Fem drömmar gestaltas i urpremiär

Kultur 2008-10-05 | Uppdaterad 2008-10-07

Det är ju bara ord, säger Blanca i början av Fem gånger Gud som i lördags kväll hade premiär i Växjö.
Men vi blir snabbt varse att ord inte är något bara. Inget kan som ord nåla fast smärtan. Och inget kan som ord skapa så mycket underhållning under en och en halv timme.

Hamadi Khemiri, David Lenneman och Gloria Tapia imponerar som Sanoj, Idris och Blanca i Fem gånger Gud. I lördags kväll hade pjäsen urpremiär i Växjö.

David Lenneman och Sarah Broberg.

Hamadi Khemiri.

FAKTA

n Fem gånger Gud
n Manus: Jonas Hassen Khemiri
n Regi: Sara Giese
n Medverkande: Jakob Stefansson, Gloria Tapia, David Lenneman, Sarah Broberg, Hamadi Khemiri
n Scen: Ringsberg, Växjö

Det börjar med ett tacktal. Vi förstår att vi är publiken på Oscarsgalan. Framför oss står Rolf, dramaläraren från Sverige som just vunnit det mest prestigefyllda priset. För framgångarna tackar han sina fyra elever Blanca, Idris, Olivia och Sanoj som en efter en kommer upp på scen till publikens jubel.
Rolf berättar hur han lyckades få de allt annat än teaterintresserade ungdomarna att sluta upp kring hans projekt Fem gånger Gud. Hur han fick dem att förstå att han inte var som andra lärare, och hur han därmed vann deras respekt.
Det vi ser är förstås ett skådespel. Rolf, utmärkt tolkad av Jakob Stefansson, har precis spelat upp sin drömscen. Han är förvisso dramalärare för de fyra eleverna, men någon Oscar har han inte fått. Inte elevernas respekt heller.
Bakgrunden är att Rolf ville sätta upp Strindbergs Ett drömspel med sina elever. Men de vägrade och kom i ställen på idén att de var och en skulle få spela upp sin egen drömscen. Att de alla skulle få möjlighet att gestalta sina drömmar och liv. Att de alla skulle få vara Gud.
Men att gestalt sin egen dröm visar sig inte vara alldeles enkelt och smärtfritt. Redan i Rolfs inledande scen uppstår konflikter, och än värre blir det när Blanca (Gloria Tapia) spelar upp sin. Hon berättar kärleksfullt om sin relation till sin cp-skadade syster. Idris kan inte låta det passera. När det är hans tur passar han på att beskriva hur Blanca skämdes för och äcklades av sin syster, och slutligen svävade av lycka när hon dog.
Det blir smärtsamt tydligt vilken makt ordet har.
Men i Jonas Hassen Khemiris värld är det också tydligt hur underhållande ordet kan vara.
Fem gånger Gud är klurigt, lekfullt konstruerad där vi närmast obemärkt flyttas mellan skådespel och verklighet, dikt och sanning. Till slut är det inte möjligt att skilja på vad som är vad. Och det är väl just det som är själva kärnan - att sanningen kommer i flera versioner. Och att den som har tillgång till språket därmed har förtur till sanningen.
Det är en lysande text där form och innehåll går perfekt hand i hand.
Denna metapjäs med sina tvära kast, lager på lager-konstruktion och träffsäkra dialog skulle lätt ha kunnat sjabblas bort i orätta händer. Men regissören Sara Giese och de fem skådespelarna lyckas göra den precis så rättvis som man hade kunnat önska. De lyckas alla ställa om både i tonläge och uttryck fler gånger än vad man kan kräva under en och en halv timme. Och all den humor som finns i texten adderas med hjälp av fantastiska fysiska uttryck. Inte minst Hamadi Khemiri visar imponerande prov på stum uttrycksfullhet.
I Fem gånger Gud förenas humor och allvar på ett sätt som är alldeles för sällsynt. Därtill hålls spänning vid liv genom att vi aldrig får vara riktigt säkra på vad som kommer att ske i nästa stund. Det enda vi vet med säkerhet är att det inte blir som vi hade tänkt oss.



Schlagerfeber hos SMP-live

Kultur & Nöje [Uppdaterad 2012-02-02]

Schlagerfebern har drabbat Växjö. Och SMP-live är också smittade. Favorittippade Loreen kom till vår studio. I morgon fredag blir det schlagerpanel med bland annat Thorleif Torstensson.

 


Schlagerförsnack med SMP-live

Kultur & Nöje [Uppdaterad i går 15:31]

Thorleif Torstensson, Patrik Rosell och Kristina Bingström var dagens gäster i SMP-live. Ämnet var förstås Melodifestivalen. Nu kan ni se en repris av dagens sändning.

 


huvudnyheter just nu

Schlagerförsnack med SMP-live

Kultur & Nöje [Uppdaterad i går 15:31]

Thorleif Torstensson, Patrik Rosell och Kristina Bingström var dagens gäster i SMP-live. Ämnet var förstås Melodifestivalen. Nu kan ni se en repris av dagens sändning.

 


Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i dag 09:45]

I Smålandsposten i dag: Allt inför kvällen schlagerpremiär • Lördag: Stort må bra-tema: Magdans, sömn, skrattPersonligt: Hans passion är vespan • Krönika: Sara Martinsson: Disco det bästa vapnet


Schlagerfeber hos SMP-live

Kultur & Nöje [Uppdaterad 2012-02-02]

Schlagerfebern har drabbat Växjö. Och SMP-live är också smittade. Favorittippade Loreen kom till vår studio. I morgon fredag blir det schlagerpanel med bland annat Thorleif Torstensson.

 


DVD-tips

VISA:


Mest läst på Nöje & Kultur senaste veckan


TV-guide

Vad visas just nu?

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2,0 FFV GAS FRI SERVICE -10
4.000 mil 165.000 kr

Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Vik. utbildningshandläggare
Regionförbundet i Kalmar län söker vik. utbildningshandläggare för kurser och konferenser.
Arrow LÄS MER
Controller
Getinge Disinfection AB söker Controller till Växjö
Arrow LÄS MER
International Area Sales Manager
Wexiödisk söker International Area Sales Manager till Växjö
Arrow LÄS MER
Teaterchef, Biträdande teaterchef
Byteatern söker Teaterchef/konstnärlig ledare och Biträdande teaterchef i Kalmar
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
ebm-papst AB söker teknisk säljare till distrikt sydost (s. Småland-Blekinge).
Arrow LÄS MER
Sommarvikarier
Vi söker vikarier till flera av våra redaktioner. Du får arbeta i attraktiva tidningsmiljöer och inspirerande sommarlandskap. För samtliga jobb är kravet att du har någon form av journalistutbildning och /eller erfarenhet från redaktionellt arbete. Vi beh
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER
Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Personalchef
Högström & Co söker Personalchef till västra Småland
Arrow LÄS MER
Platsansvarig
Stena Recycling AB söker platsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (55 ST.)
Arrow ANNONSERA