Kampanjvalet 2010

Ledare 2010-01-09 | Uppdaterad 2010-01-08

Europavalrörelsen 2009 var ett svenskt politiskt trendbrott, konstaterar demokratiforskarna Lars Nord och Marie Grusell i en ny rapport Syftet är alltid att få spinn - De politiska partiernas strategiska kommunikation
inför EU-parlamentsvalet 2009 som Demokratiinstitutet i Sundsvall givit ut.


Centralpunkten i resonemanget är att partierna numera inte längre kan vinna val endast genom att mobilsera mer eller mindre övertygade åsiktsfränder, utan att det är de stora rörliga väljargrupperna i mitten som saknar fast partipolitisk övertygelse som måste erövras. Detta omvandlar i sin tur valrörelserna. När ideologi och sakpolitiska alternativ minskar i betydelse blir det viktigare med att forma verklighetsbilder och skapa berättelser för att nå väl definierade målgrupper. Här ligger också nya metoder: sociala medier, inhyrda experter, val av informationskanaler samt personifiering av kandidater. Ja, bok och rapporthögen om politiskt kampanjande börjar redan växa. För en tid sedan utkom också alstret Rösta- Om Pr prylar och påverkan av Janne Sundling där den Växjöbördiga PR-konsulten Johanna Elgenius författat ett avsnitt.
Att partierna själva talar om sin kommunikation är i sig ett trendbrott. Som författarna konstaterar har detta tidigare varit främmande för i den svenska politiska kulturen. Få har tidigare velat tala om kampanjen betydelse, det är idéerna och människorna som ska vinna val. Nu riktar också medierna ett intresse mot de tidigare så osynliga kommunikationscheferna på partierna. Hur tänker socialdemokraternas Karin Pettersson förändra bilden av Mona Sahlin? Hur ska moderaternas Pär Henriksson vända opinionsutvecklingen? Kampen mellan dem har börjat betraktas som en match i matchen.
Symptomatiskt är den nya öppenheten om partiernas val. I boken säger sagde Pär Henriksson att den moderata målgruppen är de 30-33 procent mittenväljare som kan tänka sig att rösta på ett alliansparti eller socialdemokraterna. Och nu också på miljöpartiet.
Denna professionalisering med målgrupper, arbete med fokusgrupper kom som författarna konstaterar sent till Sverige. Folkrörelsedemokratin och de stora partierna har satt sin prägel på det svenska folkstyret. Till det kommer att till exempel tv-reklam för politiska partier tidigare inte varit tillåtet. En inte ovidkommande faktor är också att skillnaderna minskat mellan de politiska alternativen efter kalla krigets slut. För inte så många år sedan var det också chefsideologerna som fick medial uppmärksamhet. Nu är det kommunikationscheferna.
I Nord och Grusell konstaterar också att skillnaden mellan partierna är små. I parlamentsvalet var det faktiskt kristdemokraterna och centern - som brukar kallas folkrörelsepartier - som präglades mest av den nya professionaliseringen.
Man kampanjer räcker trots allt inte för att vinna val, inte ens i tider som uppfattas sakna utan sanningar, auktoriteter och givna svar. Innehåll måste också till. Den Europavalrörelse som Nord och Grusell noggrant analyserar visade också att ett tydligt idéburet ja till Europa gav framgång för folkpartiet. Kampanjen förutsätter att det finns något att sälja på väljarmarknaden. Ideologerna behövs också 2010.



I bästa fall är råden bara dyra

Ledare [Uppdaterad i går 16:58]


Läs mer


Vinster med besparingar Värna Växjös välfärds kärna

Ledare [Uppdaterad i går 17:16]


Läs mer


Utan flyg kraschar Växjö

Ledare [Uppdaterad i går 17:16]


Läs mer


Rättvisa kräver mod

Ledare [Uppdaterad 2012-05-20]


Läs mer


Jo, skilsmässor är ett problem

Ledare [Uppdaterad 2012-05-18]


Läs mer


huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad i går 22:55]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Senaste ledarna på smp.se


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Linnéuniversitetet - Kritik mot disciplinnämnden • Växjö:Svenska kyrkan - antalet dop minskar • Alvesta: Erik fick både jobb och kärlek • Privatekonomi: Kundkort ger guldkant • Personligt: Livliga barn • Älmhult: OK Älme en pigg 65-åring

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Fiesta 1.6TDCI 75Hk TITANIUM -10
Röd 1.300 mil 129.000 kr

VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA