Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Böcker 2012-02-22 | Uppdaterad 2012-02-22
En aktivitet, en festlig vecka. Det är vad bokrean nu betyder för bokhandlarna.
Slutet på februari betyder starten för bokrean. Även om startdatumet inte är så betydelsefullt längre, eller ens särskilt tydligt. På nätet har man i flera veckor kunnat förhandsboka reatitlar. Och det är på nätet som bokrean växer, precis som övriga årets bokförsäljning.
Enligt TT Spektra har förhandsbeställningarna på Adlibris och Bokus ökat med tio procent jämfört med förra året och även Bokia och Bokus har märkt av ökade förhandsbokningar.
För de fysiska bokhandlarna spelar bokrean nu mest en traditionsbärande roll. Ekonomiskt är den knappast viktig längre. Förr kunde den konkurrera med julförsäljningen, rent ekonomiskt, men de senaste fem, eller definitivt 10 åren, har bokrean spelat sin stora ekonomiska roll. Det säger Joakim von Trampe på Bokiabutiken på Storgatan i Växjö.
– Men bokrean betyder ändå mycket för oss, traditionsmässigt. Det är en av våra största aktiviteter, det är kul. Det är mycket folk i butiken och mycket böcker.
– Det är väldigt billigt. Det är en av få gånger som vi kan hålla jämna steg med näthandeln. Och bokälskarna älskar fortfarande bokrean.
Bortsett från bokrean, hur möter ni annars konkurrensen från näthandeln?
– Vi försöker ha hemma det som folk vill ha. Mycket presentböcker - man vill köpa en bok och ge bort i helgen. Hos oss får man boken direkt i handen, inslagen, det kan inte nätet konkurrera med, att få boken direkt. Så det är det vi kan göra - ha hemma det som folk vill ha. Priserna går inte att konkurrera med.
Jag tycker det vore spännande om de fysiska butikerna konkurrerade med saker som författaruppläsningar.
– Ja, det tycker jag med. Men det blir ofta dålig uppslutning. Då blir det en kostnad i stället. Det måste finnas en efterfrågan. Det är en sådan där sak som folk gärna säger att de vill ha men sedan ändå inte går på.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA