Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Kultur & Nöje 2008-04-03 | Uppdaterad 2008-04-03
Den 10 april öppnar utställningen Tänd mörkret på Växjö konsthall. Den innebär startskottet för ett unikt samarbete mellan flera kulturarrangörer i Växjö. Under våren blir det en rad olika utställningar och evenemang på temat punk.
Tänd mörkret är en samlingsutställning med svenska konstnärers verk från 1975-1985, alltså punkens period. Utställningen är producerad för Göteborgs konsthall av Ola Åstrand och Ulf Kihlander och den är en uppföljning av Hjärtat sitter till vänster, den uppmärksammade utställningen om 68-generationens konstnärer. Efter Växjö turnerar Tänd Mörkret vidare till bland annat Luleå. Där har man, inspirerad av Växjös initiativ med en gemensam temasatsning, planer på att göra något liknande, berättar konsthallens Agneta Råhlin, som håller i projektet här.
På premiärkvällen den 10 april anordnar Galleri Rififi en föreläsning på ämnet punk av växjöforskarna Magnus Eriksson och Per Dannefjord, som även dj:ar på efterfesten.
Den 18 april framträder Per Dannefjord igen, nu som punktrubadur på Galleri Mamaso.
Stephen Croall berättar att man även kommer att visa videor under kvällen med allt från John Cooper Clarks svavelosande svada till kinesisk punk.
Stadsbiblioteket kommer också att ha arrangemang som knyter an till utställningen på konsthallen, bland annat bord med svensk litteratur och musik från perioden 1975-1985.
Den 15 april blir det konsert på Musikhuset med de lokala banden Three Simple Words och Monica & The Explosions (hon kör även ett eget akustiskt set i konsthallen på vernissagen).
– Vi funderade först på att försöka få ett gammalt punkband att återbildas, berättar Louise Nygren på Musikhuset, men kom fram till att vi ville göra något som känns mer "nu". Det intressanta är att Three Simple Words själva kallar sin musik för punk utan att låta som det gjorde förr.
Den 19 april visar Klubb super 8 Tod Brownings film Freaks från 1932 på Kafé De Luxe.
?Det var inte så lätt att hitta något med punkanknytning i det begränsade utbudet av filmer i det här formatet, berättar Patrik Hörberg i föreningen.
Men här finns det en koppling. Freaks var en av Ramones favoritfilmer och låten Pinheads handlar om varelser som förekommer i filmen. Handlingen utspelas på en freakshow. Dvärgen Hans förälskar sig i trapetskonstnären Cleopatra. Trots att hon är "normal" upptas hon som ett av missfostren i en ceremoni där de skriker "We accept you, one of us, Goobel Gobbel!" Utropet är ursprunget till Ramones slagord "Gabba Gabba Hey!"
I anslutning till filmvisningen spelar något punkband, vilket är ännu inte klart. Längre fram däremot, den 19 maj, framträder Kajsa Grytt, från Tant Strul, på Kafé De Luxe.
Den 23-26 april visar de fyra konstnärerna i Plan B egna verk på punktemat under titeln Nitad. Det blir collage, måleri och installation.
– En punkig utställning om punk, summerar Åskar Lilja.
Den 24:e diskuteras inställningen till punken idag på Palladium. Vi möblerar om i huvudet på oss själva och slår upp portarna till vad vi idag anser vara en käftsmäll. På frågan "Vad är Punk?" har vi bara ett svar "Skit i det du!"



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA