Rätt att utmana också i Växjö

Ledare 2009-12-30 | Uppdaterad 2009-12-29

Vem som hinner först får väl anses vara av mindre betydelse. Möjligen är det en prestigefråga för de tongivande kommunalråden i Kronoberg, Växjös Bo Frank (m) och Markaryds Bengt Germundsson (kd). Båda planerar för införandet av en kommunal utmanarrätt.

De borgerligt styrda kommunerna sällar sig därmed till de drygt tjugotal kommuner i Sverige som infört modellen. Även om tillämpningen skiljer sig åt är det gemensamma draget att den som vill driva verksamhet åt kommunen på entreprenad också har rätt att utmana den kommunala verksamheten. När Växjös kommunalråd Bo Frank och Gunnar Elm (c) informerade om satsningen på tisdagen uteslöt de inte att reformen även kan komma att omfatta kommunala bolag. Så skulle utmaningsrätten också kunna få ett nytt skyltfönster – i Växjö. Ambitionen är också att anpassa anbudshandlingarna för mindre företag. Nu är det dock ingen revolution som sker. Bo Frank tonar också ned förväntningarna. Det kan handla om några få förfrågningar under det närmsta halvåret. Men som Gunnar Elm påpekar finns det ett viktigt symbolvärde i utmanarrätten.

Poängen är att kommunen överlåter åt andra än tjänstemän och politiker att ta initiativ till en upphandling. Det åtagande de kommunala nämnderna tar på sig är att pröva varje ansökan och se om det finns förutsättningar att låta någon annan än kommunen agera utförare av de kommunala välfärdstjänsterna. Någon med vilja och idéer om hur kvaliteten kan stärkas och hur kostnaderna kan sänkas. Inte minst är det en chans för kommunanställda med egna visioner, erfarenheter och kunskaper om sin verksamhet. Med utmanarrätten följer också genomlysningar av de kommunala verksamheterna, som annars inte hade gjorts. Så kan också kostnads- och kvalitetsmedvetenheten i kommunen komma att förbättras.



Kommentarer

  • Riskkapitalbolagen tar över

    "Någon med vilja och idéer om hur kvaliteten kan stärkas och hur kostnaderna kan sänkas. Inte minst är det en chans för kommunanställda med egna visioner, erfarenheter och kunskaper om sin verksamhet."

    Låter ju bra, men utvecklingen visar att det är de stora företagen, i bakgrunden ägda av riskkapitalbolag, som starkt dominerar i privat verksamhet inom skola, äldreomsorg och sjukvård. Ibland är det små lokala företag som bildas av tidigare anställda som efter några år säljs till de stora företagen. För några miljoner är frestelsen att sälja stor.
    Riskkapitalbolagen har en starkt inriktad ambition att ge högsta möjliga vinst till sina aktieägare, ofta på kort tid eller att sälja med hög vinst. Att tro att det på sikt blir billigare för skattebetalarna är en högs osäker illusion.


  • Vem betalar alla utvärderingar av förslag?

    Alla förslag som kommer in ska prövas seriöst av respektive förvaltning. Ska kostnaden i pengar och arbetstid och för eventuella nyanställningar eller konsulttjänster tas från förvaltningarnas kärnverksamhet eller kommer kommunstyrelsen att skjuta till det som behövs? Här i Växjö kommun kan man misstänka att denna reform kan betyda flera årsarbeten bara för professionell prövning av utmanarnas förslag. För det är väl inte så att det är Bo Frank själv som ska sitta och sortera i anmälningarna?


Brev till ledarsidan Centern räds inte öppenhet

Ledare [Uppdaterad 2012-02-08]


Läs mer


huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i går 11:54]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad i går 09:36]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Senaste ledarna på smp.se


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2,0 5D TITANIUM -08
Grå 7.024 mil 121.000 kr

Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Regionsäljare
Värmebaronen söker Regionsäljare till Småland
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Konstruktörer inom Melanik, El/Automation & Mjukvara
Getinge Disinfektion AB söker Konstruktörer till Växjö
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (53 ST.)
Arrow ANNONSERA