Galej 2009-12-18 | Uppdaterad 2009-12-18
Det har varit ett spännande år för Thorleif Torstensson medverkan i både Melodifestivalen och Kändisdjungeln. Nu avslutar han året med en julkonsert i Växjö på söndag.
– Den kommer att bli delvis sorglig, det vet vi redan. Man svetsas samman så väl och nu är det snart dags att skiljas säger han.
Tillsammans med Susanne Alfvengren och Lasse Trofasts orkester har han åkt runt från Härnösand i norr till Ystad i söder och spridit julstämning.
– Det har varit fantastiskt roligt, och det är väldigt annorlunda för mig. Vi har valt att ha det finstämt, det är skönt för publiken att i jakten på julen kunna sätta sig ned och koppla av lite. Den rivigaste låten gör faktiskt Susanne Alfvengren, och det är hon inte van vid.
Och på söndag avslutar ni turnén i Växjö Konserthus?
– Ja, Susanne som oftast åker runt själv och spelar säger att hon redan har separationsångest och det kan vi nog alla stämma in i.
När Thorleif Torstensson ser tillbaka på 2009 säger han själv att det varit ett fantastiskt år med många stora saker: Melodifestivalen, där Thorleifs kom på femte plats i deltävlingen i Malmö med låten Sweet kissin' in the moonlight, Kändisdjungeln i höstas och "vanliga" spelningar med dansbandet Thorleifs, som för övrigt spelar upp i Växjöparken den 9 januari.
– Men det allra härligaste var att jag blev morfar för första gången för 14 dagar sedan. Till en liten Signe.
Grattis, vad härligt!
– Tack!
Tror du att din medverkan i Kändisdjungeln kom som en följd av att ni var med i schlagern med den uppmärksamhet det skapar?
– Nej, jag tror det var som tack för lång och trogen tjänst. Om man får tro Sofia Wistam så låg jag överst på TV4:s lista över vilka de ville ha med.
– Det är ju väldigt häftiga händelser bådadera. Melodifestivalen är ju ett riktigt spektakel, välregisserat och vänligt. Och jag tror att massmedia blev lite tagna på sängen av vår låt. Jag tycker att det var den enda riktiga schlagern i år och i melodifestivalen ska det vara schlager. Men det är min åsikt.
Kommer ni att vara med igen?
– Det handlar om vad man får för låt. Det är tråkigt om man får chansen och går in i det utan en låt man känner för. Men vi har inget att förlora, så kommer det en bra låt så. Det var häftigt att vara med i år.
Men det blir inte 2010 i alla fall?
– Nej, nu vilar vi oss. Men det var verkligen något att hänga i julgranen att ha varit med.
Och på tal om jul, hur firar herr Torstensson den?
– Högst traditionellt i Skeda utanför Norrhult. Vi äter lite julmat, ser på Kalle Anka och umgås. Och sen på annandagen åker jag till min särbo i Varberg och firar med hennes familj.
Då får man hoppas att julen blir god och fortsatt vit.
– Ja, tack. Är det vinter så ska det vara så här kallt och vitt ute. Och det ska väl hålla i sig, va?
Vi får hoppas det.
Galej är Smålandspostens nöjesbilaga. Vi guidar dig genom hela länets nöjes- och kulturliv och skriver om alltifrån barliv, bartenders och baristor till film, teater och konst. Och om aktuella artister förstås.
Kristina Bingström , redaktör, 0470-77 06 27
Kontaktinformation Galej
galej@smp.se



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (26 ST.)
ANNONSERA