Ingrid Elam: Jag. En fiktion

Kultur & Nöje 2012-01-31 | Uppdaterad 2012-01-31

Vi lever i en tid när individualism uppmuntras, när jaget vinner mark och tränger undan kollektivet.


FAKTA

ngrid Elam
Jag. En fiktion
Albert Bonniers Förlag

Det är en trend som fördjupats de senaste åren och märks tydligt i tv och tidningar, men även i litteraturen breder jaget ut sig. Fast det är förstås inget nytt fenomen. Det har länge varit ett användbart grepp för författare att skriva i första person, för det skapar illusion och närhet till läsaren på samma gång. Dessutom blir det lättare för läsaren att kunna identifiera sig med storyn och låta sig fångas av den.
Redan de gamla grekerna använde sig av jag-formen. Det visar Ingrid Elam nu i sin bok Jag. En fiktion, där hon granskar några av litteraturhistoriens jag. Hon går igenom både självbiografier, självbiografiska romaner, jag-romaner och dagboksromaner. Genrer som skiljer sig en hel del åt. Urvalet är personligt och slumpmässigt, skriver hon, men några grundbultar i jagets historia är naturligtvis ofrånkomliga att ha med som Rousseaus Bekännelser och Prousts På spaning efter den tid som flytt.
Hon arbetar sig framåt i tiden och börjar med Sapfo, kvinnlig lyriker som levde på 600-talet f Kr, och avslutar med Karl Ove Knausgårds Min kamp, den senaste i raden av firade självbiografiska berättelser. Och däremellan breder allehanda jag ut sig. Vi får möta en kaxig Edit Södergran och den komplexa Axel i Strindbergs En dåres försvarstal, Jan Myrdals osentimentala jag, Kerstin Thornvalls uppriktighet, Carina Rydbergs hämnd och Lars Noréns oredigerade narcissism plus mycket, mycket mer.
Det är en spännande inventering Elam gör. Hon berättar kortfattat om varje jag hon behandlar, analyserar dem och sätter diktjaget i relation till författaren. Men också till sin läsare och sin samtid och frågar sig naturligtvis - hur sant är jaget? Är författaren samma person som jaget i boken? Eller är jaget en fiktion? Elam menar att det fiktiva och biografiska jaget är beroende av varandra. Några skarpa gränser mellan dem är svåra att dra. Att svara på frågan - vem är jag? - är alltså inte alldeles självklart.
Eva Dandanelle



Disqus

huvudnyheter just nu

SMP-live med lokal partiledardebatt

Växjö [Uppdaterad 2012-05-22]

Det är halvtid mellan två val. Då passade Smålandsposten på att samla de styrande politikerna i Växjö för en debatt. Samtliga partier i kommunfullmäktige kom till SMP-live för att diskutera bostads- och skolfrågor samt flyktingmottagande. Se debatten i repris.

 


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: 137 förskolebarn möttes • Inblick: Trafiksäkerhet - Effektiv kamp mot trafikdöden • Alvesta: Något annat att drömma om • Personligt: Janne Gunnarsson - tennisproffset som bytte sida • Krönika: Jonas Waldestål - Att vanvårda en vänskap


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2.0 Titanium 5d -06
Oystermetallic 14.000 mil 57.000 kr

EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA