Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Ledare 2012-02-01 | Uppdaterad 2012-01-31
Den politiska debatten om a-kassans reformering med tidsgränser var initialt hård. Men även Socialdemokraterna talar i dag om att alternativet inte är en kravlös a-kassa.
Däremot har kraven i dagens system överdrivits. Som regel, på tvärs med reglerna, har kraven om att stå till hela arbetsmarknadens förfogande inte följts upp i tillämpningen. En viss ansvarskänsla kan noteras bland tjänstemännen, samhället mår knappast bra av att familjer splittras. Därtill bör förstås också myndigheten kritiseras för att forma en egen politik på området.
Reglerna i a-kassan kräver att den som inte hittar jobb på hemorten söker i hela landet. Nu tvingas regeringen att anpassa sig till Arbetsförmedlingen, och mildra sanktionerna mot arbetslösa, enligt ett förslag Dagens Nyheter tagit del av.
Orsaken är just den praxis som råder. Arbetsförmedlarna anmäler få regelbrott och därför utdöms också få sanktioner. Man avstår för att åtgärderna är för stränga och inte står i proportion till de fel de arbetssökande begått.
Lösningen från regeringens sida blir därför mildare regler på pappret (från sommaren 2013), men tuffare tillämpning i praktiken. För förslaget om lättnader är villkorat med att åtgärder sätts in oftare mot den som inte sköter sig, exempelvis genom att uppträda på ett sätt som gör att man inte blir aktuell för en tjänst.
Enligt DN ska sanktionsgrunderna bli tydligare, och besluten även kunna överklagas. Om man som arbetssökande inte kommer till avtalat möte, inte följer överenskommelser eller inte redovisar sina sökaktiviteter i ett nytt slags aktivitetsrapport ges en varning. Först vid andra tillfället blir det en dags avstängning från a-kassan. Därefter kan det bli fem dagars avstängning. Det är en sanktionstrappa som saknas i dag, då man direkt kan bli avstängd. Engström är också ute efter att helt avskaffa dagens sanktion med nedsättning av dagpenningen, som drabbar den som avvisar ett erbjudet arbete. Istället kan det bli aktuellt enbart med tidsbegränsade avstängningar.
Och än finns de lokala och regionala skillnaderna kvar, trots centraliseringen av Arbetsförmedlingen som organisation. Bedömningar görs på olika sätt över hela landet. Det är samma tendenser som inom Försäkringskassan i fråga om sjukförsäkringen. Att göra upp med ”platsens kultur”, det vill säga olika normer och värderingar kopplade till synen på arbete och personligt ansvar, är nödvändigt – om än en grannlaga uppgift och inget man förändrar i ett penndrag. Likväl har myndigheten, liksom regeringen, ett stort ansvar för att minska godtycket och öka likabehandlingen i verksamheten.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA