Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Ledare 2009-07-30 | Uppdaterad 2009-07-29
I arabvärlden är det vanligt att israeliska idrottsmän förbjuds att delta i tävlingar. Det är en tradition delar av den svenska vänstern även skulle vilja se i Sverige.
I Malmö tog det sig under våren uttryck i att publik förbjöds när Sverige mötte Israel under ett Davis Cup-möte i tennis. Hade kommunalrådet Ilmar Reepalu (s) fått bestämma hade dock matchen stoppats helt. I Göteborg resonerar man glädjande nog annorlunda. I dag möts IFK Göteborg och israeliska Hapoel Tel Aviv i en kvalmatch till Europa League. Publiken visiteras av säkerhetsskäl, men är välkommen till Gamla Ullevi.
Än så länge har protesterna varit ljumma, om man bortser från att Proletärens FF avser anordna protester mot matchen. Det kommunistiska partiets idrottsförening förordar nämligen en bojkott av alla israeliska idrottare.
Det är möjligt att förklaringen till tystnaden, som kommenderingschefen Robert Karlsson vid länsordningspolisen i Västra Götaland uttrycker det, ligger i att det inte finns samma historik när det gäller fotboll som inom tennisen: ”Båstad, stoppa matchen och det där”.
För att illustrera hur absurt det kan bli med krav på bojkott är exemplet med Hapoel Tel Aviv väldigt tydligt. Inte minst mot bakgrund av att klubben har en hel del gemensamt med Proletären FF. Hapoel betyder ”Arbetaren” på hebreiska och är en förening som grundats av en israelisk socialistisk fackförening. Klubben har också arrangerat fotbollsläger där palestinska och israeliska barn fått en chans att träffas.
Att en socialistisk idrottsförening anordnar en demonstration mot en annan socialistisk idrottsförening framstår som något pikant i sammanhanget. Ovanligt kan man dock inte säga att det är. Vänstern har en lång historia av interna stridigheter om vem som verkligen är vänster – på riktigt. Så motiveras säkert också kritiken mot israeliska Hapoel Tel Aviv; alla som inte är medlemmar i Proletären FF tillhör förstås bourgeoisien.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA