Rocking the fritidsgård

The Band 2008-03-20 | Uppdaterad 2008-04-11

Det verkar vara något med grå betongbyggnader i Växjö. Ofta är det där den stora rocken har skapats och de galnaste grejerna hänt. Norregårdskolans gympasal är en sådan. Under hela 1980-talet fylldes den med Maratonrock.


Micke Ringdahl framför gympasalen, där 1980-talets klassiska Maratonrock hölls.

FAKTA

Norregårdskolan

Vad? Fritidsgård med musikinrikting. Hade replokaler, studio och ordnade konserter, framför allt den årliga Maratonrocken under hela 1980-talet.
Era: Norregårds musikkommitté startade 1978. Musikverksamheten vid fritidsgården lade sedan ner 2001.

I dag har Rockhistoriska platser nått fram till Norregårdskolan, en av Växjös 70-talshögstadieskolor. Nu är det inte riktigt vilken skola som helst. Här har många av Växjös musiker tagit sina första ackord och ännu fler musikintresserade ungdomar sett de hetaste konserterna.
Bakgrunden stavas Norregårds musikkommitté, NMK, och var en del av fritidsgården. Kommittén startade 1978 och handlade från början om att skapa replokaler åt ett antal band. Band vill ju spela förstås, så snart började det ordnas konserter. Första Maratonrocken – en hel lördagskväll med massor av lokala band – hölls 1980 och Micke Ringdahl, som just hade börjat repa med sitt band Nonsens på Norregård, minns:
– Vi släpade alla grejer till gympasalen och byggde en scen av en miljard lastpallar. Sen körde vi bara.
NMK startade precis samtidigt som punkvågen. Banden som spelade på galorna hette bland annat Helikoptern kräks, Gren, Viggos elektriska, Kåmejnis kallsonger, Nonsens och Förlust.
– Det var väldigt mycket punkattityd över det hela, vi kan göra det själva. De första Maratonrocken var så fantastiskt roliga, så opretentiösa. Banden spelade för fralla och läsk. Jag gillar det, när det var anarkistiskt och enkelt, sen blev det som med allt annat, det blev allvarligare för varje år, säger Anders Laag, bandkollega till Micke Ringdahl i Nonsens, och kanske mer känd under smeknamnet Rutan. Båda har varit med sedan Maratonrock nummer ett, och jobbat på fritidsgården som fritidsledare och gitarrlärare. Micke Ringdahl är nu på Musikhuset och Anders Laag producent på SVT.
I ett annars ganska så livefattigt Växjö blev Maratonrocken i april varje år den stora grejen. Runt 400 personer brukade dyka upp till lördagskvällen som var späckad med rock'n'roll. Med tiden bokades det in större band utifrån, och med det kom också en del problem. Anders Laag jobbade på Maratonrocken 1985 då Stockholmspunkbandet Under Ika headlajnade. Den annars ganska skötsamma Maratonrocksstämningen blev närmast hotfull.
– De var berusade och visade könsorganen på scenen. De betedde sig illa mot publiken och vi kände efteråt att vi inte ville betala hela deras gage.
Det blev skriverier i tidningarna och kommunjuristerna fick kopplas in. Under Ika ville ha ut sitt gage men Anders Laag minns att det blev någon form av förlikning.
– Det var jobbigt. Det var en del såna band, såna som var "nästan kända", som betedde sig illa.
1989 spelade Electric Boys, ett band som då plötsligt blivit superheta. Sedan gick ridån ner för Maratonrocken 1990, med det klassiska Lundarock'n'rollbandet The Sinners på scen. Med en Sven Köhler och dubbelmarackas kan man inte säga annat än att Maratonrocken gick i graven med flaggan i topp.
Musikverksamheten fortsatte på Norregård. Micke Ringdahl minns att de stora neddragningarnas tid, 1992, faktiskt innebar ett uppsving just för musiken. Fritidsgården fick sämre öppettider, men däremot en renodlad musikinriktning, och ny utrustning fick köpas in. Nu kom eran då många Växjömusiker, som i dag låter höra om sig, repade på Norregård. Micke Ringdahl minns särskilt Kristofer "Stoffe" Östergren.
– Det är lite häftigt. Vi träffades i Åre för några år sen, jag skulle åka skidor och de skulle spela med Melody Club. Så sa Stoffe ”Kommer du ihåg när vi satt på glassboxen på Norregård och du lärde mig de första ackorden”? Först åkte han bara skateboard, och jag tyckte att det var synd, Stoffe hade rocklooken ... Så till slut fick jag lära honom C, F och G i Twist and shout. Sen gjorde han massor av låtar från de ackorden.
2001 flyttade sedan musikverksamheten definitivt över till det då nyöppnade Musikhuset, a k a Bergendahlska gården.
Också det en rejäl betongkloss värd en egen historia. Men det får vi återkomma till.



Micke Ringdahl i fritidsgården. Här stod glassboxen där Melody Club-Stoffe lärde sig sina första ackord.

Fritidsgården

Fritidsgården


Sven Köhler i The Sinners, Maratonrock 1990.

Håll i gång i skogen, ett av banden som repade på Norregård på 1980-talet.

Rockskola på Norregård i början av 1990-talet.


Electric Boys har landat. Maratonrock 1990.

Sista Maratonrocken, 1990.

Anders Laag i Nonsens, första Maratonrocken 1980.


Micke Ringdahl, här på scen i Nonsens, första Maratonrocken 1980.

Micke Ringdahl i Norregårdskolans gympasal inför giget på första Maratonrocken 1980.

Nonsens på scen, första Maratonrocken 1980.




Kommentarer

  • Micke är gud.

    Kul att ni uppmärksammar Micke äntligen, han har gjort så extremt mycket för växjös musikliv.
    Annars brukar man ju bara höra om hur mycket Uffe kruka i källaren har gjort för musiken i Växjö, men han håller ju bara sin källare öppen mot betalning och har inte uppdaterat vare sej ljus eller ljud sedan hedenhös tid.


The Band - Sammanfattningen

The Band [2008-11-18]

Under ett par månader utsåg Galej The Band - Kronobergs bästa band genom tiderna.
Tävlingen är avslutad, men här kan du fortfarande läsa allt om omröstningen och också de kringartiklar som redaktionen skapade.


huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


The Band

I rockhistoriens spår

Med tävlingen The Band vill vi inte bara utse länets bästa band genom tiderna, utan också slå ett slag för rockhistorien i stort här i trakten.
Serien Rockhistoriska platser lyfter fram de just de platser där historien lyser extra starkt.
Läs och minns!


Kultur & Nöje

SMP-live med Loreen

SMP-live är först med det hetaste. På torsdag tävlar Loreen för Sverige i Baku. Hon vann en förkrossande seger i melodifestivalen, och redan innan den lyckade deltävlingen i Växjö besökte Loreen vår studio. Se sändningen i repris.

 

Mest läst på Nöje & Kultur senaste veckan


TV-guide

Vad visas just nu?

Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: 137 förskolebarn möttes • Inblick: Trafiksäkerhet - Effektiv kamp mot trafikdöden • Alvesta: Något annat att drömma om • Personligt: Janne Gunnarsson - tennisproffset som bytte sida • Krönika: Jonas Waldestål - Att vanvårda en vänskap

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Hgv. Style + -08
Silver 3.100 mil 111.900 kr

Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA