Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Scen 2012-02-22 | Uppdaterad 2012-02-22
I England har turnékonceptet Here and Now, som samlar musiker från 80-talet, gjort stor succé. Nu kommer konceptet till Sverige och Växjö. I april spelar bland annat Dan Hylander och Mikael Rickfors på Växjö Teater.
Ooa hela natten, Jag ska köpa vingar för pengarna och Skuggor i skymningen. Det är några av 80-talsklassikerna som man kommer höra under The 80s live.
– Vi är ett gäng musiker och sångare som skapar en härligt nostalgisk kväll. Vi tyckte att det var dags, att 80-talet har rätt till sin revansch, säger Rosa Körberg som kommer att uppträda med Attack.
Under kvällen spelar även Dan Hylander, Mikael Rickfors, Magnum Bonum, Millas Mirakel och Tone Norum. Programmet fokuserar på artisternas hits. Men det blir även medleyn och samarbeten artisterna emellan.
– Skuggor av skymningen har jag fått spela på varje spelning sedan den släpptes. De flesta av oss har sådana låtar som vi inte blir av med, säger Dan Hylander skämtsamt.
Mikael Rickfors håller med om att 80-talet var hitsens tid.
– När vi repeterade inför showen så visade det sig att de fortfarande är väldigt bra, bara vi skalar av lite synt, säger han.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA