Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Ledare 2011-10-07 | Uppdaterad 2011-10-06
Gränsen mellan konspirationsteorierna i nätets träskmarker och den politiska smutskastningen av utrikesminister Carl Bildt är hårfin.
Där ute florerar uppfattningen om att den svenska regeringen gett den etiopiska order om att gripa de två svenska journalisterna Johan Persson och Martin Schibbye. På kultursidorna har vänsterskribenterna lyckats lägga ihop ett plus ett och påstår att Carl Bildt är korrumperad eftersom han tidigare suttit som styrelseledamot i Lundin Petroleum. Samma bolag vars verksamhet i Etiopien de båda journalisterna avsåg att granska. De måste gå runt i tron att Utrikesdepartementets personal, som hanterar frågan, har ungefär lika mycket i huvudet som robotsoldaterna i George Lucas Klonerna anfaller.
Föga förvånande har anklagelserna fått fäste inom Miljöpartiet. I ett försök att ta politiska poänger kräver tio miljöpartister i en motion att ansvaret för de fängslade svenskarna lastas över på statsminister Fredrik Reinfeldt.
Utrikesminister Carl Bildt har krävt av Etiopien att de släpper svenskarna. Sådant biter förstås inte på inbitna konspirationsteoretiker, utan ses bara som ett spel för gallerierna. Det är i själva verket rättegången mot journalisterna som är det senare. Mönstret känns igen. För fyra år sedan hetsade den etiopiska regimen mot och hängde ut två journalister från Eritrea, precis som man nu gjort med svenskarna. Eritreanerna är i dag försvunna, och ingen vet var de befinner sig, rapporterar tidningen Medievärlden.
Den rättsliga processen bör därför inte erkännas. Den är en del i ett propagandamaskineri. Det tycks däremot inte den socialdemokratiske partiledaren Håkan Juholt förstå. Han har en annan uppfattning än Bildt och ställer sig inte (sic!) bakom UD:s krav på svenskarnas frigivning. Istället säger han till Dagens Nyheter: ”Varje land ska lagföra de personer som man anser har begått ett brott. Man ska ha rätt till en rättegång, att få sin sak prövad. Det gäller Sverige och det gäller Etiopien.”
Håkan Juholt är alltså av uppfattningen att svenskarna får en rättvis rättegång i ett land där man inte kan stava till rättssäkerhet. Enligt CPJ, Comittee to Protect Journalists, en pressfrihetsorganisation baserad i New York, har det aldrig hänt att anklagade journalister frikänts i Etiopien.
Det är enkelt att rikta kritik mot en utrikesminister som "inte hörs tillräckligt" i frågan. Borde han kanske ha skrivit en debattartikel i Aftonbladet? Att peka på konkreta handlingar som skulle kunna förändra läget är desto svårare.
Det område svenskarna befann sig i när de greps i somras tillhör bland de farligaste platser man överhuvudtaget kan befinna sig på. Etiopiens nya antiterrorlagstiftning från 2009 som förbjuder all kontakt med terrorgrupper kan heller inte ha gått de svenska journalisterna förbi inför avresan.
Det betyder inte att de ska lämnas åt sitt öde. Men ska påtryckningar utövas är det med USA Sverige ska förhandla, det vill säga det enda land som har tillräcklig diplomatisk kraft att få loss svenskarna. För att få något, måste man också ge något. Sådana köpslåenden brukar vanligen inte den svenska vänstern applådera. Och sådana krav lär vi därför inte få höra i debatten. Engagemanget stannar därför vid vänsterns favorithatobjekt - Carl Bildt.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA