Slutbetyg ger jobb

Ledare 2010-03-05 | Uppdaterad 2010-03-05

I dag saknar 100 000 arbetslösa slutbetyg från gymnasiet. Om två år räknar Arbetsförmedlingen med att denna grupp ökar till 150 000 personer, rapporterar Sveriges Radio.
Ett problem, då minimikravet vid en anställning ofta är att det finns ett slutbetyg från gymnasiet.
Om man till det lägger trösklarna på den svenska arbetsmarknaden i form av höga ingångslöner och turordningsregler så får man en bild av varför ungdomsarbetslösheten ligger på en hög nivå i jämförelse med de flesta andra EU-länder. I dag är den uppe i närmare 30 procent.
Inte sällan hamnar mätmetoderna i centrum av debatten, antingen i syfte att förminska eller förstärka bilden av ungdomsarbetslösheten. Det mått som används i dag inberäknar personer mellan 15–24 år. Samtidigt är det bara de som söker jobb som ingår i statistiken. Det innebär att merparten inte alls räknas in i arbetskraften. Historiskt har arbetslösheten bland ungdomar i Sverige också varit hög, vilket pekar på strukturella problem snarare än svängningar i konjunkturen.
Caroline Hall från Växjö, som nyligen disputerade vid Uppsala universitet med avhandlingen Empirical Essays on Education and Social Insurance Policies, har funnit en förklaring på en misslyckad politisk satsning – gymnasiereformen från 1991. Det var en block- överskridande överenskommelse mellan socialdemokraterna och centerpartiet. Ambitionen var att förlänga de tvååriga yrkeslinjerna på gymnasiet med ett år och därmed ge alla elever behörighet att studera vidare inom universitet och högskola. Men när det praktiska tonades ned till förmån för det teoretiska uppstod inte kunskapsnationen utan i stället utslagningsnationen. Yrkeseleverna valde inte att studera vidare. I stället ökade avhoppen från de treåriga programmen. I stället för fokus på yrkeskunskaper ställdes eleverna inför kravet att läsa matematik och litteraturvetenskap.
Det har också varit utbildningsminister Jan Björklunds (fp) kritik mot den nuvarande gymnasieskolan. För att bryta utvecklingen införs därför två olika examina, där den ena är yrkesförberedande och den andra är högskoleförberedande. Det innebär ett ökat utrymme för specialisering inom yrkesämnena.
Även branscherna får mer att säga till om beträffande de kunskaper som krävs för olika yrken. Målet är att eleverna ska vara anställningsbara efter sin utbildning. Kritikerna kallar det för en olycklig tudelning av gymnasiet, och framhåller att det nu skapas ett A- och B-lag. Men alla har inte viljan eller förmågan att bli akademiker. Många vill ha en kvalificerad yrkesutbildning och ett jobb. Med morgondagens gymnasieskola ökar deras chanser.



Brev till ledarsidan Centern räds inte öppenhet

Ledare [Uppdaterad 2012-02-08]


Läs mer


huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i går 11:54]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad i går 09:36]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Senaste ledarna på smp.se


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2,0 5D TITANIUM -08
Grå 7.024 mil 121.000 kr

Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Marknadscontroller
Kalmar Energi söker Marknadscontroller till Kalmar
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (53 ST.)
Arrow ANNONSERA