Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Böcker 2011-03-17 | Uppdaterad 2011-03-17
Det finns en plats som bara man själv bestämmer över, där vad som helst kan hända och ingen annan kan styra? Den heter fantasin och sveper som en kreativ berusning genom tid och rum.
Embla vet hur det är när det myllrar i huvudet och kliar i kroppen. Så där härligt. Rymdraketen hon bygger i regissören Majken Pollacks debutbok Emblas universum är med största sannolikhet inte den första fantastiska uppfinning som springer ur hennes fingrar. Hon staplar och tejpar och målar i alla möjliga riktningar på Sara Lundbergs bilder. Men det finns en bromskloss för det kreativa äventyret också, det är lillasyster Anna som vill vara med och leka.
Emblas universum är uppbyggd som ett kammarspel och utspelar sig i Emblas blyertsgrå rum som smyckats med sinnrika färgsting. Dit kommer systern och den påtryckande mamman. Vi är en familj, säger hon och sträcker sin hysteriskt långa svanhals upp från den bastanta kroppen som knappt får plats i rummet. Alla får vara med, säger hon till Embla och föreslår olika figurer som Anna kan vara i leken.
Men Embla vill vara själv, hon måste leka själv. Jag är den största boken, och hela trädet, och allt i rymden. Anna är bara... liten... hon passar inte, försöker Embla förklara. Och plötsligt syns hon på sällsamt färgsprakande planetfärder och sagolikt inmålade bokomslag som förklarar fantasiögonblickets regler. Allt är med ens guldsprakande och bokstavligen centrerat kring Embla, men samtidigt i collagets form fritt flödande över uppslagets rymd.
Det här är en berättelse om hennes lek, om rätten till den egna fantasin och om rätten att säga nej. Det senare tvingar också fram problematiken kring syskonrivalitet och uteslutning. Pollack och Lundberg är väl samspelta, hårt vardagsnära men också finurligt lösningsinriktade, i sin skildring.
Emblas universum är Alvinas fjärde miljömärkta barnbok. Det som framför allt utmärker den är dock den dramatiska livfullheten och fräschören i de kontrastburna bilderna. Det här är både tankeväckande och djärvt.
JONNA FRIES



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA