Konstnärer får lön

Kultur & Nöje 2010-02-26 | Uppdaterad 2010-02-26

På konsthallar är det självklart att chefen, teknikern och receptionisten får lön. Men konstnären, vars arbete är förutsättningen för de andras, har sällan eller aldrig fått lön för mödan. Nu börjar Växjö konsthall betala ut arvoden till utställande konstnärer.

Alba S Enström och Karin Lindblom som nu ställer ut på Konsthallen i Växjö får 5000 kronor i arvode för att visa sina verk under en månads tid på Växjö konsthall. Det är första gången Konsthallen betalar ut lön till utställande konstnärer.
– Jag tycker konstnärerna ska få en rimlig ersättning, säger Nicolas Hansson, konstchef i Växjö kommun.
Men är 5000 kronor verkligen rimlig ersättning?
– Nej, det är klart det inte är, men det är i alla fall bättre än inget, det är en början.
Vad tycker du skulle vara en skäligare ersättning?
– 20 000 kronor, om utställningen pågår i en månad. Då blir det en månadslön för en månads utställning.
Kommer ni att följa det nya ersättningsavtalet MU?
– Det är ett alldeles nytt avtal och det gäller de statliga institutionerna. Vi börjar betala ut ersättningar nu, i den mån vi har utrymme för det i vår budget. Jag ska ta upp frågan i nästa års budgetförhandlingar. Man ska komma ihåg att vi inte får några statliga bidrag för ersättningar.

Utanför konsthallen står bronskvinnorna i snön. Deras upphovsperson Marianne Lindberg de Geer är en av dem som har drivit frågan om konstnärslön hårdast. När hon den 26 mars öppnar en fem månaders, retrospektiv på Dunkers kulturhus, får hon 170 000 kronor i ersättning. "Det är egentligen inte enligt avtalet, men en god bit på väg", säger hon i tidskriften Filter.
På Konstnärsnämnde sitter Lars-Olof Gustafson som berättar om avtalets uppkomst.
– Det gjordes en statlig utredning som visade att inte ens de statliga institutionerna följde sina egna direktiv för ersättning.
De missförhållanden som kom i dagen lade grunden för ett nytt avtal som tecknades förra året, mellan staten (via kulturrådet) och konstnärernas organisationer. MU–avtalet skärper ambitionerna att betala ut ersättningar till konstnärer och det minskar också möjligheterna att förhandla bort konstnärens ersättning.
– Men detta avtal gäller alltså bara de statliga institutionerna. Det finns över huvud taget inga ersättningsavtal inom andra områden, säger Lars-Olof Gustafson.
Avtalet och diskussionen kring det har väckt stort intresse, folk har sett det orimliga i att konstnärerna, som är själva förutsättningen för att visa konsten, är de enda som inte får betalt.
– Konstnären har setts som en oönskad kostnad! Avtalet har lett till en helt annan attityd. Det har blivit förebildligt för andra arrangörer och många kommuner och landsting tittar på det.
Ljungbergmuseet i Ljungby betalar inte ut några ersättningar till de konstnärer som ställer ut där.
- Jag är väl medveten om problemet, jag är konstnär själv, säger museets chef Pontus Ljungberg. Våra resurser räcker tyvärr inte till några arvoden även om vi såklart gärna skulle vilja.



Kommentarer

  • kvalite!

    Som allt annat handlar det ju om kvalité. God kvalité tycker jag ska ge skalig ersattning. Betalar hellre 500 for en troja av god kvalité an 59kr for dalig kvalité. Det tjanar ju alla pa.


  • vem skulle iså fall bedöma?

    Pastorn, vem skulle i så fall bedöma kvalitén hade du tänkt? Upplevelsen om konstens kvalitet är väl högst subjektiv? Otroligt att det inte finns riktlinjer och fackliga avtal som garanterar konstnärernas ersättning även på kommunal nivå, det är ju ofta där den i särklass största arbetsinsattsen och uppoffringen ligger.


Vallfärdar till Korrö

Kultur & Nöje [Uppdaterad 2010-07-28]


Läs mer


huvudnyheter just nu

Stugorna i länet fullbokade

Växjö [Uppdaterad i går 17:11]

Turisttrycket är hårt i Kronoberg just nu.
– Den här veckan har vi inte haft en enda ledig stuga att förmedla, säger Fanny Geismar, chef på Växjö turistbyrå.
Läs mer

 

Frågan

Varför är Kronoberg ett så populärt turistmål för tyskar?

Visa resultat





Kultur & Nöje

Sylvia Mang-Borenberg blir tavla på Växjö teater

I porträttgalleriet i Växjö teaters foajé hängs en tavla upp för att hedra sångpedagogen Sylvia Mang-Borenberg som är sjuk. Det är ett fotografi från 1974 då hon spelade huvudrollen Violetta i La traviata. På bilden gratuleras hon av den tidens landshövding Lars Eliasson och kommunfullmäktiges ordförande Ingvar Dominique.
Sylvia har genom åren satt upp ett tjugotal opera- och operettproduktioner på Växjö teater, bland andra Trollflöjten och Läderlappen kring en flygel. SMp

Mest läst på Nöje & Kultur senaste veckan


Kultur & Nöje

The Arks studioblogg

The Ark håller på för fullt med att spela in sitt nya album. Under tiden bloggar de om arbetet och studiolivet.
Följ deras blogg här.

Kalendern

Få med ditt evenemang i Kalendern

Missa inte möjligheten att får med ditt evenemang i Smålandspostens evenemangskalender. Klicka på länken nedan.

TV-guide

Vad visas just nu?

 

Frågan

Varför är Kronoberg ett så populärt turistmål för tyskar?

Visa resultat



SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från Kronoberg

Senaste nytt från TT Sverige/världen

logga
Logga
Bilen
Volvo S40 1,8 FFV Momentum -07
Beige met. 11.500 mil 129.000 kr

Lärare
Competens söker lärare till gymnasial vuxenutbildning. Placeringsort Växjö.
Arrow LÄS MER
Supporttekniker
Visma Spcs söker Supporttekniker med placering i Växjö.
Arrow LÄS MER
Transportledare
Ekdahls Åkeri AB söker Transportledare. Placering Ljungby.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Visma Spcs söker Projektledare till utvecklingsavdelningen.
Arrow LÄS MER
Produktionschef och Säljare
OP-Kuvert AB Oskarshamn söker Produktionschef och Säljare
Arrow LÄS MER
Plansamordnare
Oskarshamns kommun söker plansamordnare.
Arrow LÄS MER
Flischaufförer
Södra Skog, eget åkeri söker flischaufförer.
Arrow LÄS MER
Logistiker, Konstruktör
WICA Cold AB söker Logistiker och Konstruktör. Placering Vislanda.
Arrow LÄS MER
IT-konsulter
ATEA söker it-konsulter!
Arrow LÄS MER
Ekonom/Receptionist
O M Andersson AB söker Ekonom/Receptionist. Placeringsort: Linneryd.
Arrow LÄS MER
PRODUKTIONSCHEF
Polyplank AB söker PRODUKTIONSCHEF. Placeringsort Färjestaden.
Arrow LÄS MER
it-konsulter
Atea Sverige AB söker it-konsulter. Placering Kalmar och Växjö.
Arrow LÄS MER
IT- och Verksamhetsutvecklare
Finnveden Metal Structures söker IT- och Verksamhetsutvecklare med placering i Göteborg eller Olofström.
Arrow LÄS MER
Chefsrektorer
Växjö kommun söker två Chefsrektorer.
Arrow LÄS MER
Platschefer
JSB söker Platschefer till Kalmar respektive Växjö.
Arrow LÄS MER
Flertal Medarbetare
Alvesta Taxi söker ett flertal medarbetare med taxi- och busskompetens.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (22 ST.)
Arrow ANNONSERA