Ifrågasatt solidaritetsförklaring

Östersjöfred svenskt ansvar

Ledare 2011-08-15 | Uppdaterad 2011-08-12

Östersjön skulle kunna vara ett fredens hav, men är det inte. Varför? Problemet heter Sverige. Den slutsatsen är inte orimlig att dra utifrån en analys som Krigsvetenskapsakademin har gjort av Sveriges nuvarande säkerhetspolitiska inriktning.

Med brett stöd i riksdagen förklarade regeringen 2008 att Sverige skulle vara "solidariskt" med sina grannländer i händelse av en militär konflikt i svenskt närområde. Regeringen förklarade att Sverige skulle vara villigt att både ge och ta emot militärt stöd.

Den svenska neutralitetspolitiken avskaffades 1992 och kom då att ersättas av alliansfrihet i kombination med ett nära samarbete med Nato. Sen dess har Polen och de baltiska staterna blivit medlemmar i såväl Nato som EU. I en militär konflikt i Östersjöområdet kommer Sverige att påverkas oavsett om vi vill det eller inte. Det var för att svara upp mot denna verklighet som Sverige utfärdade sin ensidiga "solidaritetsförklaring". Budskapet till omvärlden skulle vara att vi inte vill vara med i en försvarsallians, men att vi kan tänka oss att hjälpa till ändå.

Vad regeringen inte har gjort är dock att analysera de faktiska konsekvenserna av denna solidaritetsförklaring? Vad krävs av försvarsmakten rent konkret? Den uppgiften har nu Krigsvetenskapsakademin på eget initiativ tagit tag i, i antologin Till bröders hjälp: Med sikte på en svensk solidarisk strategi.

Slutsatserna är deprimerande. Ett flertal av de bidragande författarna konstaterar att solidaritetsförklaringen saknar trovärdighet så länge den inte backas upp med handling. Det mest talande exemplet är bristen på samövning med andra länders förband. Militära operationer är extremt komplicerade och övningar är avgörande för hur väl de ska lyckas. Om svenska och tyska ubåtar ska samverka med varandra måste de lära känna igen varandra, hur de rör sig, var de befinner sig och så vidare. Annars kommer de att angripa varandra. Sådana övningar sker inom Nato, men Sverige deltar inte i dessa annat än undantagsvis, eftersom vi inte är medlemmar av alliansen.

Det finns väl ingen risk för en militär konflikt i Östersjöområdet? tänker säkert någon. Men säkerhetspolitik går inte ut på att skydda sig mot uppkomna hot, utan förhindra att de ens uppstår. Polen, Litauen, Lettland och Estland har dragit slutsatsen att det bästa sättet att övertygande visa för Ryssland att aggression aldrig kommer att löna sig är att ansluta sig till Nato. Trots detta finns det en svaghet även i deras plan. Ett försvar av Östersjön som fredens hav kräver egentligen en medverkan från Sveriges sida, ett land som säger sig vilja hjälpa till men inte har lagt två strån i kors för att göra det.



Disqus

I bästa fall är råden bara dyra

Ledare [Uppdaterad 2012-05-22]


Läs mer


Vinster med besparingar Värna Växjös välfärds kärna

Ledare [Uppdaterad 2012-05-22]


Läs mer


Utan flyg kraschar Växjö

Ledare [Uppdaterad 2012-05-22]


Läs mer


Rättvisa kräver mod

Ledare [Uppdaterad 2012-05-20]


Läs mer


huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Senaste ledarna på smp.se


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Linnéuniversitetet - Kritik mot disciplinnämnden • Växjö:Svenska kyrkan - antalet dop minskar • Alvesta: Erik fick både jobb och kärlek • Privatekonomi: Kundkort ger guldkant • Personligt: Livliga barn • Älmhult: OK Älme en pigg 65-åring

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2.0 Titanium 5d -06
Oystermetallic 14.000 mil 57.000 kr

Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA