Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Hultsfredsfestivalen 2010-06-02 | Uppdaterad 2010-06-10
Brittiska indiepopbandet The Ting Tings gör sin första Sverigespelning i Hultsfred i sommar. Och så kommer Johnossi.
Nu står det klart att Johnossi blir ersättarband för Wolfmother på sommarens Hultsfredsfestival. Det australiensiska rockbandet ställde in sommarens Europaturné så sent som i helgen vilket innebar att festivalspelningarna i Hultsfred och i Borlänge inte heller kunde bli av.
Den svenska duon Johnossi har fått sitt stora kommersiella genombrott det här året med singeln What's the point.
The Ting Tings debuterade 2008 och blev ett av årets hajper med singeln That's not my name (singeletta i Storbritannien) och skivan We started nothing. Den brittiska duon är i färd med att göra klart sin andra skiva och gör sin enda och första Sverigespelning i just Hultsfred i sommar.
Tio av 30 rookieakter offentliggjordes också i dagens släpp där vi hittar de lokala banden From this moment (Vimmerby), Koala (Kalmar), Sandra Sofie (Fågelfors) och TB Flap Jacks (Kalmar). Övriga rookieakter är Aim for the sunrise, Dolly Daggers, Last view, Madamm, Meadows ever bleeding och The Masses.
Hultsfredsfestivalen är 7-9 juli och bokade sedan tidigare är bland andra Erykah Badu, Empire of the Sun, Scissor Sisters, Nas & Damian ”JR Gong” Marley, Deftones, Kent, The Hives, The Ark och Midlake.
Häng med på Hultsfredsfestival du också! Vi lovar att hålla dig uppdaterad, läcka det senaste skvallret och ta dig med bakom kulisserna på Hultsfreds stora rockfest.
Klicka här för att läsa bloggen
Vi jobbar med Hultsfredsfestivalen 2011:
Matilda Källén, recensent
Wilhelm Askebring, recensent
Lotta Nyberg, musikredaktör/krönikör
Jonatan Holgersson, webb-tv
Wilhelm Blixt, recensent
David Bergström, fotograf
Christer Tille, fotograf
Hultsfredsfestivalen redaktionen
lotta.nyberg@barometern.se



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA