Svenskt möter japanskt

Scen 2012-01-19 | Uppdaterad 2012-01-19

Mezzosopranen Matilda Paulsson från Växjö fortsätter att ta steg ut i operavärlden. I morgon sjunger hon för första gången i Japan. Ett uruppförande där asiatiska tongångar möter västerländsk klang.



Mezzosopran
Matilda Paulsson sjunger i morgon ett uruppförande av den japanske kompositören Ippo Tsuboi. Foto: Miki Anagrius

– Det känns jättekul, man har förstått att japanerna är intresserade av svensk och nordisk musik, säger Matilda Paulsson.

Hon har haft tre dagar på sig att öva med musikerna i Japanska Filharmonikernas hemarena Suginami Kokaido recital hall i Tokyo.

Matilda har själv bestämt stora delar av konsertmaterialet, och det blir flera verk av svenska kompositörer som Wilhelm Stenhammar och Emil Sjögren. Dessutom ska hon framföra ett uruppförande av den japanske kompositören Ippo Tsuboi. Stycket Gongitsune är influerat av svensk folkmusik med japansk stil. Matilda Paulsson tycker att verket har asiatiska tongångar och spännande harmonier.

–?Till min stora lycka är det en vokal på a och o, säger Matilda Paulsson som inte pratar ett ord japanska.

Men det är inte bara språket som är utmaningen när man debuterar i ett nytt land.

–?Det är spännande att de får höra min klang och min ton på verket. Rent tonalt är det inte så svårt, men jag har haft lite svårt att greppa hur verket ska framföras.

– Jag får ju använda min västerländska stil, jag tror det är därför de har bett mig komma dit.

Besöket i Tokyo är hennes första i Japan och hon ser fram emot ett par dagars semester i den myllrande storstaden.

–?Det ska bli spännande bara att ta sig fram där. Men som tur är har jag vänner där som ska hjälpa mig, annars kan man ju inte läsa vad det står på skyltarna.

För en vecka sedan uppträdde hon för första gången som Carmen på Kungliga Operan i Stockholm. En roll som hon tidigare har haft på Opera på Skäret och på Finlands Nationalopera i Helsingfors. Mezzosopranen beskriver själv framträdandet inför den fullsatta publiken som känsloladdat och kraftfullt. Inte minst eftersom det var på Kungliga Operan som hon 2008 gjorde sitt första stora framträdande när hon sjöng Octavian i Rosenkavaljeren.

–?Det var jättekul. Klart att det var många förväntansfulla öron och ögon, så jag var lite nervös, men det gick bra.

Som operasångerska är publikens respons oerhört viktigt. I Sverige, och särskilt i Stockholm, känner sångerskan sin publik. Hon funderar på vad hon kan förvänta sig av den japanska publiken.

–?Jag vet inte ens om de ropar bravo eller applåderar. Det är ju oerhört mycket etikett i Japan, kanske är det fult att applådera. Jag ser med förväntan på hur det ska bli och hur de reagerar.



Disqus

huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Scen-, musik- och skivansvarig

Fanny Ernestrand
fanny.ernestrand@smp.se
Telefon: 0470-770455


Senaste skivrecensionerna

VISA:

Senaste filmrecensionerna

VISA:


Senaste bokrecensionerna

VISA:

Senaste spelrecensionerna

VISA:

Kultur & Nöje

SMP-live med Loreen

SMP-live är först med det hetaste. På torsdag tävlar Loreen för Sverige i Baku. Hon vann en förkrossande seger i melodifestivalen, och redan innan den lyckade deltävlingen i Växjö besökte Loreen vår studio. Se sändningen i repris.

 

Mest läst på Nöje & Kultur senaste veckan


TV-guide

Vad visas just nu?

Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: 137 förskolebarn möttes • Inblick: Trafiksäkerhet - Effektiv kamp mot trafikdöden • Alvesta: Något annat att drömma om • Personligt: Janne Gunnarsson - tennisproffset som bytte sida • Krönika: Jonas Waldestål - Att vanvårda en vänskap

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Hgv. Style + -08
Silver 3.100 mil 111.900 kr

Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA