Från pressetik till riskanalys

Hoten får inte verkställas inifrån

Ledare 2010-03-11 | Uppdaterad 2010-03-10

Den amerikanska islamkonvertiten Jihad Jane tillhör dem som planerat att mörda den svenska konstnären Lars Vilks, på grund av dennes Muhammed-karikatyr. Hoten har varit närvarande sedan 2007 då terrornätverket al-Qaida satte upp honom på en dödslista. För ett par dagar sedan greps sju personer i Irland, misstänkta för att ha planerat ett mord på svensken.

Tillvaron är densamma för de danska tecknare som fick sina karikatyrer av islamgrundaren publicerade i tidningen Jyllands-Posten för fem år sedan. Kurt Weestergard fick nyligen påhälsning av en somalisk man som bröt sig in i hans lägenhet med en yxa.

Till det kommer hot mot publicister och medieföretag som låtit bilderna gå i tryck. Här kan Nerikes Allehanda nämnas. Nu har även Expressen, Dagens Nyheter och Sydsvenskan valt att publicera bilden.

Omfattningen av hoten kan inte längre avfärdas med att det enbart rör sig om enskilda extremister eller mentalt störda personer som agerar. Hoten är reella och knutna till grupper som inte drar sig för att realisera dem. Det förändrar samhället och ställer krav på ett starkare försvar av de demokratiska principerna. Dels handlar det om möjligheter för polisen att samarbeta över nationsgränserna och att ge ordningsmakten tillräckliga verktyg för att kunna kartlägga terrorister. Paradoxalt nog har debatten om övervakning väckt en opinion om att försvaga den svenska statens skyddsmekanismer. De rödgröna partierna har till exempel aviserat att FRA-lagstiftningen ska rivas upp för att tillmötesgå en generation vars liv tycks kretsa kring fildelningsfrågor.

Tidningarnas publiceringsbeslut skiljer sig åt, av förklarliga skäl. Pressetiken bjuder in till olika tolkningar. Vissa motiverar publiceringar utifrån ett allmänintresse eller som ett försvar för yttrandefriheten, somliga avstår av respekt för minoriteter medan andra inte finner det relevant att kränka människors trosuppfattning. Så måste det få fungera i en öppen demokrati. Det är inte en västerländsk värdering, som Lars Vilks uttrycker det, att ingenting är heligt. Alla kulturer omfattas av tabun, alla nationella lagstiftningar sätter gränser. Oavsett hur provokativ och omdömeslös Vilks är i sitt konstnärskap är hans sak dock att betrakta som alla demokraters. Han har verkat inom lagens gränser och bör därför skyddas i sin konstnärliga utövning. Det är hoten och de som hotar som utgör problemet. Polisen har ett ansvar för att han ska kunna förlita sig på något annat än ett hemmagjort tjuvlarm och ett tillhygge innanför dörren i sitt ensligt belägna hus.

Men hoten förändrar inte enbart livet för den enskilde. Publicisten står inför en övergång från pressetiskt fattade beslut till att göra risk- och säkerhetsanalyser, bedömningar av publiceringarnas konsekvenser. Det är en allvarlig utveckling. Yttrandefriheten hotas utifrån, men kan verkställas inifrån. Med det rubbas själva fundamentet i det som ofta benämns som den tredje statsmakten.



huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad 2012-02-11]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Senaste ledarna på smp.se


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Kuga 2,0 TDCi Titanium -09
Svart 4.973 mil 219.000 kr

Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Controller
Getinge Disinfection AB söker Controller till Växjö
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA