Koppla grepp om korruptionen

Ledare 2012-02-09 | Uppdaterad 2012-02-08

I ett Sverige med välfungerande institutioner, offentlighetsprincip och meddelarskydd har vi levt länge i tron att ha utgjort ett undantag i den teori som säger att länder med stor offentlig sektor också har en hög grad av korruption.

Men i takt med att politiken, marknaden, staten och företagandet vuxit samman har också riskerna för missförhållanden ökat.
Det lyfter också organisationen Transparancy International Sverige fram. När alternativa driftsformer, bolagiseringar, upphandlingar av tjänster ökar ställs ökade krav på kontroll och uppföljning. Den kommunala revisionen är svag och kommuner kan med hänvisning till det kommunala självstyret bryta mot lagar utan att riskera några sanktioner – även om de fälls i domstol. Som Lessebos affärer i glasriket, för att ta ett exempel.

I huvudsak träffar kritiken rätt. Meddelarskyddet bör få en starkare ställning, även om huvudmannen är privat. En sådan utveckling har också påbörjats, via avtal. Initiativ som tas av lokala politiska församlingar, men också av stora privata välfärdsaktörer. Lag väger emellertid tyngre än avtal, vilket motiverar en lagstiftning.

Vad gäller kritiken mot partierna är invändningen i princip rätt. Sverige skiljer ur sig internationellt genom att sakna krav på en öppen redovisning av partibidraget. Samtidigt är det förhållandevis små summor det handlar om, och givarna är många. Partierna är inte beroende av donationer. För Sverige skiljer också ur sig ur en annat och ofta mindre uppmärksammat perspektiv, partierna bärs upp ekonomiskt av statliga bidrag. Moderaternas partibidrag på 116 miljoner 2010 kan ställas i proportion till gåvorna från 7 000 privatpersoner som tillsammans står för sju miljoner kronor. Något beroende föreligger inte. Det finns dock ändå skäl att gå mot en öppnare redovisning, eftersom blotta misstanken om missförhållanden skadar tilltron till demokratin.
Som Expertgruppen för studier i offentlig ekonomi nyligen lyfte fram finns det också ett behov av karantänsbestämmelser för statsråd och vissa statstjänstemän. En minister som avgått bör inte och ska inte kunna gå direkt in i näringslivet för att arbeta med samma område.

Även om det finns en stark ämbetsmannatradition i Sverige kan vi inte förlita oss på att myndigheter och offentliga institutioner i alla delar genomsyras av den. Därför behöver kontrollinstrumenten bli vassare och regeringen – som Transparancy International Sverige föreslår – utveckla en effektiv och samordnad korruptionspolitik. Om inte annat pekar härvorna i Göteborg på nödvändigheten av det.



Disqus

I bästa fall är råden bara dyra

Ledare [Uppdaterad i går 16:58]


Läs mer


Vinster med besparingar Värna Växjös välfärds kärna

Ledare [Uppdaterad i går 17:16]


Läs mer


Utan flyg kraschar Växjö

Ledare [Uppdaterad i går 17:16]


Läs mer


Rättvisa kräver mod

Ledare [Uppdaterad 2012-05-20]


Läs mer


Jo, skilsmässor är ett problem

Ledare [Uppdaterad 2012-05-18]


Läs mer


huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad i går 22:55]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Senaste ledarna på smp.se


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Linnéuniversitetet - Kritik mot disciplinnämnden • Växjö:Svenska kyrkan - antalet dop minskar • Alvesta: Erik fick både jobb och kärlek • Privatekonomi: Kundkort ger guldkant • Personligt: Livliga barn • Älmhult: OK Älme en pigg 65-åring

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Fiesta 1.6TDCI 75Hk TITANIUM -10
Röd 1.300 mil 129.000 kr

VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA