Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Musik 2012-07-26 | Uppdaterad 2012-07-26
Solen strålar över Emmaboda, shortsen är muskorta och bleka kroppar har redan antagit en grisrosa ton. Icona Pop har så avancerad soundcheck att dussintalet trånande tonårskillar kommer springande i tron att konserten har börjat en timme innan utsatt tid.
Solen strålar över Emmaboda, shortsen är muskorta och bleka kroppar har redan antagit en grisrosa ton. Icona Pop har så avancerad soundcheck att dussintalet trånande tonårskillar kommer springande i tron att konserten har börjat en timme innan utsatt tid.
Stockholmsduon är tillbaka i Sverige efter ett antal festivalspelningar och en studiosejour i New York. Caroline Hjelt och Aino Jawo var på Emmaboda redan förra året och ersätter i år Blackbird Blackbird som ställde in. Peppig danspop istället för atmosfärisk drömpop alltså.
När de sedan drar igång som första band på onsdagskvällen så har de redan från start en energisk publik som fylls på allt eftersom. Efter 20 minuter spelas hitten I love it, och även om folk så att säga är här för dansmusiken hemfaller de i stor utsträckning till den klassiska indie-dansen "hoppa på stället". Icona Pop har bra, rena och ganska hårda beats och de duperar publiken skickligt. Men sången blir lite enahanda – även om spelningen bara är en halvtimme lång. Och här uppstår ett problem med konsertbaserad dans – extranummer? paus? ett dansgolv ska ju pågå, gärna så länge som någon orkar vara kvar.
Att det blev Icona Pop istället för Blackbird Blackbird är också lite ironiskt eftersom de jämnar ut festivalens skrala könsfördelning något. Chefen Håkan Karlsson provocerade i en intervju med DN i våras med ett uttalande om att festivalen bokar det de tycker om och det som passar och inte tänker på handikappade och krymplingar eller något annat, att det inte intresserar dem ett dugg att fundera på vilket kön artisterna har.
Alla dj/producent-duos som fyller ut programmet mellan popmän som Markus Krunegård är precis enligt stereotypen mindre snygga snubbar. Så det är begripligt att killarna framför scen piper lite extra när Icona Pop går på, så himla mycket mer har de inte att drömma om. Huruvida Emmabodafestivalen hade kunnat skaka fram några laptopbrudar extra är svårt att säga – förhoppningsvis kommer framtiden att erbjuda betydligt fler kvinnor som gör elektronisk musik.
AGNES AVF GEIJERSTAM
På smp.se kan läsarna genom läsarkommentarer tycka till i de flesta frågor, både om det som finns på sajten och sådant som engagerar i nyheter och reportage. Smp.se:s ansvarige utgivare har juridiskt ansvar för innehållet i kommentarerna. Därför kommer vi ta bort kommentarer som bryter mot våra regler, kommentarer kan raderas, helt eller delvis. smp.se kan också välja att stänga av möjligheten att kommentera vissa artiklar.
Så här vill vi att det ska fungera:
* Vi ser helst att inläggen undertecknas med ditt namn.
* Vi värdesätter snabba och raka inlägg, därför får kommentarer till artiklar max vara 700 tecken.
* Ditt inlägg ska ha en vänlig, civiliserad ton och hålla sig till ämnet.
* Debattspråket är svenska.
* Länkar och bilder accepteras, men leder de till olämpligt eller ovidkommande innehåll plockas de bort.
* Din kommentar kan komma att användas i andra sammanhang på smp.se eller i papperstidningen.
Det här vill vi slippa:
* Inlägg som kränker andra personer. Respektera andras uppfattning.
* Kommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget.
* Stötande uppförande som obscena ord eller sexistiska yttranden.
* Inlägg som är obegripliga eller av nonsenskaraktär.
* Hot, trakasserier eller lögner.
* Utpekande av andra personer som brottslingar.
* Uppmaningar till brottslig verksamhet.
* Kommersiella budskap. Vill ni annonsera, ta kontakt med vår annonsavdelning.
* Material som skyddas av upphovsrättslagen. Du får alltså bara bidra med sådant som du själv har skrivit, har upphovsrätten till eller fått tillstånd att publicera.


