Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Böcker 2011-09-27 | Uppdaterad 2011-09-27
Huvudkaraktären i Elin Grelssons debutroman beskrivs av förlaget som höstens mest subversiva romanhjälte. ”Hennes hat sprutar ner allt och alla – de välvilliga kollegorna på jobbet, oroliga vännen, apotekspersonalen”. Det gör mig väldigt förvirrad. Jag undrar om jag har fått rätt bok.
För den bok jag har läst handlar om någon som gör det motsatta. Den handlar om Sara som lider av sina duktiga-flicka tendenser i tystnad. Hon ler för ofta och för välvilligt, tackar lite för glatt, blinkar bort tårar och sväljer kränkningar. Hon är ofri snarare än subversiv. Tiger hellre än bråkar. Vill vara till lags både professionellt och sexuellt.
Saras liv som vuxen mixas med berättelser från barndomen. En ganska traditionell skildring av en mullig, ensam och lite töntig tjej som växer upp på 80- och 90-talet varvas med ett lika sedvanligt vittnesmål av en ojämställd tvåsamhet som inte fungerar tillfredsställande. Titeln pekar mot den slentrian många fastnar i där osäkerhet, rädslor och materiella behov håller en kvar på jobb man egentligen hatar och relationer man inte trivs i. Sara sitter fast i sin egen längtan efter trygghet, spenderar dagarna på ett trist kontor och kvällarna tyst i TV-soffan.
Boken inleds med en ganska övertydlig symbolik. En droppe får ett glas att rinna över och man förstår att detta är mikronivån för vad som komma skall. Men i min mening kommer det aldrig, det rinner aldrig riktigt över. Sara ser de förtryckande strukturerna och orättvisorna men är till stor del oförmögen att göra något åt dem. Det är inget fel i det, oförmågan att agera kan vara ett spännande tema, se bara Cora Sandels trilogi om Alberte. Sara känns dessutom typisk för vår tid där allt officiellt sett redan är vunnet. Hur gör man motstånd mot spärrar som formellt inte finns?
Men efter att ha läst den missvisande pressinfon är mina förväntningar skyhöga. Överskriften är: ”Just innan systemet exploderar”. Istället för att välja bort den stramande kvinnorollen ska Sara tydligen skita ner den inifrån. Men allt jag ser är en ung kvinna som bara försöker överleva, som går sönder. I sin desperation och förvirring gör hon ett par malplacerade utspel. Men det känns inte subversivt, mest bisarrt. Och framförallt känns hennes agerande taget ur luften. Det finns ingen stegring, förändringen kommer för plötsligt. Hon går från parmiddag till engångsligg på bara några sidor.
Elin Grelssons roman är en feministisk samtidsroman som pekar på det vardagsförtryck som finns i vårt samhälle. På så sätt är den intressant. Men tyvärr lyckas den inte leva upp till förväntningarna.
Cecilia Köljing



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA