [Uppdaterad i går 17:16]


Läs mer


Utan flyg kraschar Växjö

Ledare [Uppdaterad i går 17:16]


Läs mer


Rättvisa kräver mod

Ledare [Uppdaterad 2012-05-20]


Läs mer


Jo, skilsmässor är ett problem

Ledare [Uppdaterad 2012-05-18]


Läs mer


huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad i går 22:55]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Senaste ledarna på smp.se


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Linnéuniversitetet - Kritik mot disciplinnämnden • Växjö:Svenska kyrkan - antalet dop minskar • Alvesta: Erik fick både jobb och kärlek • Privatekonomi: Kundkort ger guldkant • Personligt: Livliga barn • Älmhult: OK Älme en pigg 65-åring

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Fiesta 1.6TDCI 75Hk TITANIUM -10
Röd 1.300 mil 129.000 kr

Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA