Om litteraturens politiska inflytande

Ledare 2011-04-14 | Uppdaterad 2011-04-13

Hur går det till att få någon att byta åsikt? Med goda argument, skulle man kunna tänka sig.

Men ofta går det nog till så att man bestämmer sig för något innan man har argumenten framför sig. Först i efterhand letar man efter stöd för sin åsikt. Vi ser det vi vill se, och hör det vi vill höra. Det är därför väldigt svårt att få någon att ändra uppfattning.

Litteraturen har dock en förmåga att lyfta oss ur invanda föreställningar. Ta den populära deckartrilogin Stieg Larsson skrev som exempel. I den lär vi oss att misstro maktens institutioner. Den högsta poliskåren är korrumperad, mördaren finns i näringslivet. Högt uppsatta personer går inte att lita på, framförallt inte om de bor på Östermalm. Av En annan sida av Stieg Larsson (Expo) framgår hur Larsson vänder sig emot uppfattningen om att kultur kan förklara det som benämns som hedersvåld mot kvinnor. Det blir i Larssons värld ett uttryck för rasism, nationalism och islamofobi.
Ondskans män i hans deckare är följaktligen hämtade ur majoritetskulturen som en slags replik till samhällsdebatten. Häri ligger litteraturens makt. Ramen runt berättelsen kan bli en ram också runt oss själva, ofta utan att vi är medvetna om det.

Kanske säger det därför något om en persons ideologiska hållning när böcker rekommenderas. Som i fallet Annie Johansson, ett av Centerpartiets framtidsnamn. Hon är öppen med sina litterära referenser. Under rubriken liberala boktips på sin hemsida utnämner hon Och världen skälvde av Ayn Rand som favorit.
Det fick ledarskribenten Aron Lund på Upsala Nya Tidning att reagera. Politiker får förstås ha dålig smak för böcker, annars vore Sverige inte Sverige, konstaterar han. Men det är värre om de har smak för dålig politik. Med Lunds egna träffsäkra formuleringar om boken: "Det är en pubertal övermänniskoskröna om heroiska storföretagare med stålblick och grop i hakan, som i protest mot den parasiterande allmänheten bryter sig ur välfärdsstaten och flyr till en hemlig dal för att bygga en ny skön värld utan socialister och svaghet".

Man kan förstås lista böcker som läsvärda med annan utgångspunkt än att de ska läsas realistiskt. Vill man exemplifiera relativiseringen av hedersmord kan Stieg Larsson rekommenderas. På samma sätt som Rand kan ses som en nyckel till förståelse för hur libertarianer (nyliberaler) resonerar. Det är dock tveksamt om det är med den distansen Johansson lyfter fram Rand. I hennes ögon är Rand en av 1900-talets största tänkare, och nämnda berättelse sägs handla om en stark kvinna som kämpar mot såväl staten, invanda strukturer som mot regelverk som sätter käppar i hjulet för entreprenörskap och fritt tänkande.

För ett par år sedan kom Helsingborgs Dagblads kulturredaktör Gunnar Bergdahl med en bok som handlade om politikers kulturella upplevelser. Det visade sig finnas ett brett kulturintresse bland de folkvalda, även om filmer som Såsom i himlen för många var den bästa filmupplevelsen och Sagan om ringen den största läsupplevelsen. Kanske mest förvånande var nuvarande landsbygdsminister Eskil Erlandssons filmval: Exorcisten. För att få politisk jämvikt får väl även riksdagsledamoten Carina Adolfsson Elgestams val av Dirty Dancing lyftas fram. Det ger onekligen underlag för vilda associationer.
I en tid då kommunikation helst ska ske inom ramen för 140 tecken framstår det som något oväntat att rekommendera folk att läsa böcker. Fler borde därför göra som Annie Johansson. Då kanske också Annie Johansson skulle få ett och annat tips om ideologiskt vägledande litteratur.



Disqus

I bästa fall är råden bara dyra

Ledare [Uppdaterad 2012-05-22]


Läs mer


Vinster med besparingar Värna Växjös välfärds kärna

Ledare [Uppdaterad 2012-05-22]


Läs mer


Utan flyg kraschar Växjö

Ledare [Uppdaterad 2012-05-22]


Läs mer


Rättvisa kräver mod

Ledare [Uppdaterad 2012-05-20]


Läs mer


huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Senaste ledarna på smp.se


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Linnéuniversitetet - Kritik mot disciplinnämnden • Växjö:Svenska kyrkan - antalet dop minskar • Alvesta: Erik fick både jobb och kärlek • Privatekonomi: Kundkort ger guldkant • Personligt: Livliga barn • Älmhult: OK Älme en pigg 65-åring

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2.0 Titanium 5d -06
Oystermetallic 14.000 mil 57.000 kr

Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA