KOMMENTAR: Det handlar inte om att vi inte vill betala

Kultur & Nöje 2008-10-23 | Uppdaterad 2008-10-23

LäS MER

En av de mest kommenterade artiklarna på smp.se just nu handlar om att vi inte recenserar kvällens ståupp-föreställning med bland andra Özz Nûjen. Och även om det är trevligt att vara i händelsernas mitt ibland är det tråkigt att det hela blivit så snedvridet.
För vad saken handlar om är inte en snyfthistoria om att det inte finns några biljetter kvar till oss och att vi inte vill betala som alla andra. Det finns en vedertagen standard med pressbiljetter, som här åsidosatts, för att recensenter ska kunna utföra sitt jobb ordentligt.
Nej, vad det handlar om är att komiker som tjänar sina pengar på att häckla andra är så fega när det kommer till kritik av den egna personen att de portförbjuder lokaltidningen.
Det är grejen och det är inte okej.
Vi har flera gånger varit i kontakt med Özz Nûjen, för att kunna bevaka föreställningen. Svaret har alltid varit nej med den recension som vi skrev i februari som motivering. Inte nej för att det är fullt. Att vi inte ges tillträde för att det inte finns plats är ett argument han tar till först när andra medier hör av sig. Det är fakta.
Fakta är också att våra arbetsvillkor stadigt försämrats. På konserter där fotoblixtrarna viner konstant från mobiltelefoner förbjuds våra fotografer arbeta eller hänvisas till ett hörn för att fota ett par minuter – utan blixt. För att inte störa. Störa vem? Att artister också börjar ge sig in och bestämma vilka som får komma och skriva om deras shower, är än mer allvarligt och försvårar för oss att göra vårt jobb gentemot er läsare.
Därför beklagar vi att det inte blir någon recension av föreställningen. Vi lämnar Özz Nûjen och går vidare. Jag hoppas att Özz Nûjen är stor nog att lämna Smålandsposten också.





Kommentarer

  • Skulle jag också göra

    Om jag vore som dom
    Slutsketorden från Smålandsposten om att de hoppas de klarar sig utan Smålandsposten visar tidningens dåliga etik och moral


  • Råttvisa

    Skall vissa reportrar ha tillträde till en föreställning skall alla ha det även om de är obekväma för "artisten". Själv är jag glad att slippa se eller höra dessa otrevliga människor som lever på att häckla andra. Så spara utrymmet till att bevaka alla de fina artister som finns i vår kommun istället


  • Pinsamt

    Ni är pinsamma SMP. Bara för att ni har presskort så betyder det inte att ni är uppskattade. Journalister får mycket gratis via presskortet, vilket också är anledningen till att folk fixar "alternativa" presskort. Jo... det handlar om att ni inte vill betala, utan tror att det är en förmån i ert yrke.


  • Re: Katt

    Du är ännu pinsammare, journalist är ett jobb som alla andra.
    Skulle det vara ett nöje att gå på den ena bedrövliga tillställningen efter den andra?


  • Pinsamt!

    Det är verkligen pinsamt att läsa slutkommentaren! den luktar dålig förlorare och tycksyndommig lång väg.
    Vad är det som säger att ni måste recensera? Om man som artist inte är intresserad av att bli bedömd, så måste ni väl respektera detta. Det är väl inte så att man automatiskt skall bli bedömd för sitt arbete, bara för att man är artist, musiker, skådespelare etc etc.
    Man kanske vill göra det, bara för publiken. Jag förstår artister som inte vill bli bedömda av människor, som många gånger saknar kompetens på det område man skall bedömma.
    Så sluta vara som barnungar som surar i sandlådan. Ni har ingen RÄTTIGHET att recensera!


  • Skratt

    Jag säger bara det...Björn kan!
    Inga nedsättande skämt eller personliga angrepp. Han kan till motsats från de skräniga Özz o Måns vara rolig utan att vara det på andras bekostnad! Sorans lugna tystlåtenhet var även det bra! En kul kväll!


  • Özz år kass

    Özz framträdanden bygger på att publiken spelar med och skrattar även om det inte är roligt. Bra av SMP att informera honom om det.


  • snedvridet

    Jag tror nog folk i allmänhet förstår hur allvarligt det är. Däremot är kommentarerna som vanligt "snedvridna" av någon anledning (mest idioter som kommenterar?!). Om man inte förstår vad det handlar om ens efter den här artikeln är det bara att beklaga.


  • Snälla Burken

    Berätta för mig om varför pressfriheten är hotad? Berätta för mig vad det finns för rättighet för tidningar att recensera? Jag kan inte hitta det någonstans och därför är det inte mycket att bråka om för SMP.
    Det intresanta är att om man verkligen bjuder in media och vill att dom skall skriva, då brukar det vara mycket svårt!
    Väntar på ditt svar Burken!


  • ThomasG!

    Vet inte hur bra du är på att läsa men jag skrev inte att pressfriheten är hotad.
    Om du tycker det är okej att journalister blir utestängda för att dom inte fjäskar är det upp till dig. Om recensionen i fråga var rättvis är en annan fråga...


  • Burken!

    Nej Du skrev inte orden, men eftersom Du hänvisar till Smp?s artikel, och den slutar me att man inte kan utföra sitt arbete. Alltså, med andra ord,så är PF hotad!
    Jag tycker faktiskt att man som artist, musiker, skådespelare, faktiskt har rätt att säga nej till ett media.
    Och om det hade funnits någon intelligent, journalist på smp, så hade man gått och köpt sig en biljett som alla andra och sen kan man ju skriva om man vill!
    Men det finns inget som säger att dom måste bli recenserade av inkompetenta personer.
    Hur skulle Du känna det att bli bedömd på Din arbetsplats av någon som inte begrep vad Du arbetar med?
    Pressfrihet är viktigt, men det handlar inte om nöjesrecensioner o.likn.
    Jaga politiker och byråkrater som inte gör sitt jobb! Gräv i den konstiga historien på Stadt ex.vis!


  • snacka om nyheter

    Det är "bättre" journalisterna snor uppslag från alla insändare de får och skriver artiklar om det. Ta gärna hela rubriker och lyft ut till sin "egen" sida. Att udden är totalt borta ur insändarna, vad gör det. Huvudsaken är att läsarna ska få uppfattningen att man var "först" på plan.


  • Bra SMP!

    SMP gör bara sitt jobb och det måste de få göra även om det blir negativt gentemot "Ståupparna"!
    I Sverige har vi både yttrandefrihet och åsiktsfrihet, något som många glömmer. Nästa steg blir väl att kalla SMP för rasister!
    Nej, Bra jobbat SMP vi håller på Er!


  • ThomasG!

    Özz Nûjen`s efterkonstruktion om att det skulle vara fullsatt säger allt, han insåg sitt misstag och vågade inte stå för det.
    Vad blir en recension värd för dig om recensenten riskerar att bli utestängd om hon skriver något dåligt om föreställningen?


  • En recension

    är inte ett måste! Varför skall den vara en rättighet? Jag kan inte svara för vad Özz och dom gör. Jag resonerar utifrån en ren princip. Du svarade aldrig på hur Du skulle tyckt det vara att bli bedömd av någon som inte kan det Du sysslar med? Olle Berggren var en msikrecensent i Kvp för många år sedan. Han skrev, efter att ha sett "Europe" att dom aldrig kommer att lyckas utanför Upplands Väsby!!!
    Mitt sista inlägg! Det finns ingen artist, musiker, skådespelare som kan tvingas att bjuda in media. Det är upp till var och en att betämma!
    Smp har många ggr visat sig vara alldele för dåliga och inkompetenta på vad man skriver. Minns en Karl Oskar fest, när man ansåg att det inte fanns några "stora" artister att se!Det året var Helen Sjöholm, Peter Jöback mfl. här!Man innehade 1 och 2:dra platsen på Svensktoppen då.
    Vad jag vill visa är att en recensent skriver inte är någon objektiv bedömning utan helt och hållet sina subjektiva åsikter. Då måste den som medverkar också kunna säga att jag inte är intresserad av att bli bedömd av någon som inte är kompetent!
    Tack för kaffet!


  • säger allt

    "Det finns en vedertagen standard med pressbiljetter, som här åsidosatts, för att recensenter ska kunna utföra sitt jobb ordentligt."
    Detta är en lokaltiding inte aftonblaskan eller något liknande


  • Sanningen...

    ...är den att detta inte alls handlar om att inte kunna ta kritik från artisternas sida. Istället handlar det om att den journalist som rescenserade Özz och Måns senast de var i Växjö stannade på showen i 20 minuter (något jag inte är säker på att Kristina Bingström känner till) och skrev ändå en recension som sågade showen fullständigt. Ska man bli recenserad kan man åtminstone begära så pass mycket yrkesmässighet att man faktiskt ser showen. Eller brukar SMP betygsätta filmer efter trailern eller en skiva efter titelspåret?
    Detta handlar alltså om att de här artisterna inte vill utsätta sig för undermålig journalistik en gång. När SMP börjar bedriva riktig journalistik är de säkert välkomna igen.
    DET är sanningen.


  • störigt

    fotografernas blixtar stör den magiska stämningen


Torra fötter hjälpte Loreen till final

Kultur & Nöje [Uppdaterad 2012-02-06]

Loreen satte koreografin. Thorsten Flinck satte låten. Lugnast efteråt var Dead by April som inte hade koll på när finalen är.
– När är den?, frågade de och berättar att de hade planerat att åka till USA.
Läs mer



Schlagervinnaren gästade SMP-live

Kultur & Nöje [Uppdaterad 2012-02-06]

Hon var först att ta sig till finalen i Globen. Hon var också SMP-lives första gäst i uppladdningen inför Melodifestivalen i Växjö. Se en repris av intervjun med Loreen där hon berättar mer om vinnarlåten Euphoria.

 


Schlagerförsnack med SMP-live

Kultur & Nöje [Uppdaterad 2012-02-03]

Thorleif Torstensson, Patrik Rosell och Kristina Bingström var dagens gäster i SMP-live. Ämnet var förstås Melodifestivalen. Nu kan ni se en repris av dagens sändning.

 


huvudnyheter just nu

SMP-live med Oscar Alsenfelt

Sport [Uppdaterad i dag 15:47]

Slutspel, nytt kontrakt eller kvalserie. Elitserien ska avgöras för Växjö Lakers under ett par intensiva veckor. Skellefteå kommer till Vida Arena på tisdag, men redan måndag eftermiddag gästade målvakten Oscar Alsenfelt SMP-live. Strax kan ni se en repris av sändningen.

 


Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad 2012-02-11]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat





Mest läst på Nöje & Kultur senaste veckan


TV-guide

Vad visas just nu?

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Transit -11
Moondust silver 1 mil 274.000 kr (219.200 ex moms)

Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Controller
Getinge Disinfection AB söker Controller till Växjö
Arrow LÄS MER
Konstruktörer inom Melanik, El/Automation & Mjukvara
Getinge Disinfektion AB söker Konstruktörer till Växjö
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA