Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
The Band 2008-09-12 | Uppdaterad 2008-11-18
Hej, Claes Dahlberg, ditt band X-port kom 19:de plats i The Band-tävlingen, hur känns det?
– Jaha… eh… Det är förvånande. Jag trodde faktiskt att vi skulle komma bland de tio, det trodde jag. Det är ju en del band däruppe, som Kürten, som man aldrig har hört talas om. Men, det är bara att acceptera.
Vem tycker du borde vinna?
–?Jag tycker att The Ark vore en jätte värdig vinnare, men min personliga favorit är Melody Club.
Vad var höjdpunkten i er karriär?
–?Att få göra vår platta och få skivkontrakt med ett riktigt bolag.
Ni var väldigt hajpade och stora med singeln Kom, kom. Men vad krävs för lyckas fullt ut att ta det där sista steget?
– Det är en bra fråga. Det finns bara ett sätt att lyckas och det är stenhårt jobb. Visst handlar det väldigt mycket om tur och vara på rätt plats vid rätt tillfälle. Men jag la ner väldigt mycket jobb på att skriva låtar hela tiden. Det var hårt arbete som gällde.
X-port lade ner för länge sedan och i dag spelar Claes Dahlberg med sitt coverband CD Band någon gång i bland och skriver lite låtar med Stefan Leosson.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA