En dåre fri

Böcker 2010-09-07 | Uppdaterad 2010-09-07



Foto: Janerik Henriksson/Scanpix

FAKTA

Titel: En dåre fri
Författare: Beate Grimsrud
Förlag: Albert Bonniers Förlag
Roman

Vad gör du om du blir tilltalad av en sinnesförvirrad person på gatan? Någon som mässar, skäller, muttrar? Kollar du bort? Svarar du? Funderar du på vem som gömmer sig där bakom?
Beate Grimsruds nya bok är en skildring av galenskap. Den visar att den sjuka sällan är så tokig som man tror och riktar kritik mot den svenska psykvården.
Huvudpersonen Eli är ensam men ändå inte. Hon hör röster i sitt huvud, röster som har uppstått i traumatiska situationer som en slags krishantering. Det är sexåriga Espen som får gråta så mycket han vill, tioåriga Emil som inte är rädd för döden, 16-åriga Erik som är stark och slår tillbaka och 26-åriga prins Eugen som tacklar allt med stil och värdighet. Sakta men säkert tar de över Eli, befaller henne, inte sällan med olika budskap som sitt, stå, ligg. Om hon inte lyder kommer hon spricka, huvudets halvor kommer att slitas åt olika håll.
Eli var ett svårt barn. Hon grät ofta, skrek mycket, kissade ner sig och slog sönder hemmet i vredesutbrott. Hon bär på minnen av pappans händer som både kunde slå och klappa. Som kunde binda fast en i sängen. Som yngsta dottern i en stor syskonskara blev hon lilla prinsessan, pyntad och utställd för världen. Men helst ville hon vara pojke, hon beundrade Emil i Lönneberga och sin stabile och rejäle bror.
Symptomatiskt nog bär hon bara på manliga röster, de blir hennes alteregon, allt det hon helst ville vara. Jag är vacker och kvick i det alldeles för fina nattlinnet. Espen är smutsig runt munnen och rolig. Hon växer upp som det tredje könet, väljer sina egna genusuttryck och blandar fritt. Jag kan delas. Eli både-och. De får en halva var från mig. /…/ Jag är den androgyna och passar till allt. Eller passar inte riktigt till någonting.
Eli blir författare, dramatiker och filmare. Trots dålig syn, dyslexi, schizofreni och psykoser lyckas hon bra. Men allt försvåras av långa perioder under tvångsvård. Med sig från erfarenheten tar hon våldsamma övermanningar, bältesläggningar och övermedicineringar. Bältesformade blåmärken på armarna som aldrig skrivs ner i journalen. Kupade händer fulla med piller. Man får följa hennes ständiga kamp för färre mediciner. Och hur psykiatrimodellen har förändrats och försämrats.
Beate Grimsruds språk är som vanligt lysande; unikt och vackert. Precis som Eli går sönder och lagas känns språket söndersprängt och sammansatt i nya, starka, oväntade konstellationer. Boken ger en inblick i hur det är att leva med en multipel personlighet, det är skrämmande men oerhört omvälvande läsning.
Eli skriver en bok om sina erfarenheter, troligtvis är det den man håller i sin hand. Man får känslan av att detta är boken Grimsrud velat skriva länge, den är både uppdiktad och självupplevd.
På sätt och vis är det en utvecklingsroman. Men rörelsen går i cirklar snarare än linjärt. Med tiden blir cirklarna större och större och de dåliga perioderna kommer alltmer sällan. Eli kanske aldrig blir av med rösterna men måste ta makten över dem. De tillhör konflikter i det förflutna, de var nödvändiga för att överleva. Beate Grimsrud skriver genom Eli: [d]et finns alltid en frisk sida bakom förvirringen, bara man lyssnar. Tack vare Beate Grimsrud kommer jag att lyssna i fortsättningen.

Läs också: Sofi Oksanens Baby Jane, en gripande skildring av manodepressivitet



Disqus

Jonathan Franzen: Längre bort

Böcker [Uppdaterad 2012-05-08]


Läs mer


Dragana Mladenovic: Släkten

Böcker [Uppdaterad 2012-05-08]


Läs mer


huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Ansvarig för konst, litteratur och film.

Camilla Carnmo
camilla.carnmo@smp.se
Telefon: 0470-77 06 14


Senaste bokrecensionerna

VISA:

Senaste skivrecensionerna

VISA:

Senaste filmrecensionerna

VISA:


Senaste spelrecensionerna

VISA:

Kultur & Nöje

SMP-live med Loreen

SMP-live är först med det hetaste. På torsdag tävlar Loreen för Sverige i Baku. Hon vann en förkrossande seger i melodifestivalen, och redan innan den lyckade deltävlingen i Växjö besökte Loreen vår studio. Se sändningen i repris.

 

Mest läst på Nöje & Kultur senaste veckan


TV-guide

Vad visas just nu?

Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Linnéuniversitetet - Kritik mot disciplinnämnden • Växjö:Svenska kyrkan - antalet dop minskar • Alvesta: Erik fick både jobb och kärlek • Privatekonomi: Kundkort ger guldkant • Personligt: Livliga barn • Älmhult: OK Älme en pigg 65-åring

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2.0 Titanium 5d -06
Oystermetallic 14.000 mil 57.000 kr

Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA