Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Hultsfredsfestivalen 2011-02-04 | Uppdaterad 2011-02-04
Åtta miljoner kronor. Det är priset som Hultsfreds kommunledning är redo att betala för att FKP Scorpio ska göra festival på orten.
– Jag vill inte gå in på några summor alls i nuläget. Vi ska förhandla så jag kan inte gå in på det utan det är en affärsmässig förhandling. Skulle jag säga något skulle det försvåra förhandlingarna, säger Hultsfreds kommunalråd Lars Rosander (C).
NU (februari 2011): Enligt en väl insatt källa är det numera borgerliga kommunstyret på väg att skriva ett avtal med det tyska boknings- och produktionsbolaget FKP Scorpio som innebär att Hultsfreds kommun går in med 300 000 euro per år i tre år. De 900 000 eurona, som motsvarar nästan 8 miljoner kronor, är en garantisumma som FKP Scorpio ska betala tillbaka efter de tre åren. Detaljerna i avtalet har Barometern/ OskarshamnsTidningen inte tagit del av.
– Vi ska ha en förhandling nu och det är ett givande och tagande. Det här är ett internationellt företag som vill gå in och investera i Hultsfreds kommun och de måste gå in med rätt mycket pengar på den långa sikt de har tänkt sig. Så det är att betrakta som en investering när man går in i förhandlingen, säger kommunalrådet Lars Rosander och avslöjar att FKP Scorpio har planer på att göra festival i Hultsfred i mer än tre år.
DÅ (november 2009): Kommunen, socialdemokratiskt styrd, köpte alla inventarier på festivalområdet, aktier i RockCity-bolaget och bildade ett nytt festivalbolag vilket innebar att Rockparty fick ungefär 8,6 miljoner av kommunen. Det borgerliga blocket var då djupt kritisk till hur det dåvarande socialdemokratiska kommunstyret pumpade in miljoner för att hjälpa den lokala skuldtyngda föreningen Rockparty och därmed se till att festivalen skulle kunna överleva.
Lars Rosander, som då var en av kritikerna, anser att det är helt andra förutsättningar nu jämfört med 2009.
– Skillnaden när det var uppe här inför 2010 års festival är att läget då var att kommunen förväntades gå in och själv arrangera en festival och rädda en skuldtyngd förening som hade flera miljoner i skuld. Det var ett koncept som vi inte trodde på. Tyvärr så blev det ju ännu sämre. Men nu har vi ett läge där en stark internationell arrangör med erfarenhet och fleråriga framtidsplaner vill göra festival i Hultsfred. Det är ett helt annat läge och vi är naturligtvis glada för det.
Redan i lördags kunde Barometern/OskarshamnsTidningen avslöja att den tyska festivalarrangören FKP Scorpio, som i höstas köpte varumärket Hultsfredsfestivalen, hade anlitat Gunnar Lagerman, klassisk bandbokare på Hultsfredsfestivalen under 18 år, för att få igång en festival på orten redan till sommaren. Sent på onsdagskvällen tillkännagavs det både på Hultsfredsfestivalens facebook och twitter att datumen som gäller för sommaren är 14-16 juli vilket även Hultsfreds kommun nu bekräftar.
Storleken på festivalen kan enligt kommunchef Lars-Erik Rönnlund landa på runt 15 000-20 000 besökare: ”Jag hoppas att de (FKP Scorpio reds anm) tänker på en sådan siffra. Det har låtit som det i diskussionerna”.
Kommunalrådet Lars Rosander hoppas att förhandlingarna kring sommarens Hultsfredsfestival ska vara helt klara i mars.
– De måste ju börja sälja biljetter någon gång.
När Barometern/Oskarshamns-Tidningen når FKP Scorpio i Tyskland hänvisas alla frågor om estivalen till Gunnar Lagerman, som i sin tur haft telefonen avstängd och inte gått att nå.
Häng med på Hultsfredsfestival du också! Vi lovar att hålla dig uppdaterad, läcka det senaste skvallret och ta dig med bakom kulisserna på Hultsfreds stora rockfest.
Klicka här för att läsa bloggen
Vi jobbar med Hultsfredsfestivalen 2011:
Matilda Källén, recensent
Wilhelm Askebring, recensent
Lotta Nyberg, musikredaktör/krönikör
Jonatan Holgersson, webb-tv
Wilhelm Blixt, recensent
David Bergström, fotograf
Christer Tille, fotograf
Hultsfredsfestivalen redaktionen
lotta.nyberg@barometern.se



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA