Favoritplatsen är 15 meter upp i luften

Kultur & Nöje 2012-01-04 | Uppdaterad 2012-01-04

Cirkusartisten Manda Rydman arbetar i en bransch där ätstörningar, hård träning och smärta är en del av vardagen. Själv ser hon sin sunda kroppsuppfattning som en självklarhet.



Många träningstimmar ligger bakom de vältränade armarna.


Vig som få. Manda Rydman trivs med att vrida sin kropp i olika formationer.


Manda Rydman slutar aldrig att le trots att det är ansträngande.

FAKTA

Manda Rydman
Namn: Manda Rydman
Ålder: 26
Bostadsort: Stockholm
Yrke: Cirkusartist
Uppvärmning: 35 minuter stretchning och ungefär tio minuter rygg, magstyrka och träning med gummiband.
Mest nöjd med: "Min flexibilitet i sidled och att jag kan hänga i en häl i en trapets. Det är inte så många i världen som kan det."
Aktuell med: Uppträder tillsammans med Musica Vitae och Cirkus i glasriket den 20 januari på Utvandrarnas hus i Växjö.

-För mig finns det inte att jag skulle säga att jag ogillar min kropp, jag behöver alla delar för att prestera, för att bli bättre. Jag älskar att se kroppar som kan något, en dansare eller en idrottare, för vad är poängen med en smal kropp utan muskler? Den är ju bara smal.
Enligt Manda Rydman förekommer det mer ätstörningar inom parakrobatiken eftersom det är vanligare med lyft där och då kan man inte vara för tung. Själv älskar hon cirkus för mycket för att fastna i tankar om sitt utseende och hon ser istället sig själv i rörelser.
-Under den senaste föreställningen visualiserade jag musiken. Jag försökte förmedla känslan av flytande glas som stundtals stelnar. Kroppen vet vad den ska göra. När det går bra så känns det njutningsfullt. Det är på riktigt, det händer.
När Manda Rydman rör sig på scenen påminner hon om ett sagoväsen. Åratal av träning har lett till att hon kan vrida sin kropp i otaliga formationer. Musklerna vibrerar av ansträngning, men hon slutar aldrig le. Samtidigt är smärtan en del av jobbet.
-Jag har aldrig tänkt att nu slutar jag med cirkus, för att jag har så ont. Då får man tänka om och göra något annat för stunden, exempelvis simma eller liknande.
Hon tänker tillbaka på tiden i Berlin, då hon uppträdde på Chamäleon theatre. Föreställningarna var en blandning av olika nummer. Stundtals svingade akrobaterna varandra i luften, för att senare hänga i ringar och gå upp och ner i en ställning i tre minuter. Under ett års tid uppträdde hon varje dag.
-Vi hade även ett dansnummer och en sketch. Lägg även på dagliga repetitioner på det. Jag hade ont, de flesta hade ont. Fick också axeln ur led. Men jag var väldigt stark under den perioden.
Hon berättar att man lär känna sin kropp väl som cirkusartist, att man pushar den och är stundtals elak mot den för att prestera bättre.
- I bland vrider man på ryggen och pressar den mer än vad kroppen vill och då kan man känna att man måste vara snäll mot den efteråt. Att man nästan pratar med den och kan säga saker som att man ska gå och basta eller liknande.
I bland spelar hon även på smärtan.
-Det syns när publiken tror att det gör riktigt ont och då vill man gärna strecka ut den posen lite extra. För i mötet händer det precis nu och inte som på tv, där man inte kan påverka något.
Kärleken till cirkus är stark och allra bäst trivs hon uppe i luften.
-Jag älskar att snurra i ringen jättesnabbt, helst 15 meter upp. Och så har jag en speciell relation till de trick som jag själv har hittat på. Man vill göra något som inte någon har sett förut. Jag tycker om att ge det till publiken.
Efter varje föreställning går Manda Rydman hem och tänker igenom sitt program. Själv ser hon det som en konstform, som ständigt går att utveckla. Hon vill skapa från grunden, inte bara ta färdiga rörelser.
- Det är så kreativt, att tänka ut nya nummer. Det viktiga är att komma framåt. För varje år ska det vara en skillnad.



Disqus

huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: 137 förskolebarn möttes • Inblick: Trafiksäkerhet - Effektiv kamp mot trafikdöden • Alvesta: Något annat att drömma om • Personligt: Janne Gunnarsson - tennisproffset som bytte sida • Krönika: Jonas Waldestål - Att vanvårda en vänskap


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Fiesta 1.25 -10
2.800 mil 108.000 kr

EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA