Upplopp de luxe

Musik 2007-12-14 | Uppdaterad 2007-12-17

Två mimande, adrenalinstinna Göteborgare, en frånkopplad mikrofon och ett gäng fantastiska poplåtar. Det räcker för att The tough alliance ska orsaka en stunds upplopp på Kafé de luxe på onsdagsnatten.

FAKTA

Konsert
The tough alliance
Kafé de luxe, Växjö, 12/12
Publik: Fullt
Längd: 20 minuter
Bäst: Att de inte levererar ett leende, inte en tillstymmelse till humor eller ironi.
Sämst: Röken som fick bakgrundsfilmen med svartvita tennisbilder i slow motion att helt försvinna.
Saknade mest: 20 minuter till.

Jag trodde att The tough alliance hade gjort sitt anti rock-statement minst en gång för mycket. Att på pojkrumsvis mima till sina egna låtar, spänna upp bröstet, dansa som om ingen såg på – och dessutom göra det inför en betalande publik som väntat och väntat till klockan blivit halv ett och sedan bara köra i 20 minuter.
Det är klart att det här kändes kaxigt självsäkert och skönt provocerande första gångerna de gjorde det för fyra år sedan. Nu, däremot, är ju hela överraskningsmomentet försvunnet. Poängen förlorad.
Trodde jag.
För när de trycker på play-knappen och rullar igång First class riot försvinner all logik och alla preferenser om hur en rockkonsert ska se ut och låta. Då börjar ett småputtrigt de luxe att koka och ett helt gäng kastar sig upp på scen och dansar som om det inte fanns någon morgondag.
Och TTA har inga problem med det, tvärtom. De fortsätter att mima även om de bara syns när de då och då sticker fram sina huvuden mellan fansen som nu står längst fram på den trånga scenen.
Och de lyckas faktiskt, fortfarande, få en att fundera över hela fenomenet med konserter där man står och stirrar på ett band, en artist, och artigt klappar i händerna när låten är slut. Även om det är skittråkigt, vilket det ju inte sällan är.
Henning och Eric vill inte att man tittar på dem, inte klappar i händerna efter lysande A new chance. Det räcker med att man förlorar förståndet och dansar som en tok. Och bättre dansdirigenter än The tough alliance är svårt att hitta.



Kommentarer

Torra fötter hjälpte Loreen till final

Kultur & Nöje [Uppdaterad 2012-02-06]

Loreen satte koreografin. Thorsten Flinck satte låten. Lugnast efteråt var Dead by April som inte hade koll på när finalen är.
– När är den?, frågade de och berättar att de hade planerat att åka till USA.
Läs mer


2:a pris En fjärils vingslag Av Annika Lindberg

Kultur & Nöje [Uppdaterad 2012-02-20]


Läs mer


3:e pris Av Johanna Gredfors

Kultur & Nöje [Uppdaterad 2012-02-20]


Läs mer


huvudnyheter just nu

SMP-live med Öster-Halmstad

Sport [Uppdaterad i går 23:08]

Öster hade inga som helst problem med exallsvenska Halmstad när lagen träningsspelade i Tipshallen. Matchen slutade 3-0 (2-0) efter två mål av Andreas Birgersson och ett mål av Johan Persson. SMP-live direktsände matchen som ni här kan se i repris. Daniel Rydström är kommentator och Dan Magnusson bisittare/expert.

 


Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i går 10:47]

I Smålandsposten i dag: Växjö - Sportlovskul på Smålands Museum • Gymnasiebetyget stänger dörren till vuxenutbildning • Personligt: Chris och Robin Lundberg föddes fyra månader för tidigt - nu fyller de 25 år • Krönika: Tina Persson - Tulpanens tid är här • Ekonomi: Bra Vision expanderar


Scen-, musik- och skivansvarig

Fanny Ernestrand
fanny.ernestrand@smp.se
Telefon: 0470-770455


Senaste konsertrecensionerna

VISA:

Senaste skivrecensionerna

VISA:

Senaste filmrecensionerna

VISA:


Senaste bokrecensionerna

VISA:

Senaste spelrecensionerna

VISA:

Mest läst på Nöje & Kultur senaste veckan


TV-guide

Vad visas just nu?

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2,0 5D TITANIUM -08
Grå 7.024 mil 121.000 kr

Löneadministratör
Gota Media AB söker löneadministratör. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Teknikcoach
Securitas Direkt söker teknikcoach till fältorganisationen i sydöstra Sverige.
Arrow LÄS MER
Senior Javautvecklare
Iqmtel söker Senior Javautvecklare
Arrow LÄS MER
Undersköterskor, vårdbiträden samt personliga assistenter
Partnerskap Norden AB söker undersköterskor, vårdbiträden samt personliga assistenter.
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Arbetsledare
Stenger & Ibsen Construction AB söker arbetsledare, södra Sverige.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Erfaren Testledare
Fortnox söker erfaren testledare till Växjö
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Instrumentchef
Södra söker Instrumentchef till Mörrum
Arrow LÄS MER
OEM säljare och regionansvarig säljare
MMA AB söker OEM säljare och regionansvarig säljare sydost.
Arrow LÄS MER
Busschaufförer
Moheda Buss söker busschaufförer
Arrow LÄS MER
VD
VoB Syd AB söker VD.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (46 ST.)
Arrow ANNONSERA