Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Ledare 2011-12-07 | Uppdaterad 2011-12-06
Det parti som har det största förtroendet inom området för invandringspolitik är Sverigedemokraterna, visar en undersökning gjord av Novus.
16 procent av de 1 000 tillfrågade svarade att SD hade den bästa politiken på området. Därefter kom Socialdemokraterna på 12 procent och sedan Moderaterna på 10. Samtidigt är allt färre svenskar negativa till invandring och flyktingmottagande. De undersökningar SOM-institutet vid Göteborgs universitet gör årligen visar på en tydlig sådan trend.
Det är inte direkt någon hemlighet att SD:s profilfråga, minskad invandring, är det enda partiet har något intresse av. Till Riksdag och Departement, som skriver om undersökningen, säger Jimmie Åkesson att siffrorna visar på en potentiellt större väljargrupp men att det också betyder att partiet måste bredda sin politik. Men det är egentligen inte alls intressant för SD. Det finns ett intresse och det är att bilda opinion mot invandring, det visar de genom att i alla andra frågor ligga så nära mitten som möjligt.
Det är bara att titta på hur partiet röstar i riksdagen. En populär form av kritik mot regeringen från ett vänster-håll är att SD i en stor procent av fallen röstar med Alliansen. Däremot talar man sällan om den uppenbara anledningen till varför SD väljer en sådan strategi. Så fort det gäller frågor där det är lätt att få med sig opinionen röstar man mot regeringen. Ett exempel är sjukförsäkringarna, när det finns en konfrontation mot regeringen med poäng att plocka tar partiet den chansen. Intresset är att synas, SD är ett populistiskt parti. Det är bara i invandringspolitiken det är önskvärt att vara kontroversiell, överallt annars håller de sig till mitten. Det handlar inte om några egna idéer, utan populistiska överväganden som avgör hur SD ska ställa sig till vissa frågor.
Samtidigt tycker Jimmie Åkesson att partiet kan bli bättre på att lyfta fram sina åsikter "ur ett mjukare perspektiv". Ofta talar man till exempel om att hjälpa människor i sina hemländer och öka biståndet dit, som något slags alibi för att inte ta emot flyktingar till Sverige. Men något sådant finns det inte alls stöd för bland SD-sympatisörerna. Bara 15 procent av dem är positiva till bistånd enligt en undersökning från SOM-institutet som gjordes förra året.
Men det är ett misslyckande att SD har lyckats kapa området för invandringspolitik. På många sätt har de låtits hålla sig till bara det ämnet, de övriga riksdagspartierna har tillåtit det. Utfrågningar har sällan gällt andra politikområden, de enda frågor och konfrontation de får handlar om invandringspolitik. Och det är precis vad partiet vill. Att det bara skulle vara SD som vågar "ta debatten" om invandring är en bild de verkligen lyckats befästa. Det är något som tydligt syns i Novus undersökning.
Nu är det nödvändigt att andra partier lyckas förmedla sin politik på området och ställa SD till svars även i andra frågor. Populism är nämligen något en demokrati aldrig mår bra av.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA