Biblioteken som mötesplatser

Kulturkrönikor 2012-01-28 | Uppdaterad 2012-01-28

När går den sista besökaren ut från folkbiblioteken?
Frågan ställdes i december av bloggaren Peter Alsbjers, som efter en lite väl hastig genomräkning av biblioteksstatistiken kom fram till att detta skulle inträffa 2015. När han insåg sitt räknefel, bollade han dock frågan vidare till den utmärkta tjänsten Bibblan svarar. Bibblan svarar lanserades 2011 och fungerar som en öppen frågelåda: Vem som helst kan fråga vad som helst och bibliotekens personal i Umeå, Stockholm och Malmö trixar fram ett intelligent svar senast näst­följande arbetsdag.
Vad kom då Bibblan svarar fram till?
Tja, att det skulle dröja betydligt längre tid än bara tre år. Besöken, som i dag uppgår till 67,3 miljoner, minskar för när­varande med drygt 0,6 miljoner besök per år. Vilket betyder att det kommer att dröja 112 år till dess ingen längre besöker ett bibliotek.
Men det är svårt att räkna exakt på statistik av den här typen, så Bibblan svarar skickade tillbaka tre olika förslag, de andra två spådde bibliotekens död om 102 respektive 150 år.
Peter Albjers funderingar väcker en rad intressanta frågor. Och även om svaren är synnerligen hypotetiska, sätter de fingret på några av bibliotekens knäck­frågor i en värld som tar steget från fysiskt till digitalt.
För vad är egentligen ett biblioteksbesök värt?
Det går ju att tänka sig att de digitala lånen helt ersätter de fysiska och att de fysiska besöken som ett led av detta upphör. Men består biblio­tekens ställning utan att någon någonsin sätter sin fot i byggnaderna?
De lugnande svaren med sina långa tids­perioder bygger dock på ett antagande att allt kommer att förändras i samma takt som hittills. Om förutsättningarna drastiskt förändras kommer kurvorna att se helt annorlunda ut. En sådan uppenbar och snabb förändring som väntar runt hörnet är så klart e-boksläsandet, som ännu inte tagit fart i Sverige, men som utan tvivel kommer att öka dramatiskt. Det mesta talar alltså för att besöken från och med nu minskar i en snabbare takt.
För två år sedan mötte Malmö stadsbibliotek en smärre mediestorm, då det stod klart att biblioteket ämnade förstöra ett stort antal böcker för att i stället göra plats för publika möten. Vi bär ut böckerna och bär in författarna, löd bibliotekets nya slogan.
Tilltaget fick hård kritik, men var egentligen helt rimligt med tanke på bibliotekens besöksutveckling. Om biblioteken är värda något som rum, som mötesplatser, kommer detta att behöva bevisas med hårda fakta för att inte den politiska viljan att satsa på dem ska upphöra.
Ett bibliotek med endast låntagare och inga besökare kommer med största sannolikhet finna att politiken kommer att betrakta det som en i mängden av andra marknadsaktörer. Och det överlever ingen icke­kommersiell aktör.
Det mesta talar alltså för att besöken från och med nu minskar i en snabbare takt.
Anders Mildner är journalist och omvärldsbevakare. Var femte vecka skriver han krönikor om nya medier på Smålandspostens kultur- och nöjessidor.
KRÖNIKÖR



Disqus

Chatta med Perrelli

Kultur & Nöje [Uppdaterad i går 16:20]

På lördag är det dags för fjärde deltävlingen i Melodifestivalen 2012. En av deltagarna är Hovmantorps schlagerdrottning Charlotte Perrelli, vinnaren från 1999 och 2008, och som dessutom vann hela Eurovision Song Contest 1999.
På torsdag eftermiddag klockan 15.30 kan du chatta med henne här. Redan nu kan du ställa dina frågor.


2:a pris En fjärils vingslag Av Annika Lindberg

Kultur & Nöje [Uppdaterad 2012-02-20]


Läs mer


3:e pris Av Johanna Gredfors

Kultur & Nöje [Uppdaterad 2012-02-20]


Läs mer


huvudnyheter just nu

SMP-live med Öster-Halmstad

Sport [Uppdaterad i går 23:08]

Öster hade inga som helst problem med exallsvenska Halmstad när lagen träningsspelade i Tipshallen. Matchen slutade 3-0 (2-0) efter två mål av Andreas Birgersson och ett mål av Johan Persson. SMP-live direktsände matchen som ni här kan se i repris. Daniel Rydström är kommentator och Dan Magnusson bisittare/expert.

 


Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i går 10:47]

I Smålandsposten i dag: Växjö - Sportlovskul på Smålands Museum • Gymnasiebetyget stänger dörren till vuxenutbildning • Personligt: Chris och Robin Lundberg föddes fyra månader för tidigt - nu fyller de 25 år • Krönika: Tina Persson - Tulpanens tid är här • Ekonomi: Bra Vision expanderar



Mest läst på Nöje & Kultur senaste veckan


TV-guide

Vad visas just nu?

Kultur & Nöje

Chatta med Perrelli

På lördag är det dags för fjärde deltävlingen i Melodifestivalen 2012. En av deltagarna är Hovmantorps schlagerdrottning Charlotte Perrelli, vinnaren från 1999 och 2008, och som dessutom vann hela Eurovision Song Contest 1999.
På torsdag eftermiddag klockan 15.30 kan du chatta med henne här. Redan nu kan du ställa dina frågor.

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2,0 5D TITANIUM -08
Grå 7.024 mil 121.000 kr

Löneadministratör
Gota Media AB söker löneadministratör. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Teknikcoach
Securitas Direkt söker teknikcoach till fältorganisationen i sydöstra Sverige.
Arrow LÄS MER
Senior Javautvecklare
Iqmtel söker Senior Javautvecklare
Arrow LÄS MER
Undersköterskor, vårdbiträden samt personliga assistenter
Partnerskap Norden AB söker undersköterskor, vårdbiträden samt personliga assistenter.
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Arbetsledare
Stenger & Ibsen Construction AB söker arbetsledare, södra Sverige.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Erfaren Testledare
Fortnox söker erfaren testledare till Växjö
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Instrumentchef
Södra söker Instrumentchef till Mörrum
Arrow LÄS MER
OEM säljare och regionansvarig säljare
MMA AB söker OEM säljare och regionansvarig säljare sydost.
Arrow LÄS MER
Busschaufförer
Moheda Buss söker busschaufförer
Arrow LÄS MER
VD
VoB Syd AB söker VD.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (46 ST.)
Arrow ANNONSERA