I Adenviken röstade piratjägarna

Ledare 2009-05-28 | Uppdaterad 2009-05-27

Vardag i Adenviken. Häromdagen fick de svenska soldaterna i marinstyrkan utanför Somalia rösta i Europaparlamentsvalet. Det rapporteras om ett högt valdeltagande. Säkert ter det sig naturligt för militärer som är på plats för att hjälpa människor som saknar har rösträtt och grundläggande mänskliga rättigheter att själva rösta.

Vardag i Adenviken. På tisdagen, kablades bilderna ut över den lyckade svenska insatsen mot sjörövarna. Efter tung varningseld från automatkanon och kulspruta gav sju somaliska pirater upp och de omhändertogs sedan av den svenska styrkan.
Än har dock ingen krävt att de svenska soldaterna ska lämna Adenviken, motsvarande krav att den svenska truppen ska dras tillbaka från Afghanistan resees dock oftare. Trots att det på bägge håll handlar om att medverka till att civilbefolkningen får ett bättre liv. Syftet med den svenska insatsen inom EU-ledda Operationen Atalanta är inte primärt att skydda utländska lyxkryssare eller fraktfartyg utan att skydda fartyg lastade med mat och förnödenheter från FN-organet World Food Program (WFP). Det behövs. Piraterna ger i internationella medier budskapet att deras angrepp ska ses som hämnd mot båtar som smutsar ned den Somaliska kusten eller som bedriver rovfiske. Problemen ska inte underskattas, men de verkliga största förlorarna på piratattackerna är inte västerländska rederier utan somalier som inte får hjälp om FN:s båtar kapas. Piraterna parasiterar på sitt eget folk.

I debatten om den svenska styrkan har detta perspektiv tyvär kommit bort. De svenska antipiraterna är en del av en civil-militär samverkan. Ungefär som svenska soldater i Afghanistan också är en del av en större internationell hjälpinsats för landets folk. Bistånd och militärinsats är två sidor av ett och samma mynt.
Lämnar soldaterna Afghanistan är det talibanerna som tar över. Lämnar EU Somalias kust är det piraterna.
I EU-valtider finns det anledning att påpeka att samarbetet har denna viktiga utrikespolitiska och militära dimension. De som talat om militariseringen av EU, superstaten har faktiskt att förklara var felet ligger att europeiska soldater skyddar mattransporter till svältande somalier.

Foto: Sergeant Mats Nyström / Combat Camera/ Försvarsmakten



I bästa fall är råden bara dyra

Ledare [Uppdaterad i går 16:58]


Läs mer


Vinster med besparingar Värna Växjös välfärds kärna

Ledare [Uppdaterad i går 17:16]


Läs mer


Utan flyg kraschar Växjö

Ledare [Uppdaterad i går 17:16]


Läs mer


Rättvisa kräver mod

Ledare [Uppdaterad 2012-05-20]


Läs mer


Jo, skilsmässor är ett problem

Ledare [Uppdaterad 2012-05-18]


Läs mer


huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad i går 22:55]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Senaste ledarna på smp.se


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Linnéuniversitetet - Kritik mot disciplinnämnden • Växjö:Svenska kyrkan - antalet dop minskar • Alvesta: Erik fick både jobb och kärlek • Privatekonomi: Kundkort ger guldkant • Personligt: Livliga barn • Älmhult: OK Älme en pigg 65-åring

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Fiesta 1.6TDCI 75Hk TITANIUM -10
Röd 1.300 mil 129.000 kr

VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA