Ledare 2009-08-04
Manlig omskärelse har många aspekter, religiösa naturligvis men även etiska, medicinska och politiska. Argumenten för och emot är många och rör inte minst huruvida ritualen ska ingå i den offentliga vården eller inte. Främst är detta ett problem i de större regionerna.
Smålandspostens ledarskribent har i sin ledare den 4 augusti tagit klar ställning i denna komplicerade och omtvistade fråga. Det måste vara tillfredsställande att kunna göra det, men det är tråkigt och konstigt att de som inte sällar sig till detta för Smålandspotens ledarskribents självklara ställningstagande, utpekas som både instränkta och oförstående.
Från vårt landstings sida har vi i den remissomgång som var i våras, svarat att vi anser att manlig omskärelse bör utföras när pojken är myndig vid 18 år och då kan samtycka om man önskar utföra detta ingrepp eller inte. Många anser att omskärelse på små spädbarn är barnmisshandel och en stor kränkning mot det lilla barnet.
I hälso-och sjuvården måste patienter prioriteras. De som har störst behov måste behandlas före de som har mindre och så vidare. Manlig omskärelse är, om det primära syftet är religiöst rituellt, inte medicinskt motiverat. Man kan därför inte säga att dessa ingrepp ska jämställas med annan barnkirurgi. Således kan omskärelse inte ske på samma villkor som ingrepp på medicinska grunder. Det skulle bli fallet om ledarskribentens tvärsäkra ställningstagande fått råda. Men som ansvariga politiker måste vi ta ansvar för en vård där svårt sjuka måste få behandling först.
Det är viktigt att alla landsting agerar ika i fall som dessa. Därför anser jag att även Landstinget Kronoberg ska följa den rekommendation som Sveriges Kommuner och Landsting utfärdar. I detta fall att manlig omskärelse ska ingå i den offentliga vården. Men en prioriterad uppgift kan det inte bli.
Suzanne Frank
Landstingsstyrelsens ordförande
Svar. Att frågan om manlig omskärelse är en komplicerad fråga är vi helt överens om. Smålandspostens tvärsäkra ställningstagande handlar således inte om det moraliskt riktiga i företeelsen som sådan utan om att landstinget borde anse det bättre att förebygga skada än att ingripa när skadan redan är skedd. Med uppskattningsvis 2000 illegala omskärelser om året borde varje sjukvårdspolitiker förstå att det inte ligger i deras händer att avgöra huruvida ingreppen skall ske eller ej.
Ledarredaktionen
Intressant logisk kullerbytta av SMP. Det finns mycket annat som inte borde ske i samhället men som sker ändå. Ska vi tillåta bordeller eftersom män ändå vill tvinga sig till sex utan större hänsyn till kvinnan och det då är bättre att dom gör det under "ordnade former"? Återigen, diskutera grundproblemet istället för att älta om hur konsekvenserna eventuellt kan mildras. Men det är ju väldigt svårt att göra det i Sverige så fort grundproblemet har sin uppkomst i främmande kulturer och religioner.
Då borde i konsekvensens namn missbrukare ha fri tillgång till narkotika på lasaretten för att förebygga smittspridning, överdos, orena doser etc, istället för att sjukvården ingriper först i efterhand. Och banker kunde dela ut pengar till potentiella rånare istället för allt krångel som kan uppstå vid och efter ett rån.
Vore det inte rimligt att vänta med omskärelse tills dess pojkarna är 18 år och själva kan bestämma om dom vill eller inte. Eftersom det är av religiösa skäl får väl övertygelsen dom har vid 18 års ålder styra det hela, inte föräldrarnas religion. Hur kan det komma sig att det finns förbud att kupera hundar (lidande för hunden) men inte förbud att omskära småbarn (som säkert känner av och lider av operationen)?!
Instämmer med Håkan. Sanslösa övergrepp på barn, om det så är religionens eller kulturens namn är sak samma. Låt barnen vara ifred. Vill vuxna omskära sig kan de göra det på privata kliniker utan offentlig finansiering.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (25 ST.)
ANNONSERA