Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
TT nöje 2012-08-17 | Uppdaterad 2012-08-17
Nu återvänder Plura Jonsson till tv-rutan med den tredje säsongen av "Pluras kök". Den här gången är även Måns Herngren stående sidekick, och han tar med sig sitt stora intresse för drinkar.
När man tittar på Plura och hans gäster i köket är det som genom ett sepiafilter. Föräldrarna känner igen det i de gulnande semesterkorten från 70-talet. Deras barn kopplar det till Instagramfiltren i mobiltelefonen.
Det ser mysigt ut. Alla dricker vin, röker och pratar minnen och anekdoter. Med start den 18 augusti klockan 21 i TV 3 får vi tittare följa med som gäster, och tyst sitta i ett hörn och iaktta kändisarnas förfest.
- "Får det lov att vara ett glas vin?", berättar Pluras nya sidekick Måns Herngren.
- Jag har full respekt för dem som inte dricker alkohol, men det är ett smörjmedel för att få folk att koppla av. Vissa gäster som vanligtvis skulle dricka har bestämt sig för att de inte ska göra det av rädsla för att göra bort sig, så det viktiga för oss är att få gästerna att slappna av, berättar Måns.
- Det fanns ett undantag. Tommy Körbergs fru hade sagt åt honom att inte sitta och smutta utan bli rejält full när han ändå är med i "Pluras kök", säger Plura.
- Och det blev han, säger Måns och skrattar.
Måns Herngren dök upp redan förra säsongen som en huvudgäst i ett av programmen, men nu är han fast sidekick till Plura. Och fördelarna med att ha en både mat- och tv-van person som hjälp är många.
- Om jag pratar med Lasse Berghagen och han berättar om när han låg med en tjej för första gången, och det står en kastrull med en hummer och kokar bakom, då måste jag avbryta honom när jag ska ta av den. Nu har i stället Måns redan hunnit ta bort hummern, berättar Plura.
- Du menar att Mauro inte alltid var sån, frågar Måns.
- Så kan man säga ja, säger Plura och skrattar.
- Det är det fortfarande, utbrister Måns.
- Om Plura hade bestämt sig för att ha en tjej som sidekick hade jag haft full förståelse för det. Jag tror till och med jag sa det till dig...
- Men jag kom inte på någon bättre, säger Plura och skrattar.
På smp.se kan läsarna genom läsarkommentarer tycka till i de flesta frågor, både om det som finns på sajten och sådant som engagerar i nyheter och reportage. Smp.se:s ansvarige utgivare har juridiskt ansvar för innehållet i kommentarerna. Därför kommer vi ta bort kommentarer som bryter mot våra regler, kommentarer kan raderas, helt eller delvis. smp.se kan också välja att stänga av möjligheten att kommentera vissa artiklar.
Så här vill vi att det ska fungera:
* Vi ser helst att inläggen undertecknas med ditt namn.
* Vi värdesätter snabba och raka inlägg, därför får kommentarer till artiklar max vara 700 tecken.
* Ditt inlägg ska ha en vänlig, civiliserad ton och hålla sig till ämnet.
* Debattspråket är svenska.
* Länkar och bilder accepteras, men leder de till olämpligt eller ovidkommande innehåll plockas de bort.
* Din kommentar kan komma att användas i andra sammanhang på smp.se eller i papperstidningen.
Det här vill vi slippa:
* Inlägg som kränker andra personer. Respektera andras uppfattning.
* Kommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget.
* Stötande uppförande som obscena ord eller sexistiska yttranden.
* Inlägg som är obegripliga eller av nonsenskaraktär.
* Hot, trakasserier eller lögner.
* Utpekande av andra personer som brottslingar.
* Uppmaningar till brottslig verksamhet.
* Kommersiella budskap. Vill ni annonsera, ta kontakt med vår annonsavdelning.
* Material som skyddas av upphovsrättslagen. Du får alltså bara bidra med sådant som du själv har skrivit, har upphovsrätten till eller fått tillstånd att publicera.


