Crowdfunding – nytt sätt att stödja ny kultur

Kultur & Nöje 2011-11-26 | Uppdaterad 2011-11-28

Vill du sätta upp en teater men har inga pengar? Om du har tillräckligt många fans, är det lugnt. Som en av de första regionerna i Sverige, börjar Kronoberg med crowdfunding för att finansiera ny kultur. De projekt som flest privatpersoner donerar pengar till, får även offentligt stöd.



Ida Qvarnström jobbar med att ge stöd och resurser till unga som vill göra film. De filmare hon har pratat med är jättepositiva till crowdfunding-projektet.

LäS MER

Crowdfunding innebär att människor, ofta via internet, ger små donationer till ett projekt de vill stödja. I detta fall kulturprojekt. På hemsidan crowdculture.se kan vem som helst bli medlem och donera pengar.
–   När många medlemmar vill stödja ett projekt aktiveras också offentliga medel, säger Sunny Sandström som är samordnare för kulturfrågor på Regionförbundet Södra Småland. När man kommer upp i en viss nivå genererar varje krona som publiken satsat ett stöd från det offentliga. Vi går då in med hälften av summan, så att det blir en hävstångseffekt.
Alla har möjlighet att lägga upp ett projekt man vill ha stöd för på hemsidan. Men för att det ska godkännas måste projektet uppfylla tre kriterier: det ska komma länets medborgare till del, vara ett nytt projekt, och innebära nya samarbeten.
Att söka projektstöd hos Regionförbundet innebär ofta ganska mycket pappersarbete och tuffa kriterier, vilket kan kännas omöjligt för en liten aktör att genomföra.
– Det gör att vissa kulturinitiativ inte når oss. Många bär på idéer som aldrig syns och inte får stöd, säger Sunny Sandström.
När Regionförbundet och landstinget jobbade med den nya kulturplanen inför 2012 var det många mindre kulturutövare som uttryckte just detta.
– Som stödsystemet ser ut i dag gynnas ofta de som redan är etablerade och som har fått stöd tidigare, säger Sunny Sandström. Det här är ett sätt att försöka ändra det.
Därför bestämde de sig för att ta en summa pengar från det befintliga projektstödet och lägga in i crowdfunding-systemet.
En förening som tänker prova på crowdfunding är Reaktor Sydost. De jobbar med att ge stöd och resurser till barn och unga som vill göra film. Deras filmare har dock inte problem med att få pengar för sina projekt, eftersom Reaktor Sydost fungerar som en mellanhand mellan filmarna och till exempel Regionförbundet.
– Vi ser jättemycket fram emot detta, säger Ida Qvarnström på Reaktor Sydost. Men det handlar främst om att människor får delta och påverka vad kulturlivet ska innehålla.
Men det finns också ett flertal problem med crowdfunding. Ett är att det lätt kan bli att enbart vissa populistiska projekt får publikens stöd.
– Det vore inte bra om all kultur finansierades på det här sättet. Men nu är det ju bara en liten pott, påpekar Ida Qvarnström. Det är viktigt att inte all kultur är det som publiken redan vet att de vill ha.
En annan risk med crowdfunding är att de privata finansiärerna kan kräva ett inflytande över kulturen i form av reklam eller genom att vilja styra innehållet.
– Det är farligt om kulturen blir beroende av sponsring och privat stöd, kommenterar Ida Qvarnström. Men jag hoppas att detta i stället ska kunna användas som en språngbräda för att öka det offentliga stödet. Att det visar politikerna att många är intresserade av kultur, och att kulturen behöver mer stöd.
Och, ska man verkligen behöva betala ytterligare för kulturen när man redan betalar skatt och ibland även inträde?
Sunny Sandström tycker att man ska ta frågorna på allvar, och fortsätta diskutera.
– Men det är ju frivilligt att gå in i det här systemet, och det ersätter inte att de andra stödformerna, de beprövade metoderna finns kvar.
Projektet med crowdfunding startar den 1 januari 2012 och håller på i två år framöver.



Disqus

huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: 137 förskolebarn möttes • Inblick: Trafiksäkerhet - Effektiv kamp mot trafikdöden • Alvesta: Något annat att drömma om • Personligt: Janne Gunnarsson - tennisproffset som bytte sida • Krönika: Jonas Waldestål - Att vanvårda en vänskap


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Fiesta 1.25 -10
2.800 mil 108.000 kr

EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA