Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Galej 2009-12-11 | Uppdaterad 2009-12-11
På tisdag nästa vecka stannar Julkonsertens turnébuss vid Konserthuset i Växjö. Där kommer Shirley Clamp tillsammans med Måns Zelmerlöw, Sanna Nielsen och Sonja Aldén under kvällen att bjuda på traditionell julstämmning kryddad med en smula underhållning.
Det är ett fullspäckat schema som gäller för Julkonsertens artister. På en knapp månad ska de genomföra konserter i 22 städer runt om i landet. Halvvägs in i turnén är Shirley Clamp glad och lättad över hur arbetet fortgår.
– Vi undrade hur det här skulle fungera, men det känns så bra och allt är så mycket enklare än vi trott. Det är en skön känsla och stämning på bussen. Föreställningen känns toppen.
De tre tjejerna, Shirley, Sanna och Sonja, som genomförde turnén även 2008 har i år fått ett tillskott i form av flickfavoriten Måns Zelmerlöw.
– Han passar in perfekt i vårt härliga gäng, förståndig och sprallig, precis som vi. Det är som att ha en lillebror med sig.
Det är lite speciellt för Shirley att komma till Växjö, som var hennes hemort under två år då hon läste på Katedralskolan. Hon skrattar gott och minns speciellt en julföreställning med kören i aulan där hon fick äran att sjunga versen i Bing Crosbys White Christmas.
– Det var helt fantastiskt. Inte bara för att jag fick sjunga solo, men att det överhuvudtaget fanns en vers i White christmas. Det hade jag ingen aning om.
Under julen åkte hon alltid hem till mamma. Det är den enda jultraditionen som hon än idag håller fast vid.
– Det viktigaste för mig på julen är att vara på samma plats som min mamma och min syster. Det har jag alltid varit och kommer alltid att vara. Sedan så ska det naturligtvis vara god mat och någon bra julskiva, men det spelar inte så stor roll vad.
Konserten
, vars betoning ligger på att vara just en konsert, ska vara en musikalisk upplevelse säger hon. Men den ska också vara underhållande och med glimten i ögat. Shirleys personliga favorit är O helga natt, en sång som hon själv framför. En annan favorit är Ave Maria, som väninnan och artistkollegan Sonja Aldén tolkar i föreställningen.
Vilken känsla vill du att publiken ska ha när de lämnar Konserthuset på tisdag kväll?
– Vi vill att de ska skratta. Vi vill bjuda på oss själva på ett rent och snyggt sätt med glimten i ögat. Publiken ska känna att de sett fyra duktiga artister som bjudit på julstämning för hela slanten - att biljetten var värd varenda krona!
Galej är Smålandspostens nöjesbilaga. Vi guidar dig genom hela länets nöjes- och kulturliv och skriver om alltifrån barliv, bartenders och baristor till film, teater och konst. Och om aktuella artister förstås.
Kristina Bingström , redaktör, 0470-77 06 27
Kontaktinformation Galej
galej@smp.se



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA