Charles Koroly - teaterns egen magiker

TT kultur 2012-02-08 | Uppdaterad 2012-02-08


Linne, brokad, kolstensdekorerat lacktyg. I Charles Korolys händer förvandlas stumma material till förmedlare av mångtydiga berättelser. I en stor utställning tar hans kostymer plats i ett nytt drama.
Två pigga ögon och en våt nos kikar upp ur tygkaskaderna i markisinnan de Sades klänning. Den bars en gång av Stina Ekblad i Ingmar Bergmans uppsättning av Yukio Mishimas pjäs på Dramaten, men har tillfälligt tagits i besittning av den släthåriga foxterriern Asta.
KostymdramaAstas husse, Charles Koroly, har fullt upp med att finslipa de sista detaljerna inför invigningen av utställningen "Korolys kostym drama" på Dansmuseet i Stockholm. Särskrivningen i titeln är medveten. Den poängterar dels att var och en av hans kostymer bär på en egen berättelse, dels att utställningen är ett kaleidoskopiskt drama, iscensatt av Koroly själv.
- Jag vill att betraktaren ska vara en del av skapandet, eftersom jag inte har tillgång till skådespelarna eller pjäsen nu. Kostymer saknar liv och jag försöker blåsa liv i dem genom att visa dem i ett okonventionellt sammanhang, säger han.
I avsaknad av skådespelare som Stina Ekblad och Jarl Kulle har Charles Koroly skapat en scenografi som gör de logiskt sett livlösa kläderna märkligt levande. Kläderna har fått "huvuden" av speglar, hattformar och nåldynor och står suggestivt utgrupperade som om de kommunicerade med varandra och åskådaren.
Fattig uppväxtDet är en ödets slump att Charles Koroly blivit en av Sveriges allra främsta scenografer och kostymskapare. Uppväxt i en fattig och kringflackande familj i USA visade han tidigt tecken på konstnärlig kreativitet. Via London tog han sig till Sverige och en utbildning på Teckningslärarinstitutet, där drömmarna om att bli målare definitivt stäcktes. I stället sökte han till Dramatiska institutet och debuterade 1982 som scenograf med John Fowles "Samlaren" på Uppsala stadsteater.
Utställningen speglar alltså tre decenniers skapande, i samarbete med regissörer som Ingmar Bergman, Lars Norén och Pia Forsgren. Men han ser den inte som en sammanfattning av sitt yrkesliv.
- Jag vill inte att det ska vara en retrospektiv känsla, att nu är det slut, over, nu är jag 65 år gammal och ska gå och lägga mig någonstans.
Trots att Charles Koroly passerat den officiella pensionsåldern är han fortfarande i högsta grad aktiv. Under våren är han aktuell med tre föreställningar på Stockholms stadsteater, närmast med Noël Cowards "Brief encounter", som har premiär den 10 februari.
Inte sentimentalSentimentalitet ligger inte för honom. Kostymerna ser han först och främst som verktyg för skådespelare och regissör att berätta en historia. När ridån har gått ned för sista gången är det inte självklart att teatern behåller kläderna. En del säljs, skänks bort, eller sprättas upp för att bli nya teaterkostymer.
- Jag blir inte ledsen, de gör som de vill med kostymerna.
På samma sätt är det med de tusentals utsökta skisser som han gjort under åren lopp. Hur skulle han kunna spara allt? undrar han retoriskt.
En del skisser hänger ändå i utställningen och visar hur en till synes fragmentarisk fantasi av en klänning kan resultera i en minutiöst utformad barockskapelse prydd med pärlor och broderier. Charles Koroly skrattar gott när han berättar att operasångerskan Suzanne Rydén på sin turné som drottning Kristina i Italien möttes av besökare som häpnade över hur väl bibehållen drottningens klänning var.
- De trodde att den här groteska - för det är den - kostymen var äkta, trots att det är en total fantasi från min sida. Det älskar jag. Hur extraordinär kostymen än är vill man att den ska kännas självklar.



Disqus

huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Kultur & Nöje

SMP-live med Loreen

SMP-live är först med det hetaste. På torsdag tävlar Loreen för Sverige i Baku. Hon vann en förkrossande seger i melodifestivalen, och redan innan den lyckade deltävlingen i Växjö besökte Loreen vår studio. Se sändningen i repris.

 


Mest läst på Nöje & Kultur senaste veckan


TV-guide

Vad visas just nu?

Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: 137 förskolebarn möttes • Inblick: Trafiksäkerhet - Effektiv kamp mot trafikdöden • Alvesta: Något annat att drömma om • Personligt: Janne Gunnarsson - tennisproffset som bytte sida • Krönika: Jonas Waldestål - Att vanvårda en vänskap

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Hgv. Style + -08
Silver 3.100 mil 111.900 kr

Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA