Jämställdhet handlar om mer än tid med barnen

Ledare 2010-01-02 | Uppdaterad 2009-12-30

När livsmedelsverket för drygt två år sedan frångick rekommendationen att ammande kvinnor helt skulle avstå alkohol utbröt häftiga diskussioner om alkoholens plats i nyblivna mödrars liv.

Den som är räknekunnig borde redan innan livsmedelsverkets korrigering ha förstått att det är näst intill omöjligt för en ammande kvinna att dricka så mycket att barnet skulle kunna ta skada av alkoholen i mjölken. Men eftersom de svenska mödrarna i stor utsträckning lydigt följt de statliga rekommendationerna har de flesta små barn har kunnat känna sig trygga med en nykter förälder, vilket egentligen är det viktiga i sammanhanget.
När livsmedelsverket klev tillbaka steg krönikörer, opinionsbildare och andra tyckare fram och lyfte locket av den debatt som hållits tillbaka av vilseledande myndighetsinformation, men som är så mycket viktigare för barnens väl och ve.
Malin Wollin, Katerina Janouch och Linda Skugge är exempel på kända krönikörer och bloggare som tycker att man bör avstå alkohol för sina barns skull. I årets upplaga av Amelias jultidning säger Tilde de Paula att alkohol inte hör julen till eftersom det är barnens högtid och att barn inte är ett dugg roade av att ha sliriga föräldrar.
Ett problem är dock att debatten i huvudsak handlat om mödrarnas alkoholvanor. En onykter person bör inte hantera ett spädbarn, oavsett hur relationen och släktbanden ter sig. Att det yttersta ansvaret för det lilla barnet fortfarande tycks vila på modern har alltså inte med huruvida hon ammar eller inte att göra. Det handlar snarare om brist på jämställdhet i relationen och i föräldraskapet.
Medan de kända mödrarna betonar viljan och vikten av att kunna avstå alkohol i närheten av sina barn tycks snapsen till sillen och ölen vid grillen snarast vara att betrakta som en mänsklig rättighet för fäderna som legat talande lågt i debatten.
När den nyblivna pappan Alexander Schulman på sin välbesökta pappablogg deklarerar att han inte vill vara med om att hans dotter ska känna sig förvirrad över att pappa inte riktigt är pappa gör han ett mycket välkommet inspel i debatten. Jämställdhet i familjen handlar inte i huvudsak om vem som är hemma när och hur länge. Det handlar oändligt mycket mer om att dela på ansvaret för att vara den yttersta garanten för sitt barns trygghet, väl och ve.
Det som politiken förgäves försöker uppnå med dekret och kvoteringar kommer inte alltid åt de verkliga lösningarna. Att pappor tar ut föräldraledighet juni, juli och augusti när det är fotbolls-VM skapar inga jämställda familjer. Det gör däremot pappor och mammor som är måna om att såväl spädbarn som äldre barn ska vara och känna sig trygga och bekväma i båda sina föräldrars vård.



huvudnyheter just nu

Senaste ledarna på smp.se


 

Tyck till:

Hur tycker du att återvinningsstationerna sköts?

Visa resultat



Sport

Kampen för att ta klivet upp

Smålandsposten följer Växjö Lakers och Tingsryd i kampen för avancemang i seriesystemet.

TV-guide

Vad visas just nu?

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Mediaspelaren

Smp.se:s mediaspelare

Smp.se satsar på multimedia. Här kan du enkelt hitta våra bildspel och vårt samlade utbud av webbfilmer. Biblioteket uppdateras kontinuerligt.

Senaste nytt från TT Sverige/världen

Kultur & Nöje

Cecilia Kraitz


Läs mer

reklam
logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Trend Hgv. -06
Blå 7.700 mil 79.000 kr

Verksamhetsutvecklare
Strålfors AB söker verksamhetsutvecklare.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
Säljare
Älvsbyhus AB söker säljare till Kronobergs län, Ronneby och Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Distriktsansvarig
Mockfjärds Fönstermästaren AB söker distriktsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare/Beredare
AB Maskinarbeten söker säljare/beredare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Kantpressare
BK Produkter AB söker kantpressare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Legevisitten Hemtjänst AB söker semestervikarier.
Arrow LÄS MER
Projektutvecklare
Kärnhem Sydost AB söker projektutvecklare.
Arrow LÄS MER
Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
Serviceansvarig
NVS Installation AB söker serviceansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (27 ST.)
Arrow ANNONSERA