Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Skivor 2002-01-22 | Uppdaterad 2007-10-05
Om det finns en kvinnlig motsvarighet till Leonard Cohen så heter hon utan tvekan Sophie Zelmani. Rösterna står visserligen en bit ifrån varandra, men i fråga om stämning och humör och musik är de tvillingar.
Den lika kluriga som kufiska tjejen kör vidare i sin egen fil. På både gott och ont höll jag på att säga. Mest gott. Det stora, djupa och svarta som har blivit så signifikt för denna singer/songwriter är om möjligt ännu dunklare på nya skivan Sing and dance. Men samtidigt också bra mycket glättigare, på något svårförklarligt sätt. Melodierna känns inte så låsta som de tidigare ibland tenderat att göra. Som alltid är det de små enkla medlens briljans, men här känns de än mer enkla och vad det egentligen handlar om är svårt att säga. Det är väl det som kallas briljans.
Den återhållsamma countryfusionsrocken behärskar hon till fullo vid det här laget och därför känns ett enkelt litet tilltag som att bjuda in Freddie Wadling(!) till en duett som en stor grej. För stor är också den lika vemodiga som vidunderliga låten Once som de sjunger ihop. Andra spår som i första hand bör nämnas är den svävande Going home som ger en gråt i halsen, bitiga Yes I am och Oh dear, som är sju minuter lång och borde få en att tröttna, men ack ej.
Sophie Zelmani chockerar inte, och varför skulle hon göra det? Hon gör det hon är bäst på och gör det väldigt bra. Kanske är det bara jag och sinnesstämningen för stunden, kanske är det årstiden, men bortsett från enstaka låtar som har smällt högt på hennes två första album är Sing and dance kanske Zelmanis genomgående allra starkaste hittills. Bättre än förra Time to kill är den definitivt.
Sing and dance är en fiffig skiva- som både berör på djupet och på ytan. (Columbia/Sony)



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA