Inte många ljusglimtar

Nöje 2008-05-26 | Uppdaterad 2008-05-26

Unplugged var knappast ordet för kvällen när COMA i lördags arrangerade framträdanden med livelooping och elektroakustisk musik.

FAKTA

Arrangemang: Instant Composing Music Show
Grupp: Per Boysen, Rick Walker m.fl.?
Tid och plats: 24/5, Galleri Rififi
Publik: ca 25 personer
Längd: ca 3 timmar

Istället var det just elektronik i alla former som var själva förutsättningen för de improviserade ljudcollage som framfördes. Av någon anledning talar man dock inom den moderna konstmusiken hellre om realtidskompositioner än om improvisationer. Möjligen kommer det sig av en vilja att distansera sig från frijazzen, men mer sannolikt beror det på att rötterna finns i den västeuropeiska konstmusiken, fjärran från frijazzens utlevelser. Gemensamt för de båda är i vart fall att musiken skapas i samma stund som den framförs, och att traditionella begrepp som rytm och harmoni är helt oväsentliga, och i de fall de förekommer snarast är oväntade (och oönskade) biprodukter.

Trots att de tekniska prylarna, med myriader av varianter på loopmaskiner, delays och samplers var i stort sett desamma för alla som uppträdde, var det en stor bredd på framträdandena. Per Boysens liveloopade ambiencemusik med lager på lager av sax- och flöjtslingor var en verklig upplevelse, och det var tydligt att han använde elektroniken för att skapa ett personligt uttryck utan att vara slav under tekniken. Likaså var Rick Walkers spektakulära ljudcollage både underhållande och spännande, och även hos honom märktes en musikalitet rotad någon annanstans än i själva elektroniken.

Däremot var det svårare att förstå vad en del av de övriga medverkande egentligen ville med ljudcollage som kännetecknades av en introvert minimalism som får Stockhausen och Steve Reich att framstå som publikfriande schlagerartister. För inte med bästa vilja i världen kan man påstå att det är speciellt avantgardistiskt att preparera instrument med pinnar och spiralfjädrar, spela på tejpbitar eller att använda instrumenten på mer eller mindre krystade sätt bara för att man kan; det gjordes redan på 1910-talet. Är det hela utan vare sig riktning eller tanke blir resultatet ganska ointressant, och även om det ibland kunde gnistra till fick det hela mig att mer än en gång filosofera över hur verkligt intressant improvisationsmusik kräver både en stabilare grund och mer tanke än någon annan musik. Här kändes det mer som när man tar femhundra kort på samma motiv för att möjligen få en enda bra bild. Skillnaden är bara den att de 499 dåliga bilderna visar man inte för någon, medan man här i vissa fall tvingades lyssna också till de ibland inte helt lyckade resultaten av fyrahundra goda ansatser.
Magnus Nilsson



huvudnyheter just nu

Nöje

Kristina Bingström

Nöjesredaktör
Telefon: 0470-77 06 20

Nöje

Tuva Klinthäll

Konsertansvarig
Telefon: 0470-77 04 84

Nöje

Jonas Allgulin

Skivansvarig
Telefon: 0470-77 06 25


DVD-tips

VISA:

Kultur & Nöje

The Arks studioblogg

The Ark håller på för fullt med att spela in sitt nya album. Under tiden bloggar de om arbetet och studiolivet.
Följ deras blogg här.

Mest läst på Nöje & Kultur senaste veckan


Kultur & Nöje

Sylvia Mang-Borenberg blir tavla på Växjö teater

I porträttgalleriet i Växjö teaters foajé hängs en tavla upp för att hedra sångpedagogen Sylvia Mang-Borenberg som är sjuk. Det är ett fotografi från 1974 då hon spelade huvudrollen Violetta i La traviata. På bilden gratuleras hon av den tidens landshövding Lars Eliasson och kommunfullmäktiges ordförande Ingvar Dominique.
Sylvia har genom åren satt upp ett tjugotal opera- och operettproduktioner på Växjö teater, bland andra Trollflöjten och Läderlappen kring en flygel. SMp

Kalendern

Få med ditt evenemang i Kalendern

Missa inte möjligheten att får med ditt evenemang i Smålandspostens evenemangskalender. Klicka på länken nedan.

TV-guide

Vad visas just nu?

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från Kronoberg

Senaste nytt från TT Sverige/världen

logga
Logga
Bilen
Honda CR-V 2,0 LS -05
Beige met. 8.700 mil 129.000 kr

Bilmekaniker samt billackerare
Atracco Auto AB söker bilmekaniker samt billackerare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Leveransadministratör samt personbilsmekaniker
Jeppssons söker leveransadministratör samt personbilsmekaniker.
Arrow LÄS MER
Servispersonal och sommelier
Kosta Boda Art Hotel söker servispersonal och sommelier.
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef
Spaljisten AB söker kvalitetschef.
Arrow LÄS MER
Reporter
BLT söker reporter. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Chefredaktör/redaktionschef
Sydöstran söker chefredaktör/redaktionschef.
Arrow LÄS MER
Projektsäljare
HeadHunters söker projektsäljare. Placering Stockholm/Växjö.
Arrow LÄS MER
Försäkringsombud
Länsförsäkring Kronoberg söker försäkringsombud. Placering Växjö, Alvesta, Lessebo och Markaryd.
Arrow LÄS MER
Företagssköterska
Hälsoforum AB söker företagssköterska. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Svetsare
BK Produkter AB söker erfaren svetsare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Administrativ chef
Linnéuniversitetet söker Administrativ chef till Ekonomihögskolan.
Arrow LÄS MER
Kock
Restaurang Artic Braås söker kock.
Arrow LÄS MER
Key Account Sales
Lidhs Verktyg AB söker Key Account Sales - Tyskland.
Arrow LÄS MER
Testledare
Visma Spcs AB söker testledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
12 traineer
Södra söker 12 traineer.
Arrow LÄS MER
Köpman
Reitan Servicehandel söker köpman till sin spelbutik på Storgatan 36 i Växjö.
Arrow LÄS MER
VVS-konstruktör
VTB i Kristianstad AB söker VVS-konstruktör.
Arrow LÄS MER
Kökschef och souschef
Möckelsnäs Herrgård AB söker kökschef och souschef. Placering Diö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Atlas Copco Construction Tools i Kalmar söker Konstruktör.
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig, verkstadsarbetare samt CNC-operatör
Ljuders Nickelsilfverfabrik AB söker ekonomiansvarig, verkstadsarbetare samt CNC-operatör. Placering Hovmantorp.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (43 ST.)
Arrow ANNONSERA