Chicagoblues med ett oemotståndligt gung

Musik 2012-01-09 | Uppdaterad 2012-01-09

Blues kan, tvärtemot vad många tror, låta nästan hur som helst. Men den blues Paul And The Bad Kays spelar låter nog ungefär som folk tycker att blues alltid låter.


FAKTA

Paul And The Bad Kays
Kafe De Luxe, 7/1
Publik: Ett femtiotal som blir fler efter hand.
Längd: Närmare två timmar plus paus.
Bäst: Att de förstår bluesen och inte bara spelar den.
Sämst: Att inte fler yngre människor hittade hit denna kväll.

Blues kan, tvärtemot vad många tror, låta nästan hur som helst. Men den blues Paul And The Bad Kays spelar låter nog ungefär som folk tycker att blues alltid låter.
Det är Chicagoblues som den lät på Chess Records med Muddy Waters och elgitarr från slutet av fyrtiotalet och framåt. Med andra ord den sortens blues som med högre tempo och volym senare skulle bli rock’n’roll. Men i kväll har sextiotalet aldrig hänt. Ingen har hört The Rolling Stones eller Led Zeppelin. Musiken är rå och känslorna äkta.
Låtarna är delvis egenskrivna och behöver inte skämmas trots att de slåss – eller möjligtvis dansar – om utrymmet med några klassiker som sträcker sig tillbaka till Blind Lemon Jefferson, död 1929.
Texterna handlar om otur, kvinnor, otur med kvinnor, tur med kvinnor och om att äta soppa med sked. Musiken är genomgående så tajt och lös (ingen lätt balans) med ett så oemotståndligt gung, även när tempot är lägre, att frånvaron av publikkontakt inte stör.
Bandet behärskar konsten att spela enkelt och det gör också att det inte finns något glassigt att gömma sig bakom. Och musikerna klarar det utmärkt. Publiken dansar och det är svårt att säga emot.
Allt sitter som det ska där det ska när det ska. Paul Alfredsson sjunger och spelar munspel – och SOM han spelar munspel: Little Walter ler i sin himmel. Gitarristen Conny Aidanpää kan konsten att inte spela mer än vad som behövs och rytmsektionen Erik Billander (ståbas) och Tommy Johansson (väldigt litet trumset) har fingertoppskänslan som ger det stillastående gung många bluesmusiker skulle offra en ylande varg för att hitta.
I de snabbare låtarna är det fjäderlätta anslaget blytungt. De får det att låta så självklart enkelt, som om de aldrig gjort något annat.



Disqus

Våldsamt tonfyrverkeri i Alvesta

Musik [Uppdaterad 2012-04-30]


Läs mer


huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Scen-, musik- och skivansvarig

Fanny Ernestrand
fanny.ernestrand@smp.se
Telefon: 0470-770455


Senaste konsertrecensionerna

VISA:

Senaste skivrecensionerna

VISA:

Senaste filmrecensionerna

VISA:


Senaste bokrecensionerna

VISA:

Senaste spelrecensionerna

VISA:

Kultur & Nöje

SMP-live med Loreen

SMP-live är först med det hetaste. På torsdag tävlar Loreen för Sverige i Baku. Hon vann en förkrossande seger i melodifestivalen, och redan innan den lyckade deltävlingen i Växjö besökte Loreen vår studio. Se sändningen i repris.

 

Mest läst på Nöje & Kultur senaste veckan


TV-guide

Vad visas just nu?

Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: 137 förskolebarn möttes • Inblick: Trafiksäkerhet - Effektiv kamp mot trafikdöden • Alvesta: Något annat att drömma om • Personligt: Janne Gunnarsson - tennisproffset som bytte sida • Krönika: Jonas Waldestål - Att vanvårda en vänskap

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Hgv. Style + -08
Silver 3.100 mil 111.900 kr

Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA